Har yili an’anaga ko‘ra O‘zbekistonda kelayotgan yilga nom beriladi. Va har yili an’anaga ko‘ra Harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi qabul qilinadi. 2023-yil ham bundan mustasno emas — yilga “Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili” deb nom berildi. Hozirda Davlat dasturi loyihasining jamoatchilik muhokamasi bo‘lib o‘tmoqda. Oldingi yillarda ham shunga o‘xshash dasturlar qabul qilinganini inobatga olsak, uzviylikni ta’minlash maqsadida 2023-yilga mo‘ljallangan dastur ilgari boshlangan ishlarni davom ettirishga harakat qiladi, deb taxmin qilish mantiqan to‘g‘ri bo‘lardi. Bu taxmin qanchalik haqiqatga yaqin? “Gazeta.uz” kolumnisti, ta’lim sohasi eksperti Komil Jalilov Davlat dasturining ta’lim sohasidagi islohotlarga oid ayrim bandlari misolida buni tahlil qilishga harakat qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022-yil 20-dekabr kuni Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga murojaatnomasida ta’lim sohasida boshlangan islohotlarni davom ettirish zarurligini ta’kidladi. Prezidentning 2023-yilga oid Davlat dasturi to‘g‘risidagi farmoni loyihasida “2023/2024 o‘quv yilidan boshlab bosqichma-bosqich umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilarni umuminsoniy va milliy qadriyatlar, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, shuningdek, ularda kommunikativ ko‘nikmalar, tanqidiy va kreativ fikrlash, hamkorlikda ishlash, tadqiqotchilik kabi ko‘nikmalarni shakllantirishga yo‘naltirilgan yangi o‘quv dasturlarini amaliyotga kiritilish” vazifasi belgilangan.
Buning uchun 1−4-sinflarni “ilg‘or xorijiy tajriba” asosida ishlab chiqilgan darsliklar bo‘yicha o‘qitish (farmon loyihasi ilovasida — 2023-yil davlat dasturida bu vazifa “boshlang‘ich sinf darsliklarini xalqaro standartlar asosida joriy etish” tarzida belgilangan), 5−11 sinflar uchun esa “STEAM fanlari darsliklarini ixtisoslashgan ta’lim muassasalari darsliklari va o‘quv-metodik majmualari asosida, shu jumladan xorijiy tajribani inobatga olgan holda joriy etish bo‘yicha aniq choralarni belgilash” singari vazifalar qo‘yilgan. Xuddi shu yerda savollar tug‘iladi.
Yangi o‘quv dasturlari?
Farmon loyihasi matnidagi ifodadan (8b bandi) kelib chiqib xulosa qilinsa, yangi o‘quv dasturlarini 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab bosqichma-bosqich joriy etish kutilmoqda. Farmon ilovasiga muvofiq esa, Milliy o‘quv dasturini joriy qilish davom ettiriladi (167-band). Hujjat tasdiqlansa, bu ikki vazifadan qaysi biri bajarilishi kerak bo‘ladi?
“Malakali pedagog, ilmiy xodimlar, psixolog va xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda Milliy o‘quv dasturini ishlab chiqish” vazifasi prezidentning 2020-yil 6-noyabrdagi farmoni bilan Xalq ta’limi vazirligi va Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasiga topshirilgan edi. Prezidentning tegishli farmonlari bilan tasdiqlangan 2022 — 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida (42-maqsad) va 2022 — 2026-yillarda xalq ta’limini rivojlantirish bo‘yicha milliy dasturda 2026-yilgacha mazkur dasturni to‘liq amaliyotga joriy qilish ko‘zda tutilgan. 2017-yilda 12 yillik ta’lim uchun tasdiqlangan umumiy o‘rta va o‘rta maxsus ta’limning avvalgi davlat ta’lim standartlari 2021-yildan o‘z kuchini yo‘qotgan.
