11 fevral kuni Toshkent harbiy prokuraturasi Toshkent viloyatining Zangiota tumanidagi harbiy qismda harbiy xizmatchi Mirjalol Imomovning o‘limi yuzasidan jinoiy ish qo‘zg‘atishni rad etdi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga O‘zbekiston Bosh prokuraturasi xabar berdi.
Uning o‘limi holati o‘rganilganda biror shaxsning harakatlarida jinoyat tarkibi aniqlanmagan, deya ta’kidladi Bosh prokuratura. Bunday qaror Toshkent shahri harbiy prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv vaqtida o‘tkazilgan ekspertiza asosida qabul qilingan.
Tergov materiallariga ko‘ra, 11 yanvar kuni soat 10:00 da oddiy askar Mirjalol Imomov harbiy qismning nazorat-o‘tish punktida kundalik navbatchilik paytida dam olish xonasiga kirib, u yerda qurol saqlash javonida turgan navbatchi serjantga biriktirilgan AK-74 rusumli o‘qotar qurolni olgan.
So‘ng jangovar quroldan o‘zining jag‘ qismiga bir marta otib, vafot etgan.
Toshkent harbiy okrugi qo‘shinlari qo‘mondonligiga harbiy qismda qurol-yarog‘ topshirish va qabul qilish tartibidagi kamchiliklar to‘g‘risida hisobot taqdim etildi, deya xabar beradi Bosh prokuratura.
Hozirda yigitning o‘z joniga qasd qilgani holati bo‘yicha o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruv materiali va qabul qilingan qaror harbiy prokuror tomonidan nazorat tartibida o‘rganib chiqilmoqda.
Avval yozganimizdek, Mirjalol Imomovning ota-onasiga o‘g‘lining o‘limi haqida xabar berilgandi. «Avval o‘g‘lingiz o‘zini otib qo‘ydi, keyin uni otib qo‘yishdi, dedi», — deya so‘zlab bergan yigitning onasi.
Marhumning xolasi esa jasad ekspertizaga berilmagani, tanasida turli jarohat izlari borligini aytgan. Xolasining aytishicha, bu holatga ular ishonmagan.

Ташкентская военная прокуратура 11 февраля отказала в возбуждении уголовного дела по факту смерти военнослужащего Миржалола Имомова в воинской части в Зангиатинском районе Ташкентской области. Об этом «Газете.uz» сообщили в Генеральной прокуратуре Узбекистана.
При изучении обстоятельств его смерти не выявлен состав преступления в действиях каких-либо лиц, отметили в Генпрокуратуре. Такое решение было принято на основании экспертизы, проведённой Ташкентской военной прокуратурой в ходе доследственной проверки.
Согласно материалам следствия, 11 января в 10:00 рядовой Миржалол Имомов во время ежедневной смены на блокпосту воинской части зашёл в комнату отдыха, взял автомат АК-74, закреплённый за другим дежурным сержантом, и выстрелил себе в челюсть.
По данным Генпрокуратуры, командующему войсками Ташкентского военного округа был внесён рапорт о недостатках в порядке сдачи-приёма оружия в воинской части.
В настоящее время материалы доследственной проверки находятся на рассмотрении военной прокуратуры в контрольном порядке.
Как мы писали ранее, в воинской части, оповещая родителей Миржалола Имомова о гибели их сына, сначала сказали, что он совершил самоубийство, затем — что он по неосторожности выстрелил в себя или что его могли застрелить.
Тётя покойного утверждала, что тело не отдавали на судебно-медицинскую экспертизу, на нём были следы разных телесных повреждений, два передних зуба были сломаны, под глазом был синяк, над бровью — рана.