AQSh davlat kotibi Entoni Blinken chorshanba kuni Toshkentda O‘zbekistonga tashrifi yakunlari bo‘yicha o‘tkazgan matbuot anjumanida xorij propagandasiga qarshi samarali kurashish uchun erkin ommaviy axborot vositalari bo‘lishi muhimligini ta’kidladi.
Bloger Nikita Makarenkoning Qo‘shma Shtatlar Rossiya propagandasiga qarshi kurashda qanday yordam berishi mumkinligi haqidagi savoliga AQSh Davlat departamenti rahbari shunday javob berdi: «Kuchli, faol va barcha resurslarga ega mahalliy ommaviy axborot vositalarining mavjudligi biz bugun, shu jumladan, prezident [O‘zbekiston Shavkat Mirziyoyev] bilan muhokama qilgan masalalardan biridir. Xususan, Rossiyadan yoki boshqa manbalardan kelayotgan dezinformatsiyaga qarshi kurashish uchun».
Entoni Blinkenning eslatishicha, Qo‘shma Shtatlar boshqa hukumatlar bilan munosabatda bo‘lganida, OAVning «o‘sishi va rivojlanishi» hamda «jamoatchilikka ovoz va qarashlar xilma-xilligini yetkazishi» mumkin bo‘lgan «to‘g‘ri muhit»ni yaratish uchun ularni har doim zarur bo‘lgan hamma narsani qilishga undaydi».
«Ushbu ma’lumotlarga asoslanib, odamlarga nima to‘g‘ri va nima noto‘g‘ri, qaysi biri yaxshi va qaysi biri yomon siyosat, qaysi yo‘nalish to‘g‘ri va qaysi biri noto‘g‘ri ekanligini o‘zlari hal qilish imkoniyati berilishi kerak», — deya ta’kidladi Entoni Blinken.
«Albatta, Rossiya bu yerda va dunyoning boshqa qismlarida sezilayotgan juda kuchli va mustahkam propaganda va dezinformatsiya tizimini yaratgan. Va bunga eng yaxshi javob, albatta, haqiqatdan ham erkin, mustaqil, ochiq OAV uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratish, bu haqiqatlarni odamlarga yetkazish va ularga o‘z qarorlarini qabul qilish imkonini beradi», — dedi AQSh davlat kotibi.

Государственный секретарь США Энтони Блинкен на пресс-конференции по итогам визита в Узбекистан в Ташкенте в среду подчеркнул важность свободных СМИ для эффективной борьбы против внешней пропаганды.
На вопрос блогера Никиты Макаренко о том, как США могут помочь бороться с российской пропагандой, глава Госдепартамента США ответил: «Наличие сильных, активных и обладающих всеми ресурсами местных СМИ — это один из вопросов, которые мы обсуждали сегодня, в том числе с президентом [Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым]. В частности для того, чтобы бороться с дезинформацией, поступающей из России или из любого другого источника».
Энтони Блинкен напомнил, что в отношениях с другими правительствами США всегда призывают их делать всё необходимое для создания «правильной среды», в которой СМИ могут «развиваться и процветать», а также «доносить до общественности голоса и разнообразие взглядов».
«На основе этой информации нужно дать людям возможность самим решать, что правильно, а что нет, что является хорошей политикой, а что плохой политикой, какое направление является правильным, а какое нет», — подчеркнул Энтони Блинкен.
«Безусловно, это правда, что Россия создала очень сильную и прочную систему пропаганды и дезинформации, которая ощущается здесь и в других частях мира. И лучшим ответом на это, конечно же, будет создание максимально благоприятных условий для действительно свободных, независимых, открытых СМИ, которые доносят до людей факты и позволяют им самим принимать решения», — сказал госсекретарь США.