Respublika ta’lim markazi ma’lumotlariga ko‘ra, 22 ta fan bo‘yicha o‘quv dasturlarini ishlab chiqishga 246 nafar ekspert, shu jumladan, maktab o‘qituvchilari, metodistlar, oliy o‘quv yurtlari professor-o‘qituvchilari hamda BMT Bolalar jamg‘armasi (UNICEF) va AQShning Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) ekspertlari jalb etilgan. Markazning ta’kidlashicha, “milliy o‘quv dasturlari XXI asr talablaridan kelib chiqqan holda o‘quvchilarda rivojlanishi kerak bo‘lgan ko‘nikmalarni belgilab beradi”. Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi esa, o‘z navbatida, maktab o‘quv dasturlarining maktabgacha, professional va oliy ta’lim dasturlari bilan uzviyligini ta’minlash uchun 600dan ortiq mutaxassislar jalb etilgani haqida ma’lumot bergan edi.
UNICEF tomonidan tayyorlangan O‘zbekiston ta’lim sektorining 2021-yilgi Tahlilida ta’kidlanishicha, Milliy o‘quv dasturini ishlab chiqishda UNICEF va USAID`dan tashqari Britaniya Kengashi va boshqa tashkilotlar ishtirok etgan, jarayon bir necha bosqichda amalga oshirilgan va dasturni ishlab chiqishda qatnashayotgan mutaxassislar uchun o‘nlab treninglar tashkil qilingan. Birgina UNICEF 2020−2021-yillarda ushbu islohotni qo‘llab-quvvatlash uchun 150 ming AQSh dollariga teng mablag‘ ajratgan.
Majburiy ta’limning barcha bosqichlari va fanlarini qamrab oluvchi milliy o‘quv dasturi kabi keng ko‘lamli hujjatni ishlab chiqish — mashaqqatli va qimmat jarayondir. Hatto yetarlicha moddiy va insoniy resurslarga ega rivojlangan davlatlar ham bunday hujjatni tez-tez yaratmaydi. Masalan, Buyuk Britaniyada 1988-yilda joriy etilgan milliy o‘quv dasturi faqat 1994−95-yillarda qayta ko‘rib chiqilgan va bunda ham yangi dastur ishlab chiqilmagan, balki amaldagi dastur ta’lim mazmunini yengillashtirish maqsadida tahrir qilingan edi. Hozirgi kunda ham amal qilayotgan yangi milliy o‘quv dasturi esa 2014-yilda joriy qilingan.
Finlyandiyada 2004-yilgi milliy o‘quv dasturi bundan o‘n yil avval ishlab chiqilgan dastur o‘rniga joriy qilingan. 2018-yilgi PISA xalqaro tadqiqotlari natijalari bo‘yicha kuchli o‘ntalikka kirgan yagona postsovet davlati bo‘lmish Estoniyada ham milliy o‘quv dasturi taxminan har o‘n yilda bir marta ko‘rib chiqiladi. Balki O‘zbekiston ham yangi ishni boshlashdan oldin xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda boshlangan oldingi ishlarni oxirigacha yetkazishi va natijalarini tahlil qilib ko‘rishi samaraliroqdir?
Darsliklar: “ilg‘or xorijiy tajriba” izidan?
Farmon loyihasiga ko‘ra, boshlang‘ich sinflarda “ilg‘or xorijiy tajriba” (qaror loyihasi matnida shunday deyilgan) yoki “xalqaro standartlar” (qarorga ilova matnida shunday) asosida yaratilgan darsliklar joriy etiladi, yuqori sinflar uchun esa STEAM fanlari bo‘yicha “shu jumladan xorijiy tajribani inobatga olgan holda” darsliklarni joriy etish bo‘yicha choralar belgilanadi. Matnda bir narsa mavhum qolmoqda: Milliy o‘quv dasturi asosida darsliklarni nashr etish ishlari davom etadimi yoki bu yangi darsliklar bo‘ladimi?
