Toshkentdagi sobiq «Yubileyniy» sport majmuasi o‘rnida rekonstruksiyadan so‘ng Alpomish muz saroyi ochildi. Bu haqda Dunyo axborot agentligi xabar berdi.
Sport inshooti 50 yildan ortiq tarixga ega. Rekonstruksiya ishlari ikki yildan ortiq davom etdi. Majmua 8000 kvadrat metr maydonda joylashgan va 6000 o‘ringa mo‘ljallangan.
Muz saroyida xokkey musobaqalari, short-trek, figurali uchish, kyorling bo‘yicha musobaqalar o‘tkazish uchun sharoitlar yaratilgan. Bundan tashqari, majmua hududida turli sport seksiyalari ochilishi rejalashtirilgan.
Afisha.uz nashrining yozishicha, Alpomish 30 dekabr kuni tashrif buyuruvchilar uchun o‘z eshiklarini ochgan. Bu yerda 19:00 dan 23:00 gacha konkida uchish mumkin. Ushbu ish tartibi 8 yanvarga qadar davom etadi. 30 daqiqada chang‘i uchish narxi — 30 ming so‘m.
Spot.uz ma’lumotlariga ko‘ra, 2020 yil mart oyida New Universal Development (2015 yilda tashkil etilgan, ustav kapitali 14 mlrd so‘m, yagona ta’sischisi — Qosimov Bahodir Xabibullayevich) «O‘zko‘rgazmasavdo» binosini hukumat qarori doirasida «nol» qiymatda sotib olgan. Investor muz saroyi qurilishiga 100 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltirish, 120 ta yangi ish o‘rni yaratish majburiyatini olgan. Dastlab, 2020 yil 1 sentabrga qadar muz saroyining o‘zi, 2021 yilning 1 iyuliga qadar esa tegishli infratuzilmasini topshirish rejalashtirilgan edi.
«Beruniy» metro bekati yaqinidagi majmua dastlab «Yubileyniy» sport saroyi sifatida qurilgan va 1970 yilda ochilgan. U yerda xokkey, figurali uchish, voleybol va boshqa sport turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazilgan. Muz butun yil davomida saqlanib turgan. 1990-yillarda muz saroyi savdo markaziga, 2000 yillarda esa «O‘zko‘rgazmasavdo» ko‘rgazma paviloniga aylantirildi.

Ледовый дворец Alpomish открылся после реконструкции на месте бывшего спортивного комплекса «Юбилейный» в Ташкенте. Об этом сообщило информагентство Dunyo.
alpomish, алпомиш, ледовый дворец
Спортивный объект имеет более чем 50-летнюю историю. Реконструкция продолжалась более двух лет. Комплекс располагается на площади 8000 кв. м и рассчитан на 6000 мест.
В ледовом дворце созданы условия для проведения хоккейных матчей, соревнований по шорт-треку, фигурному катанию и кёрлингу. Кроме того, на территории комплекса планируется открыть различные спортивные секции.
Как пишет Afisha.uz, Alpomish открыл двери для посетителей 30 декабря. Катание на катках доступно с 19:00 до 23:00. Этот режим работы продлится до 8 января. Стоимость катания составляет 30 тысяч сумов за 30 минут.
По данным Spot.uz, в марте 2020 года компания New Universal Development (создана в 2015 году с уставным фондом 14 млрд сумов, единственный учредитель — Баходир Хабибуллаевич Касимов) приобрела здание «Узкургазмасавдо» по «нулевой» стоимости в рамках постановлению правительства. Инвестор обязался вложить в строительство ледового дворца 100 млрд сумов и создать 120 новых рабочих мест. Изначально к 1 сентябрю 2020 года планировалось сдать сам ледовый дворец, а к 1 июля 2021 года — сопутствующую инфраструктуру.
Комплекс возле станции метро «Беруни» изначально строился как дворец спорта «Юбилейный» и открылся в 1970 году. Здесь проводились соревнования по хоккею, фигурному катанию, волейболу и другим видам спорта. Лёд поддерживался в течение круглого года. В 1990-е годы ледовый дворец был превращён в торговый центр. В 2000-х комплекс был реконструирован в выставочный павильон «Узкургазмасавдо».