Bir necha kun muqaddam ijtimoiy tarmoqlarda Toshkentdagi otchoparda otlar ochlikdan nobud bo‘layotgani to‘g‘risidagi xabarlar tarqalgan edi.
«Hayot» boshpanasi hamda Mehr va oqibat hayvonlarni himoya qilish jamiyati, jumladan, otlar ochlikdan o‘layotgani, ular munosib parvarishlanmayotgani haqida ma’lum qildi. O‘z navbatida, Milliy gvardiya veterinar va volontyorlar, shuningdek, huquqni muhofaza qilish idoralari vakillari hodisa joyiga borib, volerlarni tozalagani va otlarni davolashni boshlaganini ma’lum qildi. Seshanba, 14 fevral kuni Milliy gvardiya matbuot xizmati hayvonlarning xavfli holatda qoldirilgani ikki bosh otning o‘limiga, boshqa jonivorlarning ham kuchsizlanishiga («Hayot» boshpanasi ma’lumotlariga ko‘ra, 14 bosh ot qutqarilgan) sabab bo‘lgani bo‘yicha tekshiruv o‘tkazilganini bildirdi. Milliy gvardiyaning «Gazeta.uz»ga qo‘shimcha qilishicha, otchopar otxonalarni xususiy ot boquvchilarga ijaraga bergani aniqlangan. Otlarning egasi, Mehr va oqibat ma’lumotlariga ko‘ra, jonivorlar kasal bo‘lib qolgan va ularni davolashga puli bo‘lmaganini bildirgan. Otlarning oriqlab ketishi va o‘limiga sababchi bo‘lgan shaxslar — S. A. (1958 yilda tug‘ilgan) va U. A. (1959)ga nisbatan O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 111-moddasi 1-qismida (Hayvonlarga shafqatsiz munosabatda bo‘lish) ko‘zda tutilgan huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma rasmiylashtirilgan.

Некоторое время назад в социальных сетях распространились сообщения о том, что на ипподроме в Ташкенте погибают лошади. Приют «Хаёт» и Общество защиты животных «Mehr va oqibat», в частности, сообщили, что лошади умирают от голода, кроме того, за ними не было надлежащего ухода.
Национальная гвардия ранее сообщила, что ветеринары и волонтёры, а также представители силового ведомства выехали на место, где расчистили вольеры и начали лечение лошадей.
Во вторник, 14 февраля, пресс-служба Нацгвардии заявила, что по факту оставления животных в опасной ситуации, приведшей к гибели двоих и измождённому состоянию остальных лошадей (по данным приюта «Хает», спасти удалось 14 животных), была проведена проверка.
Как отметили «Газете.uz» в Нацгвардии, выяснилось, что ипподром сдавал загоны для лошадей частным заводчикам. Хозяин лошадей, по данным ОЗЖ, сообщил, что болел и у него не было средств на уход за животными.
В отношении лиц, виновных в истощении и гибели лошадей — С. А., 1958 года рождения, и У. А., 1959 года рождения, — составлены протоколы о правонарушении, предусмотренном частью 1 статьи 111 (Жестокое обращение с животными) Кодекса Узбекистана об административной ответственности.
На каждого из них наложен штраф в размере 900 тысяч сумов. Кроме того, решается вопрос замены руководства ипподрома, подчеркнули в Нацгвардии.