2021-yil mart oyida o‘sha paytdagi xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov Milliy o‘quv dasturi asosida ishlab chiqilgan 1−2-sinflar uchun yangi darsliklarni taqdimot qildi. Respublika ta’lim markazi direktori Shuhrat Sattorov “zamonaviy darsliklardagi yondashuv va rejalar davlatimiz rahbariga ma’qul bo‘ldi, shu sur’atda davom etish topshirig‘ini oldik”, deb yozdi. Prezidentning 2022-yil 11-maydagi farmonida “2021/2022-o‘quv yilidan boshlab 1- va 2-sinflarda 252 nomdagi yangi zamonaviy darsliklar, o‘quvchi mashq daftarlari hamda pedagoglar uchun o‘quv qo‘llanmalar joriy qilinganligi ma’lumot uchun qabul qilinishi” qayd etilib, qolgan sinflar uchun ham Milliy o‘quv dasturi asosida darsliklarni yaratish muddatlari belgilandi. 2022/2023 o‘quv yilida Respublika ta’lim markazi tomonidan 3, 6, 7, 10-sinflar uchun darsliklar yangilandi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, faqat 2022-yilda bu maqsadlar uchun 1,1 trillion so‘m yo‘naltirilishi rejalashtirilgan edi.
UNICEF 1−3-sinflar uchun ona tili va o‘qish savodxonligi, matematika va tabiiy fanlar darsliklarini yaratishda ishtirok etganligini ma’lum qildi. Darsliklarni yaratishga jalb qilingan xalqaro ekspertlar dastur va o‘quv qo‘llanmalarini yaratishda xorijiy tajribaning inobatga olinishi, tanqidiy va ijodiy fikrlashni rivojlantirishi, darsliklarning xalqaro standartlarga muvofiqligi haqida bayonotlar bilan chiqishdi.
2019-yilda AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) budjeti 29,5 million dollar bo‘lgan 4 yillik “O‘zbekistonda barkamollik uchun ta’lim” dasturi boshlanishini e’lon қилди. Dastur doirasida ingliz tili va informatika bo‘yicha Kembrij darsliklarini mahalliylashtirishdan tashqari, 1−4-sinflar uchun ona tili va o‘qish savodxonligi hamda matematika darsliklari va o‘qituvchilar uchun qo‘llanmalar ham ishlab chiqildi. 2022-yil iyul oyida bu darslik va qo‘llanmalar ikki viloyatda tajriba-sinovdan o‘tkazish uchun Xalq ta’limi vazirligiga topshirildi. Darsliklar va ularga asos bo‘lgan standartlar tajribali milliy va xalqaro ekspertlar guruhi tomonidan O‘zbekistondagi boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari bilan hamkorlikda ishlab chiqilgani ma’lum qilindi.
2022-yil noyabr oyida o‘sha paytda Xalq ta’limi vazirligidan mustaqil bo‘lgan Prezident ta’lim muassasalari agentligi (hozirda — Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi) fizika va biologiya bo‘yicha Kembrij darsliklarini mahalliylashtirish loyihasi boshlanganini e’lon qildi.
2022-yilning ikkinchi yarmida Finlyandiya tajribasini maktab ta’limiga joriy etish haqida ham ko‘p gapirildi. Prezident Administratsiyasi rahbari o‘rinbosari Komil Allamjonov “1−4-sinflar uchun o‘quv majmualari o‘zimizning mutaxassislar tomonidan fin standartlari asosida tayyorlanayotganini”, Xalq ta’limi vazirligi “2023-yil yanvar oyidan 1−4 sinflarda Finlandiya mas’ul idoralari tomonidan sifat belgisi bilan qayd etilgan zamonaviy darsliklarning aprobatsiyasi o‘tkazilishini” e’lon qildi.
2022-yil 29-dekabr kuni davlat rahbariga maxsus ishchi guruh tomonidan “ilg‘or xorijiy metodika asosida” yangidan tayyorlangan 1−4-sinf darsliklari taqdimot qilindi. Keyinroq “Ozodlik” radiosi o‘zbek xizmatiga bergan intervyusida Komil Allamjonov ushbu darsliklarni yaratish 2019-yilda boshlangani va bu jarayonni o‘z mablag‘lari hisobidan moliyalashtirganligini ma’lum qildi. Shuningdek, “katta sinflar uchun ham harakat boshlangani” e’lon qilindi.
Ushbu maxsus ishchi guruh tomonidan ishlab chiqilgan darsliklar “XXI asr kishisi uchun eng zarur bo‘lgan ko‘nikmalar” — tanqidiy va kreativ fikrlash, jamoa bo‘lib ishlash, muloqot qilish ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan, deya taqdim etilgan. 2023-yilgi Davlat dasturi to‘g‘risidagi qaror loyihasida ushbu ko‘nikmalarni shakllantirish boshlang‘ich sinflarda “ilg‘or xorijiy tajriba"ga asoslangan darsliklarni joriy etishdan kutilayotgan natija sifatida ko‘rsatilgan.
