O‘zbekistonda 6 mlrd dollarlik mahalliylashtirish loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev 10 yanvar kuni sanoatni rivojlantirish hamda qo‘shimcha zaxiralarni aniqlash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov oldiga bu boradagi vazifalarni belgilab berdi.
Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayevga hududiy investitsiya dasturlariga kiritilgan 3 mingga yaqin loyihaning o‘z vaqtida ishga tushirilishini nazorat qilish, mavjud muammolarni joylarda tezkorlik bilan hal etish, har bir tuman va shaharga kamida 50 mln dollardan kam bo‘lmagan qo‘shimcha sarmoya jalb etilishini nazorat qilish topshirildi.
Davlat rahbari investitsiya dasturlari doirasida joriy yilda 1 mlrd dollarlik metall konstruksiya, nasoslar va sovutgich uskunalarini import qilish rejalashtirilganini aytdi. «Bu mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun katta bozor degani emasmi? Xorijdan import qilinadigan mahsulotlarni mamlakatimizda qanday ishlab chiqarish mumkinligini tahlil qilib, mahalliylashtirish dasturini amalga oshirish kerak. Bu 1 mlrd dollarni qanday qilib o‘zimizga qoldirib, xalqimizga oylik beramiz, shu haqda», dedi u.
2023 yilda barcha zaxiralardan foydalangan holda sanoat ishlab chiqarishini 14 foizga oshirish mumkin, deyiladi yig‘ilishda. Shu bilan birga, 2023 yilgi davlat budjeti to‘g‘risidagi qonunda 5,1−6,9 foiz o‘sish prognozi ko‘zda tutilmoqda.
Import o‘rnini bosuvchi siyosat muammolari
Iqtisodchi, Janubiy Koreyaning Chonbuk Milliy universiteti magistri Mirkomil Xolboyev O‘zbekistonda mahalliylashtirishni saraton bilan taqqosladi.
«Yangi davr boshlanishi bilan ko‘pchilikda erkinroq va dunyoga integratsiyalashgan davlatga aylanishimizga umidlar paydo bo‘lgan edi. Qaysidir ma’noda bu umidlar JSTga qo‘shilish, qo‘shnilar bilan integratsiyasning kuchayishi bilan yanada ortib bordi. Lekin ko‘rmoqdamizki, so‘ngi yillarda dunyoga ochilish borasidagi harakatlar sekinlashgandek, ba’zi yo‘nalishlarda esa hatto orqaga qaytish ham kuzatilayotgandek. Oxirgi yillarda savdoning ochilishi bilan bog‘liq qarorlarning deyarli barchasi vaqtincha va imkonsizlikdan (ya’ni boshqa alternativa deyarli qolmaganligidan) qabul qilinmoqda. Hamda savdoning erkinlashtirilishi bilan bog‘liq qarorlarning aksariyati oziq-ovqat tovarlari bilan bog‘liq vaqtincha qarorlardir», — dedi u.
Iqtisodchining fikricha, JSTga a’zo bo‘lish harakatlari davom etayotganligiga qaramasdan, uning savdoni erkinlashtirish maqsadida qilinayotganligi sezilmayapti.
«Bunday sharoitda tashkilotga a’zo bo‘lish katta o‘zgarishlarga olib kelmasligi turgan gap. Ya’ni balki ba’zi tovar guruhlari uchun bojlar pasayishi mumkin lekin, o‘ylaymanki, hozirgi ideologiya bilan savdoning erkinlashishi boshqa tomondan ma’muriy yoki qandaydir yashirin usullar bilan uning cheklanishini yanada kuchaytirishining ehtimoli yuqori», — dedi u.
Mirkomil Xolboyevning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda «import doim yoqmagan» va uning o‘sishi salbiy hodisa sifatida ko‘rilgan.
«Shu sabab eski davrda importning eksportdan oshib ketmasligini ta’minlash maqsadida turli ma’muriy usullardan foydalanilgan. Yangi davr boshlanishi bilan esa importning o‘sishiga cheklovlarlar deyarli olib tashlandi. Ammo importni yomon ko‘rish hamda mahalliylashtirish g‘oyasi oxirgi yillarda yana kuchayishni boshlagandek», — deya keltirgan u.
Iqtisodchi prezident tomonidan qiymati 6 mlrd dollarlik mahalliylashtirish loyihalarini amalga oshirish vazifasi qo‘yilgani, biroq uning muddati belgilanmaganiga e’tibor qaratdi.
