10 yanvar kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Qoraqalpog‘iston sudi sudlov hay’ati 1−2 iyul kunlari Nukusda sodir bo‘lgan voqealar yuzasidan 28 noyabrda boshlangan sud tergovini yakunladi. 11 yanvar, chorshanba kuni muzokaralar boshlanishi kutilmoqda, deb xabar qildi O‘zbekiston Oliy sudi matbuot xizmati.
Avval xabar berganimizdek, 19−23 dekabr kunlari 115 nafar guvoh, jumladan, Nukus voqealari bo‘yicha alohida jinoyat ishi bo‘yicha hibsda saqlanayotgan 39 nafar sudlanuvchi so‘roq qilingan. So‘ngra Yelubay Abibulayev raisligidagi sud yil oxirigacha yana 180 kishini so‘roq qildi: 26 dekabrda — 46 nafar, 27 dekabrda — 31 nafar, 28 dekabrda — 38 nafar, 29 dekabrda — 54 nafar va 30 dekabrda -11 nafar.
So‘ngra 4 yanvargacha tanaffus e’lon qilindi. Shu kuni yana 17 nafar guvoh, 5 nafar jabrlanuvchi va 1 nafar fuqaroviy da’vogar, 5 yanvar kuni 38 nafar guvoh va 2 nafar fuqaroviy da’vogar so‘roq qilindi.
Juma kuni sudyalar hay’ati jinoyat ishiga kiritilgan va ashyoviy dalil sifatida e’tirof etilgan ommaviy namoyishlar chog‘ida olingan videoyozuvlarni o‘rganishga kirishdi.
Shanba kuni iyul voqealari paytida respublika ichki ishlar vaziri bo‘lgan Qoraqalpog‘iston Jo‘qorg‘i Kengesi raisi Amanbay Orinbayev guvohlik berdi. U jabrlanuvchi maqomida bo‘lib, suddan sudlanuvchilarning jazosini qonun doirasida yengillashtirishni so‘ragan.
Videodalil sifatida ko‘rsatilgan kadrlar. Manba: Qoraqalpog‘istondagi voqealar bo‘yicha Parlament komissiyasi.
Ayblanuvchilardan birining advokati «Gazeta.uz»ga videomateriallar O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi mutaxassislari tomonidan taqdim etilganini ma’lum qildi. Nukusdagi voqealarni o‘rganish bo‘yicha parlament komissiyasi ko‘rsatilgan ba’zi lavhalarni e’lon qildi.
Ularda asosiy gumondor Dauletmurat Tajimuratovning 1 iyul kuni masjiddagi nutqidan parcha bor. Videoda u Jo‘qorg‘i Kenesdan 5 iyul kuni (bu haqda avval ham bir necha bor xabar berilgan edi)"Qoraqalpog‘iston ozodligi uchun" «qonuniy» va «tinch» miting o‘tkazishga ruxsat so‘rash niyatida ekanligini aytgan. Uni «qoraqalpoqlarga bosh» qilishlarini va xalq unga ergashishlarini so‘raydi. Nutq Qoraqalpog‘istonda internetning to‘xtatilishi va respublika aholisining Konstitutsiyaga kiritilgan o‘zgartirishlarni bekor qilish haqidagi chaqiriqlariga javoban hokimiyatning sukut saqlashi fonida bo‘lib o‘tdi.
Videomaterialdan lavha.
Tajimuratov dronlar «ommaviy tartibsizliklar» ishtirokchilarini tasvirga olish uchun ishlatilganini aytgan IIV xodimiga savol berdi. «Shuning uchun biz obzor ko‘rinishida emas, balki fuqarolar shaxsini aniqlash uchun yirik planda tasvirga oldik», — dedi u.
Advokat «Gazeta.uz»ga videomateriallar Jo‘qorg‘i Kengesning sobiq rahbari Murat Kamalov va Amanbay Orinbayev hamda Davletmurat Tajimuratov o‘tirgan Prado avtomobili rulida kim o‘tirganini aniqlashga imkon berganini ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, mashinani Ahmad ismli haydovchi boshqargan.
Gumonlanuvchi Azamat Turdanov.
JKning sobiq rahbari Murat Kamalov sudda ko‘rsatma bermadi. Bu haqda Dauletmurat Tajimuratov suddan so‘ragan edi. Parlament komissiyasi a’zosi Gulnoz Mamarasulova ham suddagi nutqida buning muhimligi to‘g‘risida ma’lum qilgan edi.
9 yanvar kuni sud videoyozuvlarni o‘rganishni davom ettirdi va 1 nafar fuqaroviy da’vogar va 2 nafar guvohni so‘roq qildi, deya ma’lum qildi Oliy sud.