Xulosa qiladigan bo‘lsak, hozirgi kunga kelib nimalar bor:
- Milliy o‘quv dasturi asosida Respublika ta’lim markazi tomonidan UNICEF ko‘magida ishlab chiqilgan 1−3 va 6, 7, 10-sinflar darsliklari;
- USAID mablag‘lari hisobidan yaratilgan 1−4-sinflar ona tili va o‘qish savodxonligi hamda matematika darsliklari;
- Maxsus ishchi guruh tomonidan 1−4-sinflar uchun yaratilgan darsliklar — ushbu guruh yuqori sinflar uchun ham darsliklar yozishni boshlagan;
- Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tomonidan mahalliylashtirilayotgan Kembrij nashriyotining fizika va biologiya darsliklari.
Ularning barchasi, bayonotlarga ko‘ra, xalqaro tajribaga asoslangan. 2023-yilga mo‘ljallangan dastur loyihasida ushbu to‘plamlardan qaysi birini joriy qilish nazarda tutilgan? Ushbu darsliklardan biri tanlanadimi? Agar “ha” bo‘lsa, kim tomonidan va qaysi mezonlar asosida?
Hozirda mavjud bo‘lgan to‘plamlarning barchasi muqobil sifatida (hukumat qarori muqobil darsliklarni joriy etishga imkon beradi, bu bo‘yicha tavsiyalarni UNICEF ham bergan edi) joriy qilinadimi? Agar “ha” bo‘lsa, darsliklarning davlat tomonidan tasdiqlangan ta’limiy maqsadlarga mosligi qanday ta’minlanadi?
Agar butunlay yangi darsliklar ishlab chiqiladigan bo‘lsa, yaratilishi va chop etilishi uchun soliq to‘lovchilar tomonidan allaqachon pul to‘langan darsliklarning taqdiri nima bo‘ladi? Davlat tomonidan ham, xalqaro donorlar tomonidan ham katta kuch va mablag‘ sarflangan Milliy o‘quv dasturi asosida darsliklar yaratish jarayoni mantiqiy yakuniga yetkaziladimi? Mas’ul idoralar ushbu savollarga javob berishini xohlardik.
Muallif Milliy o‘quv dasturi va ushbu dastur asosida 6, 7, 10-sinflar uchun adabiyot darsliklarini ishlab chiqishda ishtirok etgan.

Каждый год по традиции в Узбекистане дают название году грядущему. И каждый год по традиции принимается государственная программа по реализации стратегии действий. 2023 год не стал исключением — он был объявлен Годом заботы о человеке и качественного образования. Сейчас идёт всенародное обсуждение проекта госпрограммы на текущий год. Учитывая, что подобные программы были приняты и в предыдущие годы, логично было бы предположить, что программа на 2023 год попытается продолжить начатое, чтобы обеспечить преемственность. Насколько это так? Колумнист «Газеты.uz», эксперт в сфере образования Комил Джалилов попытался проанализировать на примере некоторых пунктов программы, касающихся реформ в сфере образования.
Выступая с посланием парламенту и народу Узбекистана 20 декабря 2022 года, президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность продолжения реформ в сфере образования. В обсуждаемом проекте указа президента о госпрограмме на 2023 год поставлена задача «поэтапно, начиная с 2023/2024 учебного года, внедрить в общеобразовательные учреждения новую учебную программу, направленную на воспитание учащихся в духе общечеловеческих и национальных ценностей и патриотизма, а также развивать их коммуникативные навыки, критическое и творческое мышление, навыки сотрудничества и исследовательской деятельности».
Для этого, предполагается обучение в 1−4-х классах по учебникам, разработанным на основе «передового иностранного опыта»приложении к проекту указа — программе на 2023 год — эта задача сформулирована как «внедрение учебников начальных классов на основе международных стандартов»), а для 5−11-х классов должны быть определены «меры по внедрению учебников и учебно-методических комплексов специализированных образовательных учреждений по STEAM-предметам, в том числе, с учётом зарубежного опыта». Различные формулировки вызывают ряд вопросов.
