Toshkentda shamollashga qarshi siropdan iste’mol qilinganidan so‘ng buyrak yetishmovchiligi belgilari paydo bo‘lgan yana bir bola vafot etdi. Bu haqda Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi bolalar reanimatsiyasi bo‘limi mudiri Alisher Mustaqimov «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
29 dekabr kuni «Gazeta.uz» markazga tashrif buyurdi, internetdagi xabarlarga ko‘ra, shamollashga qarshi sirop berilgan yana 16 nafar bola kasalxonaga yotqizilgan. RSHTYOIM shifoxonasiga yotqizilgan turli viloyatlardan kelgan bolalarning ota-onalari so‘nggi bir necha kun ichida Jizzax va Navoiy viloyatlaridan ikki nafar bola vafot etgani haqida xabar berishdi.
Ammo Alisher Mustaqimov faqat bitta o‘limni tasdiqladi.
«Kecha (28 dekabr kuni) Jizzax viloyatidan kelgan bemor vafot etdi… 3−4 kun ichida faqat bir bemor vafot etdi, bundan boshqa hozircha vafot etganlar bo‘lmadi. Unda shamollashning o‘tkir respirator infeksiyasi hisobiga buyrak yetishmovchiligi holati yuzaga kelgan. Bola to‘rt yoshda edi», — dedi u.
U dori nomini aytmadi, lekin bola paratsetamol bo‘lgan dori ichganini qayd etdi.
RSHTYOIMda kasalxonaga yotqizilgan boshqa bolalarda ham yo‘tal va shamollashga qarshi siropdan keyin buyrak yetishmovchiligi kuzatilgan.

В Ташкенте скончался ещё один ребёнок, у которого после приёма сиропа от простуды наблюдались признаки почечной недостаточности. Об этом «Газете.uz» сообщил заведующий детским отделением реаниматологии Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи Алишер Мустакимов.
29 декабря «Газета.uz» посетила центр, где, по сообщениям в интернете, госпитализированы ещё 16 детей, которым давали сироп от простуды. Родители детей из разных областей, которые госпитализированы в РНЦЭМП, сообщили, что за последние несколько дней скончались двое детей из Джизакской и Навоийской областей.
Однако Алишер Мустакимов подтвердил только одну смерть.
«Вчера (28 декабря) скончался пациент, прибывший из Джизакской области… За три-четыре дня скончался один пациент. У этого пациента из-за простуды и острой респираторной инфекции наблюдалась почечная недостаточность. Ребёнку было четыре года», — заявил он.
Он не назвал название лекарства, но отметил, что ребёнок принимал препарат, содержащий парацетамол.
У других детей, госпитализированные в РНЦЭМП, также наблюдалась почечная недостаточность после приёма сиропа от кашля и простуды.
На днях стало известно, что после приёма сиропа «Док-1 Макс» индийского производства с сентября скончались минимум 19 детей. В его составе имеются парацетамол, гвайфенезин и фенилэфрина гидрохлорид. Проверка партии сиропа выявила наличие в нём этиленгликоля. Препарат изъят из продажи.