Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati ijtimoiy tarmoqlarda yosh bolalar orasida koronavirus infeksiyasi ko‘payib borayotgani aytilgan xabarlar yuzasidan munosabat bildirdi.
Vazirlik bu ma’lumotlarning haqiqatga зид ekanligini ma’lum qildi.
«Bolalar orasida o‘tkir respirator kasalliklar va koronavirusga chalinishning so‘nggi ko‘tarilishi o‘tgan yil kuz oylariga to‘g‘ri kelgan edi. O‘sha paytda Zangiota yuqumli kasalliklar shifoxonasida bemorlar uchun 500 ta qo‘shimcha shifo o‘rni yaratilgan edi», — deyiladi xabarda. Hozir holat barqaror bo‘lib, xastalanish ko‘rsatkichlari keskin kamaygan", — deyiladi xabarda.
Foto: SSV
Shuningdek, vazirlik agar bolalar orasida koronavirus yoki boshqa o‘tkir respirator kasalliklar ortishi kuzatilsa, bu bo‘yicha rasmiy axborot berilishini qayd etdi.
Qishki iqlim sharoitida bolalarning salomatligiga, ayniqsa, kiyinishi va ovqatlanishiga jiddiy e’tibor berishlari, bu xildagi feyk (yolg‘on) xabarlarga ishonmasliklari so‘raldi.
Ta’kidlash joizki, SSV O‘zbekistonda koronavirusdan kunlik kasallanishlar statistikasini 15 dekabrdan buyon e’lon qilmay qo‘ydi. O‘shanda bir sutkada 130 nafardan ziyod kishida kovid aniqlangandi.

В Министерстве здравоохранения Узбекистана назвали ложными сообщения о росте заболеваемости коронавирусом среди детей, которые распространились в социальных сетях.
«Последний рост случаев острых респираторных заболеваний и коронавируса среди детей был зафиксирован осенью прошлого года. Тогда в Зангиатинской инфекционной больницы было создано 500 дополнительных коек для пациентов», — говорится в сообщении.
«Сейчас ситуация является стабильной, показатели заболеваемости резко снизились», — заявили в Минздраве.
В случае роста заболеваемости коронавирусом или другими ОРЗ среди детей об этом будет предоставлена официальная информация, отметили в министерстве.
В Минздраве призвали уделять внимание здоровью детей, особенно тому, как они питаются и какую одежду носят.