Toshkent shahrida havoning mayda chang zarralari bilan ifloslanish darajasi havoning «o‘rta» va «yaxshi» darajadagi ifloslanish toifasiga kirib, inson salomatligiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmaydi. Bu haqda 14 fevral, seshanba kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida bo‘lib o‘tgan brifingda O‘zbekiston Tabiiy resurslar vazirligi boshqarma boshlig‘i Aziz Kalimbetov ma’lum qildi (video).
Bayonot House Fresh xalqaro jamoatchilik loyihasi tomonidan olib borilgan so‘nggi tadqiqotlarga javoban berildi. O‘rganishlar havo sifatining yomonligi toshkentliklar salomatligiga bir yilda 503 dona sigaret chekilgandek ta’sir qilishini ko‘rsatgandi. Toshkent dunyoning ifloslangan havosi salomatlikka eng ko‘p ta’sir ko‘rsatadigan 20 ta yirik shaharlar orasida Jakarta va Olmaota o‘rtasida 16-o‘rinni egallagan.
Aziz Kalimbetovga ko‘ra, mamlakatning tabiiy xususiyatlari (quruq iqlim, qumli va gilli tuproq) sababli atmosfera havosida muallaq zarrachalar — chang miqdori yuqori hisoblanadi.
Toshkent shahrida 15 ta kuzatuv postlar mavjud bo‘lib, 2021 yildan 2 ta Horiba (Yaponiya-Germaniya) zamonaviy avtomatik stansiyasi faoliyatini boshlagan. Toshkent shahrida 2 ta zamonaviy avtomatik stansiyani ishga tushirilishi ilk bor atmosfera havosidagi kichik o‘lchamdagi RM 2,5 moddalarni ham kuzatish hamda aniq ma’lumotlar tayyorlash imkoniyatini bergan.
Muntazam o‘lchovlar shuni ko‘rsatadiki, poytaxt havosining chang zarralari bilan ifloslanish darajasi «o‘rta» va «yaxshi» bo‘lib, bu «inson salomatligiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmaydi», dedi Tabiat resurslari vazirligi vakili.
«Maqola e’lon qilingandan keyin Tabiat resurslari vazirligining Toshkent shahri boshqarmasi tomonidan o‘rganish tahlil ishlari olib borilib, shahar hududining bir nechta nuqtalarida atmosfera havosidan tahlil uchun na’munalar olindi. Tahlil natijalariga ko‘ra, atmosfera havosidagi zararli moddalar miqdori me’yor darajasidan ortiq holatlar aniqlanmadi», — dedi u.
Shu bilan birga, Aziz Kalimbetov tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislari tomonidan House Fresh loyihasi tomonidan chop etilgan ma’lumotlar yuzasidan qo‘shimcha ilmiy tadqiqotlar va tahlillar olib borilishini aytdi.
Tabiat resurslari vazirligi vakili Toshkent shahri va butun O‘zbekiston aholisini mas’ul idoralar tomonidan atmosfera havosining umumiy holati bo‘yicha doimiy monitoring o‘rnatilgani va aholining ortiqcha sarosimaga tushishiga jiddiy sabablar yo‘qligini ma’lum qildi.

Уровень загрязнения воздуха в Ташкенте частицами пыли оценивается как «средний» и «хороший» и «не оказывает серьёзного влияния на здоровье человека». Об этом на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций во вторник заявил начальник управления Министерства природных ресурсов Узбекистана Азиз Калимбетов (видео).
Заявление было сделано в ответ на недавнюю новость об исследовании проекта House Fresh, который высчитал, что плохое качество воздуха воздействует на здоровье жителей столицы Узбекистана как 503 выкуренные сигареты за год. Среди 20 крупных городов мира, где загрязнённый воздух наиболее сильно влияет на здоровье, Ташкент занял 16-е место, расположившись между Джакартой и Алматы. Ташкент также периодически выходит в мировые лидеры по уровню загрязнения воздуха по данным мирового рейтинга IQAir, особенно в засушливые и холодные периоды.
Азиз Калимбетов сообщил, что в связи с природными особенностями Узбекистана — сухой климат, песчаные и глиняные почвы — атмосферный воздух отличается наличием высокого уровня частиц пыли.
В Ташкенте установлено 15 постов Узгидромета по наблюдению за качеством воздуха, а в 2021 году появились две современные автоматические станции Horiba (Япония-Германия), позволяющие определять концентрацию в воздухе PM2,5 — взвешенных твёрдых микрочастиц размером от 0,001 до 2,5 микрометра.
Регулярные замеры показывают, что уровень загрязнения воздуха в столице частицами РМ 2,5 относится к «среднему» и «хорошему», что «не оказывает серьёзного влияния на здоровье человека», заявил представитель Минприроды.
«После публикации статьи Ташкентское городское управление Министерства природных ресурсов провело изучение, взяв образцы атмосферного воздуха в нескольких точках города. Результаты анализа показали, что случаев превышения норм концентрации вредных частиц в атмосферном воздухе нет», — отметил он.
В то же время Азиз Калимбетов сообщил, что специалисты соответствующих министерств и ведомств проведут дополнительные научные изучения и анализы информации, опубликованной проектом House Fresh.
Представитель Минприроды заверил жителей Ташкента и всего Узбекистана, что ответственные ведомства установили постоянный контроль за общим состоянием атмосферного воздуха и «серьёзных причин для излишнего беспокойства населения нет».