10 yanvar kuni jinoyat ishida mavjud yozma dalillar, ekspertlarning xulosalari va tergov harakatlari bayonnomalari taftish qilindi. Shunday qilib, sud tergovi yakunlandi.
Keyingi sud majlisi 11 yanvar kuni soat 14.30 ga tayinlangan bo‘lib, unda taraflarning muzokaralari eshitiladi.
Jinoyat-protsessual kodeksiga ko‘ra, muzokaralarda prokurorlar, so‘ngra jabrlanuvchilar, fuqaroviy da’vogarlar yoki ularning vakillari, himoyachilar va sudlanuvchilar so‘zga chiqadi.

Судебная коллегия суда Каракалпакстана по уголовным делам 10 января завершила судебное следствие по делу о событиях в Нукусе 1−2 июля, начатое 28 ноября. В среду, 11 января, ожидается начало прений, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Как мы сообщали ранее, 19−23 декабря было допрошено 115 свидетелей, в том числе 39 обвиняемых по отдельному уголовному делу о нукусских событиях, которые находятся под стражей. Затем суд под председательством Елубая Абибулаева до конца года допросил ещё 180 человек: 26 декабря — 46 свидетелей, 27 декабря — 31, 28 декабря — 38, 29 декабря — 54 и 30 декабря — 11.
даулетмурат тажимуратов, каракалпакстан, нукусские события
Затем был объявлен перерыв до 4 января. В этот день были допрошены ещё 17 свидетелей, 5 пострадавших и 1 гражданский истец, 5 января — 38 свидетелей и 2 гражданских истцов.
В пятницу судебная коллегия приступила к изучению видеоматериалов, снятых во время массовых протестов, которые приобщены к уголовному делу и признаны вещественными доказательствами.
В субботу с показаниями выступил председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, бывший во время июльских событий министром внутренних дел республики Аманбай Орынбаев. Он был в статусе пострадавшего и попросил суд смягчить наказание подсудимым в рамках закона.
Кадр записи, показанной в качестве видеодоказательств. Источник: Парламентская комиссия по расследованию событий.Кадр записи, показанной в качестве видеодоказательств. Источник: Парламентская комиссия по расследованию событий.
Один из адвокатов обвиняемых сообщил «Газете.uz», что видеоматериалы представили специалисты МВД Узбекистана. Парламентская комиссия по расследованию событий в Нукусе опубликовала некоторые из показанных кадров.
На них имеется отрывок из выступления у мечети 1 июля основного подозреваемого ,Даулетмурата Тажимуратова, который говорит, что намерен просить у Жокаргы Кенеса разрешения на проведение «законного» и «мирного» митинга «за свободу Каракалпакстана» 5 июля (об этом многократно сообщалось ранее). Он просит сделали его «главой каракалпаков» и чтобы за ним следовал народ. Выступление состоялось на фоне отключения в Каракалпакстане интернета и молчания властей в ответ на призывы жителей республики отменить поправки в Конституцию.
Кадр видеодоказательств.Кадр видеодоказательств.
Тажимуратов задал вопросы специалисту МВД, который заявил, что дроны использовались для съёмки участников «массовых беспорядков». «Поэтому мы снимали не в обзорном виде, а больше [крупным планом] для фиксации лиц граждан», — отметил он.
Адвокат сообщил «Газете.uz», что видеоматериалы позволили узнать, кто сидел за рулём автомобиля Prado, в котором находились бывший глава Жокаргы Кенеса Мурат Камалов и Аманбай Орынбаев, а также Даулетмурат Тажимуратов. Было сообщено, что автомобилем управлял водитель по имени Ахмад.
Подозреваемый Азамат Турданов.
Бывший глава ЖК Мурат Камалов не дал показания на суде. Ходатайство об этом подавал Даулетмурат Тажимуратов. О важности его выступления в суде говорила и член парламентской комиссии Гулноз Мамарасулова.
9 января суд продолжил изучение видеоматериалов, а также допросил 1 гражданского истца и 2 свидетелей, сообщил Верховный суд.
10 января стороны обсудили письменные доказательства, заключения экспертов и протоколы следственных действий по уголовному делу. Таким образом, судебное следствие было завершено.
Следующее судебное заседание назначено на 11 января. На нём будут заслушаны прения сторон. После прений, если в их ходе не появятся новые обстоятельства, суд должен вынести приговор.
Согласно Уголовно-процессуальному кодексу, в прениях выступают обвинители, затем — потерпевшие, гражданские истцы или их представители, защитники и подсудимые.