2023 yil 1 yanvardan O‘zbekistonda hukumatga bo‘ysunuvchi mustaqil ijro etuvchi hokimiyat organlari soni 61 tadan 28 taga qisqartiriladi. Shu bilan birga, vazirliklar soni 25 tadan 21 taga qisqartiriladi, 20 ta idora to‘liq tugatiladi. Bu prezident Shavkat Mirziyoyevning 21 dekabr kuni imzolangan farmon va qarorida nazarda tutilgan, deya ma’lum qildi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov. Prezident yaqinda parlamentga yo‘llagan murojaatida davlat organlarini optimallashtirish rejalarini ma’lum qilgan edi.
Farmonga muvofiq, «adolatli mehnatga haq to‘lash tizimi» joriy etilgan holda ijro hokimiyati organlari xodimlari, shu jumladan, boshqaruv apparati xodimlari eng ko‘p 30 foizga qisqartiriladi.
Mazkur qarorga muvofiq shtat birliklarini optimallashtirish natijasida ajratilgan mablag‘lar ijtimoiy muammolarni hal qilishga yo‘naltiriladi, deyiladi hujjatda.
Yangi O‘zbekiston ma’muriy islohotlarining birinchi bosqichi doirasida 1 yanvardan boshlab ixcham, professional boshqaruv tamoyillariga asoslangan va samaradorlikka yo‘naltirilgan respublika ijro etuvchi hokimiyat organlarining vazirliklar, qo‘mitalar, agentliklar va inspeksiyalarni o‘z ichiga oladigan yaxlit tizimini shakllantiriladi.

С 1 января 2023 года в Узбекистане количество самостоятельных исполнительных органов власти, подотчётных правительству, будет сокращено с 61 до 28. При этом количество министерств уменьшится с 25 до 21, а 20 ведомств полностью упраздняются. Это предусмотрено указом и постановлением президента Шавката Мирзиёева, подписанными 21 декабря, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов. О планах оптимизации госорганов президент заявлял в недавнем послании парламенту.
В соответствии с указом, штат органов исполнительной власти, включая руководящий состав, будет сокращён максимум на 30% с внедрением «справедливой системы оплаты труда».
Средства, высвобождаемые в результате оптимизации штатных единиц согласно данному указу, будут направлены на решение социальных проблем, говорится в документе.
В рамках первого этапа «Административной реформы Нового Узбекистана» с 1 января в стране будет начато внедрение «целостной системы органов исполнительной власти республики, основанной на принципах компактности и профессионального управления и нацеленной на эффективность, состоящей из министерств, комитетов, агентств и инспекций».