O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov 3 fevral kuni Qozog‘istonning Olmaota shahrida bo‘lib o‘tgan Yevrosiyo hukumatlararo kengashining kengaytirilgan tarkibdagi majlisida nutq so‘zladi.
O‘zbekiston hukumati rahbari mamlakatda Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) bozorlariga ikki tomonlama kirishni soddalashtirish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari yakunlanganini ma’lum qildi.
«Biz milliy texnik reglamentlarni YeOII standartlariga muvofiqlashtirish bo‘yicha tayyorgarlik ishlarini to‘liq yakunladik. Sertifikatlash natijalarini o‘zaro tan olish to‘g‘risida shartnoma tuzilishini tovarlarning bozorlarimizga o‘zaro kirishini soddalashtirish yo‘lidagi mantiqiy yakun, deb bilamiz. Biz YeOII ko‘magida ushbu qo‘shma hujjatni qabul qilishda ittifoqning barcha davlatlarining qo‘llab-quvvatlashiga ishonamiz», — dedi Abdulla Aripov.
Bosh vazir ta’kidlashicha, O‘zbekistonning kuzatuvchi sifatida ishtirok etishi tovar ayirboshlash hajmini oshirish va YeOII davlatlari bilan savdo aloqalarini erkinlashtirishga yordam berishi kerak. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonning YeOII mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 33 foiz ko‘proqqa oshib, 17 milliard dollarni tashkil etdi.
Abdulla Aripovning qayd etishicha, amaldagi erkin savdo rejimiga muvofiq, O‘zbekiston YeOII mamlakatlariga nisbatan savdo cheklovlarini qo‘llamaydi.
«Biz tarif va tarifsiz to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni birgalikda ishlab chiqish tarafdorimiz, chunki mamlakatlarimiz o‘rtasida olib o‘tiladigan tovarlarni tartibga solish paritet xususiyatga ega bo‘lishi kerak», — deya qo‘shimcha qildi hukumat rahbari.
Bosh vazir, shuningdek, O‘zbekiston YeOII mamlakatlari bilan sanoat hamkorligini davom ettirish niyatida ekanini ma’lum qildi.
«O‘zbekiston YeOII davlatlari bilan yangi qo‘shma korxonalar tashkil etish va ular o‘rtasida maqsadli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha faol ishlarni davom ettirishga qat’iy intiladi», — dedi Abdulla Aripov.
U bugungi kunda O‘zbekiston iqtisodiy ittifoq mamlakatlari bilan bir qator istiqbolli loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirayotgani, sanoat sherikligi kengayayotganini ta’kidladi. Xususan, 2022 yilda ittifoq mamlakatlari bilan 1000 dan ortiq qo‘shma korxona tashkil etilib, ularning umumiy soni 5 mingdan oshgan.
Hukumat rahbari YeOII mamlakatlariga yangi transport yo‘laklarini birgalikda ishlab chiqish taklifini ham kiritdi.
«Biz Janubiy Osiyo, Yaqin Sharq va Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bozorlariga chiqish uchun samarali transport yo‘laklarini birgalikda ishlab chiqish va samarali choralar ko‘rishga tayyormiz», — dedi Abdulla Aripov.
O‘zbekiston hukumati rahbari o‘z nutqi yakunida YeOII davlatlarini sentabr oyida Samarqandda BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti bilan hamkorlikda o‘tkazilishi rejalashtirilgan oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha xalqaro konferensiyaga taklif qildi.
O‘zbekiston bosh vaziri YeOII mamlakatlari o‘z ichki bozorlarini asosiy oziq-ovqat turlari, shuningdek, zarur mineral o‘g‘itlar bilan to‘liq ta’minlayotganini ta’kidladi.
«Shu bilan birga, mavjud salmoqli agrosanoat salohiyatiga qaramay, o‘zaro hamkorligimiz oziq-ovqat xavfsizligiga tobora kuchayib borayotgan tahdidlarga tezda javob berishga imkon bermayapti», — dedi Abdulla Aripov.
Bu borada qo‘shma qishloq xo‘jaligi klasterlarini yaratish, yashil va ekspress yo‘laklar orqali bojsiz o‘zaro tashishning kelishilgan sxemalarini shakllantirishga alohida e’tibor qaratish lozim, dedi O‘zbekiston bosh vaziri.

Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов 3 февраля выступил на заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе в Алматы в Казахстане.
Глава правительства Узбекистана сообщил, что страна завершила подготовительную работу по упрощению взаимного доступа на рынки Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Мы в полной мере завершили подготовительную работу по обеспечению гармонизации национальных технических регламентов с нормами ЕАЭС. Заключение соглашения о взаимном признании результатов сертификации считаем логическим итогом на пути упрощения взаимного доступа товаров на наши рынки. Рассчитываем на поддержку всеми странами объединения принятия этого совместного документа при содействии ЕАЭС», — сказал Абдулла Арипов.
Премьер-министр отметил, что участие Узбекистана в качестве наблюдателя должно способствовать увеличению торговых потоков и либерализации торговых связей с государствами ЕАЭС. По его данным, товарооборот Узбекистана со странами ЕАЭС вырос более чем на треть, до 17 млрд долларов.
Абдулла Арипов уточнил, что в соответствии с действующим режимом свободной торговли Узбекистан не применяет к странам ЕАЭС торговых ограничений.
«Выступаем за совместную выработку конкретных мер по устранению тарифных и нетарифных барьеров, поскольку регулирование перемещаемых товаров между нашими странами должно носить паритетный характер», — добавил глава правительства.
Премьер-министр также заявил, что Узбекистан намерен продолжать промышленную кооперацию со странами ЕАЭС.
«Узбекистан твёрдо настроен на продолжение активной работы с государствами ЕАЭС по вопросам создания новых совместных производств и выстраивания адресной кооперации между нашими предприятиями», — сказал Абдулла Арипов.
Он отметил, что Узбекистан сегодня успешно реализует со странами объединения ряд перспективных проектов, расширяющих промышленное партнёрство. В частности, в 2022 году создано более 1000 совместных предприятий со странами союза, а их общее количество превысило 5000.
Глава правительства также выступил с предложением странам ЕАЭС совместно развивать новые транспортные коридоры.
«Готовы к совместной выработке и принятию действенных мер по развитию эффективных транспортных коридоров для выхода на рынки Южной Азии, Ближнего Востока и Азиатско-тихоокеанского региона», — сказал Абдулла Арипов.
В завершение своего выступления глава правительства Узбекистана пригласил страны ЕАЭС на международную конференцию по продовольственной безопасности в сентябре в Самарканде, которую планируется провести совместно с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН.
Премьер Узбекистана отметил, что страны ЕАЭС в полной мере обеспечивают свои внутренние рынки основными видами продовольствия, а также необходимыми минеральными удобрениями.
«В то же время, несмотря на имеющиеся значительный агропромышленный потенциал наше взаимодействие всё ещё не позволяет оперативно реагирует на нарастающие угрозы продовольственной безопасности», — отметил Абдулла Арипов.
В этой связи, по его словам, особое внимание следует уделить созданию совместных агрокластеров, формированию согласованных схем беспошлинных взаимных поставок посредством зелёных и экспресс-коридоров, заключил премьер-министр Узбекистана.