«Agar bu vazifa joriy yilga qo‘yilgan bo‘lsa, unda import umuman o‘smasligi kerak. 2022 yilda import hajmi agar so‘nggi oyda ham o‘tgan davrdagi o‘sish saqlanib qolsa, taxminan 5 mlrd dollarga o‘sgan. Ya’ni birgina 2023 yilda 6 mlrd dollarlik mahalliylashtirish loyihasi amalga oshsa, unda joriy yilda import umuman o‘smasligi kerak», — deb yozadi ekspert. Uning fikricha, bu «zararli va samarasiz» yechim bo‘ladi.
«Tarixga, ayniqsa oltin, paxta va energetika mahsulotlari eksporti umumiy tovarlar eksportining 60 foizdan oshiqroq qismini tashkil etgan 2000-yillarga qarashning o‘zi kifoya. Bugungi kunga kelib oltin, rangli metallar va energitika mahsulotlarining tovarlar eksportidagi ulushi 50 foiz atrofida. Erkatoy hamda subsidiya va imtiyozlarning kushandasiga aylangan avtomobil zovodimiz eksporti esa umumiy eksportning 2 foiz atrofidagi ulushni tashkil etadi, xolos (tovarlar eksportidagi ulushi biroz yuqori). Bundan tashqari, ichki bozordagi iste’molchilarni ham zavod istagan kuyiga solib kelmoqda», — dedi iqtisodchi.
Mirkomil Xolboyevning fikricha, shuncha yil davomida import o‘rnini bosish siyosati olib borilayotganiga qaramay, O‘zbekiston xomashyo o‘rniga ishlab chiqarilgan mahsulotlarni eksport qiladigan davlatga aylangani yo‘q.
«Importning o‘rnini bosuvchi siyosat bilan 2000-yillarda xomashyo eksportchisidan sanoat tovarlarini eksport qiluvchi davlatga aylanib qoldikmi? Tabiiyki, bu savolga javob — „yo‘q“. 0-yillarda xomashyo eksporteridan hozirgi kunda qazilma boyliklarini eksport qiluvchi mamlakatga aylandik, xolos» — deya ta’kidladi Xolboyev.
Imort o‘rnini bosish siyosati haqida yozar ekan, Holboyev shunday deydi: «importning o‘rnini bosuvchi siyosat, bu — saraton. O‘simta qancha uzoq vaqt yashasa, u shunchalik kattalashadi va undan qutilish qiyinlashib (balki imkonsiz bo‘lib) boradi. Mahalliylashtirish xuddi o‘simta kabi qanchalik kattalashsa, undan voz kechish shunchalik qimmatlashib hamda qiyinlashib boradi. Saraton o‘zining hostini bir kuni o‘ldirgani kabi, mahalliylashtirish mamlakatni o‘nglanmas kambag‘allik botqog‘iga botiradi».
2018 yil fevralida Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yillarda qabul qilingan mahalliylashtirish dasturlarini «firibgarlik va imtiyozlar olish uchun bahona» deb atagandi.
2021 yil noyabr oyida investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Shuhrat Vafoyev faqat ichki bozorga yo‘naltirilgan mahalliylashtirish haqida gapirishdan ma’no yo‘q ekanligini tan olgandi, bu faqat ichki bozorga qaratilgan. «Biz bunga o‘zimizning achchiq tajribamizdan ham, o‘sha paytda import o‘rnini bosish bilan shug‘ullangan boshqa Lotin Amerikasi davlatlarining tajribasidan ham amin bo‘ldik», — degandi u.
O‘sha yilning aprel oyida sobiq bosh vazir o‘rinbosari, investitsiyalar va tashqi savdo vaziri (hozirda prezident Administratsiyasi rahbari) Sardor Umurzakov O‘zbekiston mahalliylashtirish dasturi orqali yil oxirigacha 3 mlrd dollarlik mahsulot importini almashtirishni rejalashtirayotganini aytgandi. Buning uchun 2300 dan ortiq loyiha amalga oshirilishi kutilgan edi.

В Узбекистане планируется реализовать проекты локализации на 6 млрд долларов. Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 10 января по вопросам развития промышленности и выявления дополнительных резервов поставил эту задачу перед министром инвестиций, промышленности и торговли Лазизом Кудратовым.
Вице-премьеру Жамшиду Ходжаеву поручено проконтролировать своевременный запуск около 3000 проектов, включённых в региональные инвестиционные программы, обеспечить оперативное решение существующих проблем на местах и привлечь не менее 50 млн долларов дополнительных инвестиций в каждый район и город.
Глава государства заявил, что в рамках инвестпрограмм в текущем году планируется импорт металлоконструкций, насосов и холодильного оборудования на 1 млрд долларов. «Разве это не означает большой рынок для местных производителей? Нужно анализировать, как товары, которые завозятся из-за границы, можно производить у нас, реализовать программу локализации. Как оставить эти 1 млрд долларов у нас и дать зарплату нашему народу», — сказал он.
