Qirg‘iziston hukumati «moliyaviy-iqtisodiy xavfsizlikni ta’minlash, ichki valyuta bozoridagi vaziyatni barqarorlashtirish va milliy manfaatlarni himoya qilish» maqsadida mamlakatdan naqd valyuta olib chiqishga vaqtinchalik cheklovlar kiritdi.
Qirg‘iziston fuqarolari va rezidentlari uchun limit 10 ming dollarni tashkil etadi, agar ortiqcha bo‘lsa, bu summadan ko‘proq bo‘lgan summaning 10 foizini to‘lash kerak bo‘ladi. Boshqalar (norezident va chet elliklar) uchun chegara ikki baravar kamroq — 5000 dollar. Shu bilan birga, ortiqcha bo‘lsa, to‘lov haqida hech narsa aytilmagan.
Kloop ma’lumotlariga ko‘ra, qirg‘izistonliklar deyarli butun 2022 yil davomida, ya’ni Rossiya Ukrainaga bostirib kirishi boshlangan 24 fevraldan boshlab, dunyoning ko‘plab davlatlari Rossiyaga qarshi sanksiyalar joriy qilgan paytdan boshlab, naqd dollar taqchilligini his qilgan.
Iqtisodchi olim Marat Musuraliyev nashrga bergan intervyusida naqd pul tanqisligini G‘arb davlatlarining Rossiyaga naqd dollar olib kirishi taqiqlangani bilan bog‘ladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, RFga AQSh dollari oqimi to‘xtagan, ammo talab saqlanib qolgan va shu sababli Rossiya tomoni ushbu naqd pulni butun dunyo bo‘ylab, birinchi navbatda, Rossiya bilan yuqori darajadagi iqtisodiy integratsiyaga ega, vizasiz rejim va chegarani kesib o‘tishning eng soddalashtirilgan rejimi joriy etilgan mamlakatlardan «so‘ra boshlagan».
Mamlakat Milliy banki ma’lumotlariga ko‘ra, 2022 yilning yanvar-noyabr oylarida jismoniy shaxslar boshqa davlatlarga 912 mln dollar o‘tkazgan. Ularning 860 mln dollari Rossiyaga yuborilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich butun 2021 yilda chet elga chiqib ketgan dollardan (562 mln dollar) ko‘pdir.

Правительство Кыргызстана ввело временные ограничения на вывоз из страны наличной валюты для «обеспечения финансово-экономической безопасности, стабилизации ситуации на внутреннем валютном рынке, а также защиты национальных интересов».
Для граждан Кыргызстана и резидентов лимит составляет 10 тысяч долларов, а в случае превышения придётся заплатить 10% от того, что больше этой суммы. Для остальных (нерезидентов и иностранцев) ограничение вдвое меньше — 5000 долларов. При этом про платёж в случае превышения ничего не сказано.
Как пишет Kloop, кыргызстанцы ощущали нехватку наличных долларов на протяжении почти всего 2022 года — начиная с 24 февраля, когда Россия начала вторжение в Украину, после чего многие страны мира ввели против РФ санкции.
Экономист Марат Мусуралиев в интервью изданию связал нехватку наличной валюты с запретом западных стран ввозить в Россию наличные доллары. По его словам, в РФ прекратился приток долларов США, но спрос остался, и из-за этого российская сторона «начала эту наличку „высасывать“ по всему миру, и в первую очередь из тех стран, с которыми у России высокая степень экономической интеграции, безвизовый режим и максимально упрощённый режим пересечения границы».
По данным Национального банка страны, в январе-ноябре 2022 года физлица перечислили в другие страны 912 млн долларов. Из них 860 млн долларов в Россию — это больше, чем весь отток долларов за рубеж в 2021 году (562 млн долларов).