S&P Global Ratings xalqaro reyting agentligi O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti o‘sishini 2023 yilda 5 foiz, 2024 yilda esa 5,5 foiz darajasida prognoz qilmoqda. Bu haqda reyting agentligining O‘zbekiston bank sektori tahliliga bag‘ishlangan hisobotida ma’lum qilindi.
2022 yilda O‘zbekiston iqtisodiyoti Ukrainaga qarshi urush oqibatlarini agentlik tahlilchilari taxmin qilganidan ko‘ra yaxshiroq yengib o‘tdi, bunga Rossiyadan pul o‘tkazmalarining ko‘payishi hamda Rossiya bilan savdo hajmining oshishi sabab bo‘ldi.
Joriy yil uchun yalpi ichki mahsulotning o‘sishi taxminan 5 foizni tashkil etishi prognoz qilinmoqda, biroq keyingi ikki yilda u 5,5 foizni tashkil etadi. Mintaqadagi va jahondagi murakkab geosiyosiy vaziyatga qaramay, iqtisodiyot tiklanishda davom etadi.
Biroq Rossiya-Ukraina mojarosi, iqtisodiy pasayish va inflyatsiya bosimi fonida iqtisodiy ko‘rinish o‘zgaruvchanligicha qolmoqda. Pul o‘tkazmalarining o‘sishi, shuningdek, kapital va migrantlar oqimining o‘sishi 2023 yildan boshlab o‘zgara boshlaydi.
S&P O‘zbekistonda davlat korxonalari samaradorligini oshirish va xususiylashtirishni amalga oshirish bo‘yicha iqtisodiy islohotlar dasturini ijobiy baholaydi.
Bu davlat sektori ustunlik qiladigan iqtisodiyotga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Mintaqadagi geosiyosiy keskinliklar va jahon iqtisodiyotining beqaror prognozi tufayli keng ko‘lamli xususiylashtirish vaqt talab etadi.
Tahlilchilar iqtisodiy muhit 2022 yildagi mo‘’tadil o‘sish bilan solishtirganda, 2024 yilga kelib kreditlashning 25−30 foizga o‘sishini qo‘llab-quvvatlashini kutmoqda. Ba’zi yutuqlarga qaramay, dollarlashuv keyingi ikki yil davomida yuqori darajada qolishi mumkin.
2022 yili aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot 9,3 foizga o‘sdi va 2146,7 dollarni tashkil etdi. Biroq yashirin iqtisodiyotning sezilarli hajmi tufayli aholining real daromadlari rasmiy daromadlardan yuqori bo‘lishi mumkin.
Ma’lumotlarga ko‘ra, hukumatning sof qarzi 2025 yilga borib YAIMning 23 foizini tashkil etadi — bu xalqaro kontekstda past daraja. Joriy hisob taqchilligi keyingi uch yil ichida yalpi ichki mahsulotning o‘rtacha 6 foizini tashkil etadi, lekin to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va qarzlar oqimi hisobiga moliyalashtiriladi.
«Biz hali ham O‘zbekistonning siyosiy tizimi yuqori darajada markazlashgan, institutsional tizim esa nisbatan zaif deb hisoblaymiz. Shu bilan birga, hukumatning barcha darajalarda nazorat va muvozanat tizimini rivojlantirishga urinishlarini qayd etamiz. Qarorlarni qabul qilish jarayoni qisman noaniq va yuqori darajada markazlashganligicha qolmoqda, davlat organlari o‘rtasidagi nazorat va muvozanat tizimining samaradorligi, bizningcha, cheklangan, bu esa kelajakdagi siyosiy qarorlarni bashorat qilishni qiyinlashtiradi», — deyiladi agentlik sharhida.
Eslatib o‘tamiz, Markaziy bank 2023 yil oxirigacha mamlakat iqtisodiyoti 4,5−5% darajasida o‘sishini prognoz qilgan. Kutilayotgan inflyatsiya darajasi esa 8,5−9,5% bo‘ladi. Bu yil pul-kredit siyosatining ta’sir doirasi bazaviy inflyatsiyaning o‘sish dinamikasi hamda tashqi iqtisodiy sharoitlardagi xatarlar sabab qisqarishi mumkin.

Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings прогнозирует рост ВВП Узбекистана на уровне 5% в 2023 году и 5,5% в 2024 году. Об этом говорится в отчёте организации об отраслевых и страновых рисках банковского сектора Узбекистана.
В 2022 году экономика Узбекистана справилась с последствиями войны против Украины лучше, чем изначально предполагали аналитики агентства, из-за увеличившегося притока денежных переводов из России вместе с увеличением торговли с РФ.
S&P ожидает, что в этом году экономические перспективы страны будут более волатильными на фоне продолжающейся войны, замедления глобального экономического роста и инфляционного давления. Рост объёма переводов, притока капитала и мигрантов, наблюдавшийся в 2022 году, по мнению аналитиков, будет временным, и ситуация может измениться в этом году.
В качестве основных позитивных факторов, определяющих риски банковского сектора, агентство называет благоприятные прогнозы экономического роста за счёт развития нового бизнеса и улучшение показателей качества активов банковского сектора, приток депозитов нерезидентов и квалифицированных мигрантов, менее агрессивный рост кредитования, что обуславливает стабильное качество активов.
Среди негативных факторов — низкий уровень благосостояния населения и невысокие стандарты андеррайтинга, определяющие «очень высокий кредитный риск в экономике», слабый уровень развития институтов, отражающий относительно низкую эффективность надзора в прошлом, а также слабые стандарты управления и прозрачности, искажение конкурентной среды из-за значительного вмешательства государства и медленных темпов приватизации.
При этом в S&P признают, что для проведения масштабной приватизации необходимо время с учётом геополитической напряжённости в регионе и волатильных перспектив в мировой экономике.
Аналитики ожидают, что экономическая ситуация будет способствовать росту кредитования на уровне 25−30% к 2024 году по сравнению с умеренным ростом в 2022 году. Несмотря на некоторый прогресс, уровень долларизации, вероятно, останется высоким в ближайшие два года.
В 2022 году ВВП на душу населения вырос на 9,3% и достиг 2146,7 доллара, что является самым низким уровнем благосостояния в группе сопоставимых государств, что может ограничивать способность экономики «противостоять последствиям возможных стрессовых ситуаций». Но в агентстве считают, что реальные доходы населения могут быть выше официальных данных из-за значительного объёма теневой экономики.
По данным S&P, чистый долг правительства достигнет 23% ВВП к 2025 году, но этот уровень оценивается как невысокий в международном контексте. Дефицит счёта текущих операций будет составлять в среднем 6% ВВП в ближайшие три года, но будет финансироваться за счёт притока прямых иностранных инвестиций и долга.
«Мы по-прежнему считаем политическую систему Узбекистана высокоцентрализованной, а институциональную систему — сравнительно слабой. В то же время мы отмечаем попытки правительства развивать систему сдержек и противовесов на всех уровнях власти. Процесс принятия решений остаётся частично непрозрачным и высокоцентрализированным, и эффективность системы сдержек и противовесов между государственными органами власти, на наш взгляд, является ограниченной, что затрудняет прогнозирование дальнейших политических решений», — говорится в обзоре S&P.
Центробанк Узбекистана прогнозирует рост экономики страны по итогам 2023 года в 4,5−5%. Ожидаемый уровень инфляции в 2023 году составит 8,5−9,5%. По данным ЦБ, денежно-кредитную политику в этом году может ограничивать повышательный тренд базовой инфляции, а также риски внешнеэкономических условий.