Toshkent shahrida joylashgan Markaziy Osiyo xalqaro instituti 2020-yilda tashkil etilgan. Bu Markaziy Osiyoda sivilizatsiyalar xilma-xilligi va barqaror rivojlanishning zamonaviy jarayonlari bo‘yicha fanlararo tadqiqotlar bilan shug‘ullanuvchi davlat ilmiy-tadqiqot muassasasidir, deyiladi uning saytida.
Vladimir Norov TIV rahbari lavozimida 2022-yil aprel oyidan beri ishlab kelayotgan edi (sentabrda u vazir etib tasdiqlangan, bungacha esa TIV rahbari bazifasini bajaruvchi edi). Oldin esa u vazir o‘rinbosari va birinchi o‘rinbosari, vazir (2006−2010-yillarda), prezidentning davlat maslahatchisi, O‘zbekistonning Germaniya, Shveysariya, Polsha, Belgiyadagi elchisi, O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqi va NATOdagi missiyasi rahbari, prezident huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori, Shanxay hamkorlik tashkiloti bosh kotibi lavozimlarida ishlagan.

Бывший министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов назначен директором Международного института Центральной Азии, сообщает институт. Распоряжение об этом президент Шавкат Мирзиёев подписал 30 декабря.
Международный институт Центральной Азии, расположенный в Ташкенте, был создан в 2020 году. Это государственное научно-исследовательское учреждение, занимающееся междисциплинарными исследованиями цивилизационного многообразия и современных процессов устойчивого развития в Центральной Азии, говорится на его сайте.
Владимир Норов занимал пост главы МИДа с апреля 2022 года (в сентябре был утверждён министром, до этого исполнял обязанности). Ранее был заместителем и первым заместителем министра, министром (в 2006−2010 годах), государственным советником президента, послом Узбекистана в Германии, Швейцарии, Польше, Бельгии, главой миссии Узбекистана в ЕС и НАТО, директором Института стратегических и межрегиональных исследований при президенте, генеральным секретарём Шанхайской Организации Сотрудничества.