2023/2024 o‘quv yilidan boshlab professional va oliy ta’lim tizimida «Inson huquqlari», «Ayollar huquqlari» va «Bola huquqlari» bo‘yicha o‘quv va maxsus kurslar joriy etiladi. Bu haqda O‘zbekiston prezidentining 7 fevraldagi inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturini tasdiqlash to‘g‘risidagi qarorida belgilandi.
Mazkur o‘quv va maxsus kurslar joriy etiladigan kasb-hunar hamda oliy ta’lim tashkilotlarining aniq ro‘yxati 1 iyunga qadar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz tomonidan belgilanadi. Bundan tashqari, 2023 yil 1 iyundan boshlab markaz tomonidan har yili «Inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi ta’lim va innovatsiyalar» milliy tanlovi o‘tkazib boriladi.
1 maydan boshlab rahbar kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimida inson huquqlari va gender tenglik bo‘yicha o‘quv kurslari (soatlari) joriy qilinadi.
Fevral oyida markaz tomonidan «Inson huquqlari» haftaligi o‘tkaziladi. Uni o‘tkazish dasturi bir hafta muddatda tasdiqlanishi kerak. Haftalik doirasida mahallalardagi yoshlar ishtirokida «Inson huquqlari — oliy qadriyat» mavzusida turli darajadagi ma’rifiy anjumanlar, davra suhbatlari bo‘lib o‘tadi.

С 2023/2024 учебного года в системе профессионального и высшего образования будут внедрены соответственно учебные и специальные курсы «Права человека» и «Права женщин», «Права ребёнка».
Об этом говорится в постановлении президента Узбекистана об утверждении Национальной программы образования в области прав человека от 7 февраля.
Конкретный список профессиональных и высших учебных организаций, где будут внедрены эти учебные и специальные курсы, определят до 1 июня Министерство высшего образования, науки и инноваций и Национальный центр по правам человека.
Кроме того, с 1 июня центр по правам человека будет ежегодно проводить национальный конкурс «Образование и инновации в области прав и свобод человека».
С 1 мая в систему переподготовки и повышения квалификации руководящих кадров будут внедрены учебные курсы по правам человека и гендерному равенству.
В феврале этого года центр проведёт Неделю прав человека. Ее программа должны быть утверждена в течение недели. В ее рамках в махаллях среди молодёжи будут проведены просветительские конференции, круглые столы и встречи на тему «Права человека — высшая ценность».