Qoraqalpog‘istondagi 1−2 iyul kuni yuz bergan voqealar vaqtida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan namoyishchilarga qarshi qurol qo‘llanilgani holati bo‘yicha alohida jinoyat ishi ochilgan. Bu haqda Bosh prokuratura matbuot xizmati Qoraqalpog‘istondagi voqealarni o‘rganish bo‘yicha tuzilgan Mustaqil parlament komissiyasining murojaatiga javoban e’lon qilgan axborotida ma’lumot berilgan.
Bosh prokuraturaning ma’lum qilishicha, Nukusdagi voqealar vaqtida 1 iyul kuni Jo‘qorg‘i Kenges ma’muriy binosi, 2 iyul kuni Nukus shahar IIO FMB va aeroport binosi oldida ushbu obyektlarga amalga oshirilgan hujumlarni bartaraf etish maqsadida o‘qotar qurol va maxsus vositalardan foydalanilgan.
«Jamoatchilikni xavotirga solayotgan ushbu holatlar bo‘yicha, xususan, [jamoat tartibini saqlashga safarbar qilingan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan ommaviy tartibsizlik ishtirokchilariga nisbatan] o‘qotar qurol va maxsus vositalar qo‘llanilishining qonuniyligi yuzasidan alohida ish yurituvga ajratilgan jinoyat ishi doirasida tergov harakatlari davom ettirilmoqda, tergov yakuniga ko‘ra, ushbu holatlarga huquqiy baho beriladi», — deyiladi idora axborotida.
Ta’kidlanishicha, hozirda Nukus voqealari vaqtida ikki fuqaroning vafoti yuzasidan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishlari doirasida prokuratura organlari tomonidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda. Prokuratura axborotida «tergov yakuniga ko‘ra aybdor deb topilgan shaxslarga nisbatan qonuniy qarorlar qabul qilinishi ta’minlanishi» qayd etib o‘tilgan.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining qo‘shimcha qilishicha, «dastlabki tergov harakatlari yakuniga ko‘ra, huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan xizmat vakolatidan chetga chiqib, zaruriyatsiz kuch va vositalar ishlatilganligi o‘z tasdig‘ini topib, sud muhokamasiga yuborilgan taqdirda, Jinoyat-protsessual kodeksida nazarda tutilgan tartibda ochiq sud majlislarida ko‘rib chiqiladi».
Nukus voqealari vaqtida o‘qotar quroldan foydalanilgani haqida «Gazeta.uz» muxbirlari bilan suhbatlashgan jabrlanuvchilar va hodisalarning guvohlari ham, shuningdek, Buxoro viloyat sudida davom etayotgan jarayonga jalb etilgan bir qator ayblanuvchilar ham ma’lum qilgan edi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nukus voqealari vaqtida «agar kuch tuzilmalari tomonidan noto‘g‘ri kuch ishlatilgan bo‘lsa, ularning ham jinoiy javobgarligi ta’minlanishi»ni ma’lum qilgan edi.
Avvalroq Qoraqalpog‘istondagi voqealar bo‘yicha qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi doirasida 171 ishi ayblanayotgani haqida xabar berilgan edi. Hozirda sud qilinayotgan 22 kishidan tashqari, yana 39 kishi ikkinchi jinoyat ishi bo‘yicha qamoqda saqlanmoqda.

Факту применения оружия и специальных средств во время событий в Нукусе 1−2 июля и задержании обвиняемых сотрудниками правоохранительных органов, привлечённых к охране общественного порядка, будет дана правовая оценка в рамках уголовного дела, выделенного в отдельное производство. Об этом сообщила Генеральная прокуратура Узбекистана, отвечая на обращение независимой парламентской комиссии по расследованию событий в Каракалпакстане.
По факту гибели двух граждан в рамках возбуждённых уголовных дел по статьям Уголовного кодекса органами прокуратуры ведутся предварительные следственные действия. По итогам следствия в в отношении виновных лиц будет обеспечено принятие законных решений, заявили в Генпрокуратуре.
«В случае подтверждения по результатам предварительного следствия фактов выхода сотрудников правоохранительных органов за рамки полномочий и неоправданного применения силы и средств, а также направления дела на судебное разбирательство дело будет рассматриваться на открытом судебном заседании в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом», — отметили в Генпрокуратуре.
Комиссия также спросила, где и при каких обстоятельствах применялось огнестрельное оружие и специальные средства и каковы правовые основания их применения.
Генпрокуратура в ответ сообщила: «Во время массовых беспорядков огнестрельное оружие и специальные средства применялись в основном 1 июля перед административным зданием Жокаргы Кенеса, 2 июля — перед УКД ОВД Нукуса и зданием аэропорта в целях предотвращения нападений на эти стратегические объекты».
«По этим фактам, вызывающим обеспокоенность общественности, продолжаются следственные действия в рамках уголовного дела, выделенного в отдельное производство. По завершении следствия этим фактам будет дана правовая оценка», — подчеркнули в Генпрокуратуре.
На вопрос, могут ли обвиняемые считаться виновными в гибели сотрудников правоохранительных органов, Генпрокуратура ответила, что это будет определять суд исходя из доказанных в ходе судебного процесса фактов.
О применении огнестрельного оружия сообщали и пострадавшие, очевидцы событий, с которыми общались корреспонденты «Газеты.uz», и некоторые подсудимые в ходе текущего судебного процесса.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, посещая Нукус сразу после событий 1−2 июля, заявил, что действиям силовиков в случае превышения ими силы должна быть дана правовая оценка.
Ранее мы писали, что общее число обвиняемых по уголовному делу о событиях в Каракалпакстане составляет 171. Помимо 22 человек, по которым сейчас идёт суд, в отдельное производство выделено другое, по нему под стражей находятся 39 человек.