Ta’lim muassasalarining o‘quv xonalarida havo harorati +16 darajadan past bo‘lmasligi kerak, deb eslatma bermoqda Sanitariya-epidemiologiya xizmati.
Xususan, fizika o‘quv laboratoriya xonasida muntazam ravishda harorat +18 — 21 daraja, havoning namligi 40−60 foiz bo‘lishi kerak.
Ta’lim muassasasi hududidagi hojatxonalar issiq suv va kanalizatsiya tizimiga ulangan bo‘lishi lozim. Muassasada kanalizatsiya tizimi yo‘q bo‘lganda, davlat sanitariya nazorati organlari bilan kelishilgan holda hududda yer qatlamini ifloslantirmagan holda dushxonalardan va yuz-qo‘l yuvgichlardan suv oqmaydigan qurilmali axlat o‘ralarining mavjud bo‘lishiga ruxsat etiladi.
Shuningdek, informatika o‘quv xonasini yerto‘lalarda joylashtirish taqiqlanadi. O‘quv ustaxonalaridagi ish o‘rni har qanday baxtsiz hodisaning oldini olishga qaratilgan holda tashkil qilingan bo‘lishi kerak.

Служба санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Узбекистана уточнила, какой должна быть температура при проведении занятий в учебных помещениях, сообщило УзА.
Согласно требованиям охраны труда при проведении занятий в учебных помещениях при лёгком физическом труде температура воздуха должна составлять +21 градус Цельсия, при труде средней тяжести — +17 градусов, а при тяжёлом труде — не ниже +16 градусов.
В учебной лаборатории физики температура воздуха должна составлять от +18 до +21 градусов, влажность воздуха — 40−60%.
Туалеты на территории учебных заведений должны быть обеспечены горячей водой и подключены к системе канализации. При отсутствии системы канализации по согласованию с органами государственного санитарного контроля в учебных заведениях должны устанавливаться душевые кабины и умывальники, не загрязняющие поверхность пола и без подтёков.