В 2023 году, задействовав все резервы, возможно увеличение промышленного производства на 14%, отмечалось на совещании. При этом в законе о госбюджете на 2023 год запланирован прогноз роста в 5,1−6,9%.
Проблемы политики импортозамещения
Экономист, магистр Национального университета Чонбук Южной Кореи Миркомил Холбоев сравнил локализацию в Узбекистане с раковым заболеванием.
«С началом новой эпохи у многих появилась надежда, что мы станем более свободной и интегрированной в мир страной. В определённой степени эти ожидания усилились с планами вступления в ВТО и расширением интеграции с соседями. Но мы видим, что в последние годы усилия по открытию [страны] миру замедлились, а в некоторых сферах, кажется, даже наблюдается движение назад. В последние годы почти все решения, связанные с открытием торговли, принимаются временно и вынужденно (то есть потому, что другой альтернативы почти не осталось). И большинство решений, связанных с либерализацией торговли, являются временными решениями, касающимися продуктов питания», — отметил он.
По мнению экономиста, несмотря на намерения вступить во Всемирную торговую организацию, «кажется, что членство в ВТО планируется не с целью либерализации торговли».
«В таких условиях членство в организации не принесёт существенных изменений. То есть тарифы могут быть снижены на какие-то группы товаров, но я думаю, что либерализация торговли при нынешней идеологии, наоборот, усилит её ограничения административными или какими-то скрытыми методами», — заявил он.
Миркомил Холбоев отмечает, что в Узбекистане «всегда не любили импорт», и его рост рассматривался как негативное явление.
«По этой причине в старые времена использовались различные административные методы, чтобы импорт не превышал экспорт. С началом нового периода практически были сняты ограничения на рост импорта. Но нелюбовь к импорту и идея локализации, похоже, в последние годы снова набрали силу», — предположил экономист.
Он обратил внимание, что президент поставил задачу реализовать проекты локализации на 6 млрд долларов, но не определил сроки.
«Если эта задача ставится на этот год, то импорт вообще не должен расти. В 2022 году объём импорта увеличится примерно на 5 млрд долларов [по сравнению с 2021 годом], если в последний месяц сохранится рост предыдущего периода. То есть, если проекты локализации стоимостью 6 млрд долларов будут реализованы только в 2023 году, то в этом году импорт вообще не должен увеличиваться», — написал эксперт. По его мнению, это «вредное и неэффективное» решение.
«Достаточно заглянуть в историю, особенно в 2000-е годы, когда на экспорт золота, хлопка и энергоносителей приходилось более 60% всего экспорта товаров. На сегодняшний день доля золота, цветных металлов и энергоносителей в экспорте товаров составляет около 50%. Экспорт нашего автозавода, избалованного субсидиями и льготами, составляет всего около 2% от общего экспорта. Кроме того, на внутреннем рынке завод делает с потребителям всё, что хочет», — отметил экономист.
Миркомил Холбоев считает, что за столько лет, несмотря на политику импортозамещения, Узбекистан так и не превратился в страну, которая вместо сырья экспортирует промышленные товары.
«Мы превратились из экспортёра сырья в 2000-е годы в экспортёра полезных ископаемых. Правда, по альтернативному мнению, политика замещения промышленности или импорта действительно может быть успешной, но здесь этого не произошло (возможно, в альтернативном Узбекистане это могло бы произойти). Но мы до сих пор не отказались от политики импортозамещения, которая себя не оправдала», — заявил он.
Сравнивая политику импортозамещения с раком, Миркомил Холбоев написал: «Чем больше становится эта опухоль, тем сложнее от неё избавиться (или даже невозможно)… Как рак в один день убивает своего хозяина, так и локализация погружает страну в трясину непоправимой бедности».
В феврале 2018 года Шавкат Мирзиёев назвал принятые в предыдущие годы программы локализации «очковтирательством и предлогом для получения льгот».
В ноябре 2021 года бывший замминистра инвестиций и внешней торговли Шухрат Вафаев признал, что говорить о локализации, которая ориентирована только на внутренний рынок, не имеет смысла. «Мы убедились в этом и на своём горьком опыте, и на опыте других латиноамериканских стран, которые в то время занимались импортозамещением», — говорил он.
В апреле того же года бывший вице-премьер, министр инвестиций и внешней торговли (ныне глава Администрации президента) Сардор Умурзаков заявил, что Узбекистан планирует заместить импорт продукции на 3 млрд долларов до конца года за счёт программы локализации. Для этого ожидалась реализация свыше 2300 проектов.