O‘zbekistonlik 45 nafar harbiy xizmatchi «Do‘stlik-2023» qo‘shma ikki tomonlama o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etish uchun Hindistonga yetib keldi, deb xabar qildi Mudofaa vazirligi matbuot xizmati «Gazeta.uz»ga.
Mashg‘ulotlar Uttarakxand shtatining Pitxoragarx shahridagi tog‘li hududda joylashgan Garhwal Rifles14-bataloni bazasida o‘tkaziladi. Qo‘shma manevrlar 5 martga qadar davom etadi.
Hamkorlikdagi mashg‘ulotlar doirasida ikki davlat harbiy xizmatchilarining shartli terroristik guruhlarini qidirib topish, yo‘q qilish, tog‘li to‘siqlarni yengib o‘tish hamda tog‘li o‘rmon sharoitlarida jangovar operatsiyalarni bajarish kabi maxsus vazifalar hamda sport va madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi harbiy mashg‘ulotlar 2019 yilda Toshkent harbiy okrugi hududidagi umumqo‘shin poligonida birinchi marotaba o‘tkazilgan edi. Ikkinchi bor 2021 yilda Hindistonning Utaranchal shtati Ranikxet provinsiyasi hududida joylashgan «Chaubatiya» o‘quv markazida o‘tkazilgan. Uchinchi marta esa «Do‘stlik-2022» birgalikdagi o‘quv mashg‘ulotlari Xorazm viloyatida joylashgan Shimoli-g‘arbiy harbiy okrugning «Yangiariq» umumqo‘shin poligonida tashkil etilgan.

Группа из 45 военнослужащих Узбекистана прибыла в Индию для участия в совместных двусторонних учениях «Дустлик-2023», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства обороны.
Учения пройдут на базе одной из воинских индийских частей в горной местности штата Уттаракханд. Совместные маневры продлятся до 5 марта.
В рамках учений планируется выполнение специальных задач по поиску и уничтожению условных террористических групп, преодолению горных препятствий и ведению боевых операций в условиях горно-лесистой местности, а также проведение спортивных и культурно-просветительских мероприятий.
Совместные учения «Дустлик-2023» для военных Узбекистана и Индии станут уже четвёртыми за последние годы. Впервые они состоялись в ноябре 2019 года на полигоне в Ташкентской области, в марте 2021 года — в индийской провинции Раникхет, в марте 2022 года — в Хорезмской области.