Qarz mablag‘larini jalb qilishning qimmatlashishi O‘zbekiston hukumatini ortiqcha xarajatlardan qaytaruvchi omillardan biri bo‘ladi. Bu haqda Markaziy bank raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyev 26 yanvar kuni «Gazeta.uz»ga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov avvalroq inflyatsiyani jilovlashda budjet konsolidatsiyasining (davlat qarzi va budjet taqchilligini kamaytirish maqsadida daromad yoki xarajatlarni optimallashtirish) fiskal barqarorlikni ta’minlashdagi roli ortib borayotganini ta’kidlagandi. Davlat xarajatlarining oshishi ortidan inflyatsiya prognozlardan yuqori darajada shakllanmoqda, degandi u.
Sobiq moliya vaziri, hozirda prezident maslahatchisining birinchi o‘rinbosari Timur Ishmetov bugungi kunda tashqi qarzni jalb qilish qimmatga tushayotgani, shu bois O‘zbekiston asosiy e’tiborni davlat budjeti va qarz olish imkoniyatlaridan ko‘ra tarkibiy islohotlarga qaratishi kerakligini ta’kidladi.
Shuningdek, u hukumat budjet taqchilligini kamaytirishga ko‘proq e’tibor qaratishi, budjet intizomini ta’minlash va investorlarga bu uning ustuvor yo‘nalishi bo‘lishini ko‘rsatishi kerakligini ta’kidladi.
Behzod Hamroyev «Hukumat xarajatlardan o‘zini tiyishi qiyin» ekanini tan oldi.
«Hukumat xarajatlardan o‘zini tiya olishi qiyin. Hamma narsa pulga bog‘liq. Agar pul bo‘lsa, sarf-xarajatlar davom etadi. Bu yil foizlar oshishi sababli qarzni jalb qilish qiyinlashadi», dedi u.
«Biz kabi rivojlanayotgan mamlakatlarda markazlashtirilgan investitsiyalarga ehtiyoj yuqori. Bu xarajatlarning samaradorligi bo‘yicha savollar bor, ammo unga talab ham mavjud. Masalan, bog‘chalar, maktablar, yo‘llar, qurilishlar, ko‘priklar — bular katta talab. Pul bor ekan, u sarflanaveradi», deb tushuntirdi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yilning birinchi yarmida jahondagi markaziy banklarning (AQSh Federal zaxira tizimi, Yevropa Markaziy banki va boshqalar) foiz stavkalari pasaymaydi, shu sababli qarzni jalb qilish qimmatligicha qoladi. Shu bilan birga, O‘zbekiston yilning ikkinchi yarmida yevroobligatsiyalar chiqarishi mumkin.
«oktabr oyida biz FZT, Jahon banki bilan oxirgi marta gaplashganimizda, ular bu yil yevrobond bozorida stavkaning pasayishini kutmayotganini bildirdi. Ammo, ehtimol, yilning ikkinchi yarmida pasayish bo‘lishi mumkin. Chunki energiya eksportchilari juda ko‘p miqdorda mablag‘ to‘pladi, shuning uchun ular baribir bozorga kiradi», — dedi Markaziy bank rahbari o‘rinbosari.
Eslatib o‘tamiz, 2022 yilda hukumat yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foizlik budjet taqchilligi chegarasini ushlab turolmadi, parlament esa davlat xarajatlarini 2 milliard dollarga oshirish va YAIMning 4 foizigacha bo‘lgan chegarani ma’qullagandi.

Удорожание заимствований станет одним из факторов для сдерживания правительства Узбекистана от лишних трат. Об этом в беседе с «Газетой.uz» 26 января заявил заместитель председателя Центрального банка Бехзод Хамраев.
Председатель Центробанка Мамаризо Нурмуратов ранее отмечал возросшую роль бюджетной консолидации (оптимизация доходов или расходов для уменьшения госдолга и бюджетного дефицита для обеспечения фискальной устойчивости) в сдерживании инфляции. Из-за больших государственных расходов инфляция формируется выше прогнозов, указывал он.
Бывший министр финансов, ныне первый заместитель советника президента Тимур Ишметов отмечал, что сегодня привлекать внешний долг стало дорого, поэтому Узбекистан должен сосредоточиться на структурных реформах, которые приведут к переориентации общей экономической политики на использование частных денег, а не возможностей госбюджета и заимствований.
Он также указывал, что правительство скорее должно сосредоточиться на сокращении дефицита бюджета, чтобы обеспечить фискальную дисциплину и показать инвесторам, что это будет его приоритетом.
Бехзод Хамраев признал, что «правительству сложно удерживать себя от трат».
«Это сложно, чтобы правительство сдерживало себя от расходов. Всё зависит от денег. Если есть деньги, то траты продолжатся. В этом году привлечение долга станет сложным из-за [повысившихся] процентов…», — заявил он.
«В таких развивающихся странах, как у нас, потребность в централизованных инвестициях высока. Есть ещё вопрос эффективности этих трат, но спрос есть. Например, детские сады, школы, дороги, строительство, мосты — это большой спрос. Пока есть деньги, они будут тратиться», — пояснил он.
По его словам, в первое полугодие процентные ставки мировых центральных банков (Федеральная резервная система США (ФРС), Европейский центральный банк и другие) не будут снижаться, из-за чего привлечение долга будет оставаться дорогим (из-за высоких процентных ставок). При этом Узбекистан может выйти на долговой рынок и выпустить еврооблигации во втором полугодии.
«Когда мы в последний раз общались с ФРС в октябре, Всемирным банком, они говорят, что не ожидают снижения ставок на рынке еврооблигаций в этом году. Но, возможно, во втором полугодии будет снижение. Потому что у энергоэкспортёров аккумулировано много денег, поэтому они всё равно выйдут на рынок», — заявил замглавы ЦБ.
Напомним, в 2022 году правительство не уложилось в лимит дефицита бюджета в 3% от ВВП, а парламент одобрил увеличение госрасходов на 2 млрд долларов и лимита до 4% ВВП.