Новая учебная программа?
Если судить по формулировке в тексте проекта указа (пункт 8б), предполагается поэтапное внедрение новой учебной программы с 2023/2024 учебного года. Если верить приложению к указу, продолжится внедрение Национальное учебной программы (пункт 167). Какое из этих двух поручений будет выполняться, если документ будет утверждён в таком же виде?
Разработка Национальной учебной программы «с привлечением квалифицированных педагогов, научных работников, психологов и зарубежных экспертов» была поручена Министерству народного образования и Государственной инспекции по надзору за качеством образования указом президента от 6 ноября 2020 года. Завершить полное внедрение программы до 2026 года предусмотрено Стратегией развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы (цель 42) и Национальной программой по развитию народного образования в 2022—2026 годах, утверждённых указами главы государства. Предыдущие государственные образовательные стандарты общего среднего и среднего специального образования, утверждённые в 2017 году для 12-летнего образования, утратили силу в 2021 году.
По данным Республиканского центра образования, к разработке учебных программ по 22 предметам были привлечены 246 экспертов, в том числе школьные учителя, методисты, профессора и преподаватели вузов, а также международные эксперты из Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) и Агентства США по международному развитию (USAID). Центр отмечает, что «в национальных учебных программах определены навыки, которые необходимо развивать у учащихся исходя из требований XXI века». Госинспекция по надзору за качеством образования, со своей стороны, сообщала о привлечении более 600 экспертов для обеспечения преемственности школьных учебных программ с программами дошкольного, профессионального и высшего образования.
Как указано в Анализе сектора образования Узбекистана за 2021 год, подготовленном ЮНИСЕФ, разработка Национальной учебной программы, в которой, помимо ЮНИСЕФ и USAID, участвовали Британский совет и другие организации, проходила в несколько этапов, включая десятки тренингов для разработчиков программы. Только ЮНИСЕФ в 2020—2021 годах вложил 150 тысяч долларов США для поддержки данной реформы.
Разработка такого объёмного документа, как Национальная учебная программа, охватывающая все этапы и предметы обязательного образования, — процесс трудоёмкий и затратный. Даже развитые страны с их материальными и человеческими ресурсами не часто разрабатывают подобный документ. К примеру, национальная учебная программа, внедрённая в Великобритании в 1988 году, была пересмотрена только в 1994−95 годах, причём это была не разработка новой программы, а именно пересмотр действующей с целью облегчения содержания образования. Новая национальная учебная программа, действующая и поныне, была внедрена в 2014 году.
В Финляндии национальная учебная программа 2004 года заменила программу, разработанную за 10 лет до этого. В Эстонии, единственной постсоветской стране, вошедшей в первую десятку по результатам международных исследований PISA 2018 года, национальная учебная программа пересматривается примерно раз в десятилетие. Возможно, Узбекистану тоже стоит довести начатое вместе с международными организациями дело до конца и проанализировать результаты, прежде чем браться за новое?
Учебники: в поисках «передового иностранного опыта»?
Согласно проекту указа, в начальных классах будут внедрены учебники на основе «передового иностранного опыта» (так говорится в тексте проекта указа) или «международных стандартов» (текст проекта приложения к указу), а для старших классов будут разработаны меры по внедрению учебников по STEAM-предметам «в том числе с учётом зарубежного опыта». Будет ли продолжена работа по изданию учебников на основе Национальной учебной программы или это будут новые учебники, из текста непонятно.
В марте 2021 года Шерзод Шерматов, тогда министр народного образования, презентовал новые учебники для 1−2-х классов, разработанные на основе Национальной учебной программы. Директор Республиканского центра образования Шухрат Сатторов написал, что «подходы, заложенные в новых учебниках, понравились главе государства», и «было поручено продолжить в том же темпе». В указе президента от 11 мая 2022 года было отмечено внедрение «с 2021/2022 учебного года в 1- и 2-х классах… 252 наименований новых современных учебников, рабочих тетрадей для учащихся и учебных пособий для педагогов» и определены сроки разработки учебников по Национальной учебной программе для оставшихся классов. К 2022/2023 учебному году Республиканским центром образования были обновлены учебники для 3-, 6-, 7- и 10-х классов. По официальным данным, только в 2022 году на эти цели было предусмотрено выделение 1,1 тлрн сумов.
