Jinoyat ishlari bo‘yicha Termiz shahar sudi sobiq «Yubileyniy» bozorining 13 nafar ishchisini bozorning yangi joyga ko‘chirilishiga qarshilik qilgani uchun ma’muriy javobgarlikka tortdi, deya xabar qildi Surxondaryo viloyati IIB matbuot xizmati.
Fuqarolarning jinsi ma’lum qilinmagan. Avvalroq tarqalgan videoda esa huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining ayol kishini majburlab avtobusga chiqarmoqchi bo‘layotgani aks etgan edi.
IIB xabarida aytilishicha, 4 yanvar kuni Surxondaryo viloyati, Termiz shahar eski «Yubileynыy» bozor hududida noqonuniy savdo ishlari bilan shug‘ullanuvchi shaxslarni shahar hokimining qarori bilan «Yashil dunyo» savdo markaziga ko‘chirish ishlari amalga oshirilayotganda, bundan oldin yangi hududdan savdo rastalari ajratilib, eski hududni tark etish haqida ogohlantirilganiga qaramasdan bir guruh sotuvchilar norozilik bildirib, hokimiyat vakillariga qarshilik ko‘rsatishgan va jamoat tartibini buzishgan.
IIB barcha sotuvchilar 2022 yil davomida bir necha marotaba, oxirgisi joriy yilning 3 yanvar kuni eski bozor hududida 4 yanvar kuni buzish ishlari boshlanishi haqida ogohlantirilganini ta’kidladi.
Bozor hududiga jamoat tartibini tiklash uchun jalb qilingan Ichki ishlar organlari va Milliy gvardiya xodimlari tomonidan 14 nafar huquqbuzarlar IIBga olib kelingan va ular bilan tushuntirish-profilaktik ishlari olib borilgan.
Huquqbuzarlik holati yuzasidan to‘plangan hujjatlar asosida Jinoyat ishlari bo‘yicha Termiz shahar sudi tomonidan 6 nafar fuqaroga BHMning 3 baravari miqdorida, 3 nafar fuqaroga BHMning 5 baravari miqdorida jarima, 4 nafar fuqaroga esa 5 sutka ma’muriy qamoq jazolari tayinlandi.

Термезский городской суд по уголовным делам вынес решение об административных санкциях в отношении 13 работников бывшего рынка «Юбилейный», которые выступали против переезда рынка, сообщила 5 января пресс-служба УВД Сурхандарьинской области.
Пол граждан не уточняется. Ранее появилось видео, на котором видно, как сотрудники правоохранительных органов заталкивают женщин в автобус.
В сообщении УВД говорится, что 4 января, когда нелегальных торговцев, работавших на рынке, должны были по решению хокима города перевести в торговый центр «Яшил дунё», группа граждан «выразила недовольство, оказала сопротивление представителям власти и нарушила общественный порядок», говорится в сообщении.
УВД заявляет, что для этих граждан были выделены торговые места в новом центре и их несколько раз предупреждали о необходимости покинуть старое место. Последнее предупреждение было сделано 3 января. В нём говорилось о том, что 4 января начнутся работы по сносу старого рынка.
Сотрудники органов внутренних дел и Национальной гвардии, привлечённые на рынок для восстановления общественного порядка, увезли 14 человек в ОВД для проведения «разъяснительно-профилактических работ».
Решением суда по статье «Хулиганство» КоАО 6 гражданам назначен штраф в размере 3 базовых расчётных величин, 3 гражданам — 5 БРВ, 4 человека получили 5 суток административного ареста.