Adliya vazirligida 27 dekabr kuni «Ommaviy axborot vositalarida huquq» tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Tanlov g‘olibligiga nomzodlar noodatiy usulda, ya’ni jamoatchilik faollari va ekspertlardan iborat komissiya tomonidan nomzodlar taqdim etilib, bosma, elektron OAVda, tele-radio efirlarda va shaxsiy bloglarda nihoyasiga yetayotgan 2022 yil davomida e’lon qilingan materiallar orasidan tanlab olindi.
Huquqni targ‘ib qiluvchi eng yaxshi jurnalistik material nominatsiyasida birinchi o‘rin «Gazeta.uz» bosh muharriri Azamat Atajanov bilan hammualliflikda yozilgan «Nukusdagi vaziyat: tinch, ammo xavotirli» reportaji va inson huquqlari, huquqni qo‘llash, huquqiy targ‘ibot sohasidagi turkum maqolalari uchun jurnalist Shuhrat Latipovga berildi.
Ikkinchi o‘ringa sud-huquq sohasida olib borilayotgan islohatlarni yoritib borish yuzasidan chiqarilgan maqolalari uchun Kun.uz sayti muhbiri Jamshid Niyozov loyiq ko‘rildi.
Uchinchi o‘rin bilan XXI ASR gazetasi bo‘lim mudiri Nurxon Elmirzayeva «Panjara ortida aytilgan haqiqat» nomli maqolasi uchun taqdirlandi.
«Huquqni targ‘ib qiluvchi eng yaxshi blogpost» nominatsiyasi bo‘yicha birinchi o‘ringa mehnat qonunchiligi hamda davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risidagi qonunlarni keng jamoatchilikka yetkazishdagi materiallari uchun «Yuristkadr» Telegram kanali asoschisi Saidali Muxtoraliyev loyiq ko‘rildi.
Ikkinchi o‘rinni Bakiroo Telegram kanali asoschisi Otabek Bakirov «O‘zbekiston qonunlari ishlamaydigan qishloq xo‘jaligi haqida» posti uchun, uchinchi o‘rinni yurist bloger Sherzod Egamberdiyev aholining huquqiy ongini oshiruvchi turkum kontentlari uchun egalladi.
Mamlakatda qabul qilinayotgan qonunchilikdagi yangiliklar, ijtimoiy-siyosiy hamda sud-huquq sohasida olib borilayotgan islohatlarni aholiga xolis va tezkor yetkazishda munosib hissa qo‘shayotgan Sevimli kanalining Zamon dasturi «Adliya e’tirofi»ga sazovar bo‘ldi.
Adliya vazirligi, shuningdek, jamiyatda ochiqlik, huquq va qonun ustuvorligini ta’minlashda ommaviy axborot vositalari, jurnalist va blogerlar bilan hamkorlikni davom ettirishini ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, «Gazeta.uz» «Pandemiya 2020: chaqiriqlar, xulosalar, oqibatlar» tanlovining «Adliya e’tirofi» nominatsiyasida g‘olib deb topilgan edi.

Министерство юстиции Узбекистана объявило победителей конкурса «Право в СМИ» на лучшие материалы в сфере правовой пропаганды.
В этом году Минюст создал комиссию, состоящую из общественных активистов и экспертов, которая сама отбирала статьи, телесюжеты и радиопередачи с правовой тематикой, выпущенные в течение 2022 года. То есть журналистам и блогерам не нужно было подавать свои работы для участия в конкурсе.
Первое место в номинации «Лучший журналистский материал, пропагандирующий право» присуждено журналисту «Газеты.uz» Шухрату Латипову за репортаж «Ситуация в Нукусе: спокойно, но тревожно», написанный в соавторстве с главным редактором издания Азаматом Атаджановым, и «цикл статей в области прав человека, правоприменения и правовой пропаганды».
Второе место присуждено корреспонденту сайта Kun.uz Жамшиду Ниёзову за «статьи, освещающие проводимые реформы в судебно-правовой сфере».
Третье место присуждено Нурхон Эльмирзаевой, заведующей отделом газеты «XXI ASR», за статью «Панжара ортида айтилган хакикат» («Правда, рассказанная за решёткой»).
Первое место в номинации «Лучший пост в блоге, продвигающий право» присуждён Саидали Мухторалиеву, основателю Telegram-канала «YURISTKADR», за «материалы, доводящие до широкой общественности трудовое законодательство и законы о государственной гражданской службе».
Второе место получил основатель Telegram-канала bakiroo Отабек Бакиров за пост «Ўзбекистон қонунлари ишламайдиган қишлоқ хўжалиги ҳақида» («О сельском хозяйстве, где не действуют законы Узбекистана»).
Третье место занял юридический блогер Шерзод Эгамбердиев за «серию материалов по повышению правового сознания населения».
В номинации «Признание юстиции» награду получила программа Zamon телеканала Sevimli TV «за достойный вклад в беспристрастное и оперативное информирование населения о принимаемом в нашей стране законодательстве, общественно-политических и судебных реформах».
Минюст заявил, что продолжит сотрудничество со СМИ, журналистами и блогерами в обеспечении открытости, продвижении прав и верховенства закона в обществе.
Напомним, в 2020 году «Газета.uz» стала победителем конкурса Министерства юстиции «Пандемия-2020: угрозы, вызовы, последствия» в номинации «Признание юстиции».