ЮНИСЕФ сообщал об участии в разработке учебников по родному языку и читательской грамотности, математике и естественным наукам 1−3-х классов. Международные эксперты, участвовавшие в разработке учебников, заявляли об изучении международного опыта при составлении программ и учебников, развитии критического и творческого мышления, а также о соответствии учебников международным стандартам.
В 2019 году USAID объявило о запуске четырёхлетней «Программы совершенствования образования в Узбекистане» с бюджетом 29,5 млн долларов. Помимо локализации Кембриджских учебников по английскому языку и информатике, в рамках программы были также разработаны учебники и руководства для учителей по родному языку и читательской грамотности, а также математике для 1−4-х классов. В июле 2022 года они были переданы МНО для апробации в двух регионах. Сообщалось, что учебники и стандарты, на которых они основаны, разработаны группой опытных национальных и международных специалистов в сотрудничестве с учителями начальных классов Узбекистана.
В ноябре 2022 года Агентство президентских учреждений, тогда ещё независимая от МНО структура (ныне − Агентство специализированных образовательных учреждений при Министерстве дошкольного и школьного образования) объявило о запуске проекта по локализации Кембриджских учебников по физике и биологии.
Во второй половине 2022 года стали всё чаще говорить о внедрении финского опыта в школьное образование. Заместитель главы Администрации президента Комил Алламжонов заявил, что «нашими специалистами на основе финских стандартов создаются учебные комплексы для 1−4-х классов», а МНО объявило о начале с января 2023 года апробации «современных учебников для 1−4-х классов, отмеченных знаком качества уполномоченных органов Финляндии».
29 декабря 2022 года главе государства были представлены учебники 1−4-х классов, заново разработанные специальной рабочей группой «на основе передовых зарубежных методик». Позже в интервью узбекской службе Радио «Свобода» («Озодлик») Комил Алламжонов сообщил, что разработка этих учебников началась в 2019 году и была профинансирована за счёт его собственных средств. Было также заявлено о «начале работы и для старших классов».
Учебники, разработанные это специальной рабочей группой, представлены как развивающие навыки, «наиболее полезных человеку XXI века» — критическое мышление, креативность, коллаборация и коммуникация (4К). В проекте указа о госпрограмме 2023 год развитие этих навыков указано в качестве ожидаемого результата от внедрения учебников на основе «передового иностранного опыта» в начальной школе.
Итак, на данный момент имеется следующее:
• Учебники 1−3- и 6-, 7-, 10-х классов, разработанные Республиканским центром образования при поддержке ЮНИСЕФ на основе Национальной учебной программы;
• Учебники 1−4-х классов по родному языку и читательской грамотности, а также математике, разработанные на средства USAID;
• Учебники 1−4-х классов, разработанные специальной рабочей группой, которая также начала разработку учебников для старших классов;
• Кембриджские учебники по физике и биологии для старших классов, локализация которых была начата Агентством специализированных образовательных учреждений.
Все они, согласно заявлениям, основаны на международном опыте. О внедрении какого из этих наборов идёт речь в проекте программы на 2023 год? Будет ли выбран один из этих наборов учебников? Если да, то кем и на основе каких критериев?
Возможно, будут внедрены все имеющиеся на данный момент наборы как альтернатива (внедрение альтернативных учебников допускается постановлением правительства, рекомендации по их внедрению также даёт ЮНИСЕФ)? Если да, как будет обеспечиваться взаимозаменяемость учебников − их соответствие утверждённым государством целям обучения?
Если будут разработаны совершенно новые учебники, что делать с учебниками, разработку и тиражирование которых налогоплательщики уже оплатили? И будет ли доведена до логического завершения разработка учебников по Национальной учебной программе, в разработку которых (как программы, так и учебников) вложено немало сил и средств как государства, так и международных доноров? Хотелось бы услышать ответы на эти вопросы ответственных организаций.
Автор участвовал в разработке Национальной учебной программы и учебников по литературе для школ с узбекским языком обучения (6, 7, 10 классах) на основе Национальной учебной программы.