Toshkent viloyati Oqqo‘rg‘on tumani, Birlik mahallasida yashovchi bir oiladan to‘rt nafar fuqaro ovqatdan zaharlanib vafot etgani taxmin qilinmoqda. Yana uch oila a’zosi kasalxonaga yotqizilgan. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot kotibi Hayot Shamsutdinov «Gazeta.uz»ga ma’lum qildi.
Bosh prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, 17 fevral kuni soat 14:30 atrofida tuman IIBga fuqarolar Z.A. (ayol, 1961 yilda tug‘ilgan), er-xotin S.X.(ayol, 1982 yil) va M.X. (erkak, 1978 y.), o‘g‘illari R. X. (2002), R. X. (2004), T. X. (2011) va qizi A. X. (2021) «noma’lum etiologik zaharlanish» tashxisi bilan kasalxonaga yotqizilgani haqidagi xabar kelib tushgan.
Mazkur holat yuzasidan voqea joyiga viloyat prokurorining birinchi o‘rinbosari A.Kamilov, tuman prokurori D.Fayziyev, tuman prokuraturasi tergovchisi Sh. Dexkonboyev, tuman IIB boshlig‘i vazifasini bajaruvchi B.Amirqulov va tuman IIB tergov-tezkor guruhi a’zolari, Oqqo‘rg‘on tuman FVB, «Oqqo‘rg‘on tuman gaz» ta’minoti bo‘limi va tuman SEO va JSB xodimlari chiqishgan.
Voqea joyini ko‘zdan kechirish davomida ekspertiza tekshiruvi uchun «qovurilgan baliq» va «mosh kichira» ovqati qoldiqlari, «pomidor-bodring» tuzlamalari, olchadan tayyorlangan «kompot» qoldiqlari, xonadonda tayyorlangan «xolodets» qoldiqlari, 10 litr xajmdagi baklashkadagi suv hamda boshqa oziq-ovqat mahsulotlaridan namunalar olindi.
Oilaning 3 nafar a’zosi — Z.A va er-xotin S.X. va M.X. voqea joyida vafot etgan. Ularning o‘g‘li R. X. ko‘rsatilgan tibbiy yordamga qaramay, shifoxonada vafot etgan.
Holat yuzasidan tayinlangan sud-tibbiyot ekspertizasining dastlabki ma’lumotnomasida fuqarolarning o‘limi bo‘yicha sud tibbiy tashhis «Is gazidan o‘tkir zaharlanish… Noma’lum etiologiyali ovqatdan zaharlanish» ekanligi qayd etilgan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan tuman prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilmoqda.

Четыре человека из одной семьи, проживавшие в махалле «Бирлик» Аккурганского района Ташкентской области, скончались предположительно от пищевого отравления. Ещё трое членов семьи госпитализированы. Об этом «Газете.uz» сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов.
По данным ведомства, 17 февраля примерно в 14:30 в районное ОВД поступило сообщение о том, что жители З. А. (женщина, 1961 года рождения), супруги С. Х. (женщина, 1982) и М. Х. (мужчина, 1978), их сыновья Р. Х. (2002), Р. Х. (2004), Т. Х. (2011) и дочь А. Х. (2021) госпитализированы с диагнозом «отравление неустановленной этиологии».
На место происшествия выехали первый заместитель прокурора области А. Камилов, прокурор района Д. Файзиев, следователь районной прокуратуры, и. о. начальника РОВД Б. Амиркулов и сотрудники оперативной группы, отделения предприятия газоснабженияи и Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
При осмотре места происшествия были взяты пробы остатков жареной рыбы, мошкичири (национальное блюдо), солёных огурцов и помидоров, компота из вишни, остатков холодца, приготовленного в домашних условиях, воды из 10-литровой бутылки и других продуктов.
Трое членов семьи — З. А. и супруги С. Х. и М. Х. — скончались на месте. Их сын Р. Х. умер в больнице, несмотря на оказанную медицинскую помощь.
Согласно предварительному заключению судебно-медицинской экспертизы, в диагнозе указаны «отравление угарным газом» и «пищевое отравление неустановленной этиологии».