2022−2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini «Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili»da amalga oshirishga oid davlat dasturi imzolandi. Unda yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash sohasini «shahar avtomobillar emas, balki piyodalar uchun» g‘oyasi asosida isloh qilish rejalashtirilgan.
Xususan, 2023 yil 1 apreldan boshlab Toshkent va Nukus shaharlarida hamda viloyatlar va tumanlarning markazlarida transport vositalari harakatlanishining eng yuqori tezligi soatiga 70 kilometrdan 60 kilometrgacha tushiriladi.
2023 yil 1 dekabrdan boshlab transport vositasining egasiga transport vositasini boshqarish huquqi o‘tkazilgan shaxs bilan birgalikda tegishli huquqni belgilovchi hujjatni (ishonchnoma va boshqalar) taqdim etgan holda, davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati organlarini transport vositasini boshqarish huquqini o‘tkazgani haqida xabardor qilish huquqi beriladi.
Bunda xabarnoma olingan kundan boshlab vakolatli organ tomonidan Yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining Yagona avtomatlashtirilgan axborot-tahlil tizimiga tegishli o‘zgartirishlar kiritish hamda ushbu transport vositasida sodir etilgan yo‘l harakati qoidalari buzilgani uchun boshqarish huquqi o‘tkazilgan shaxsga nisbatan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirish tartibi joriy etilishi belgilanadi.
Eslatib o‘tamiz, muhokamaga qo‘yilgan 2023 yilgi davlat dasturiga muvofiq, 1 iyundan boshlab respublikaning barcha aholi punktlarida transport vositalari harakatlanishining eng yuqori tezligi soatiga 60 kilometrgacha tushirilishi ko‘zda tutilgandi.
Shuningdek, 17 yanvar kuni yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasi bayoni bilan Qoraqalpog‘iston, Toshkent shahar va viloyatlarning ayrim hududlarida transport vositalarining harakat tezligi soatiga 60 kilometr etib belgilangan (hududlar ro‘yxati).
Yo‘l-transport hodisalari yiliga 4 mingga yaqin o‘lim holatlari bilan yakunlanadi. Tahlillarga ko‘ra, tezlikni 10 kilometr soatga tushirish o‘lim holatlarini kamida 15 foizga kamaytirishga olib keladi.
Masalan, Toshkent shahrida 2022 yilda 1200 ta yo‘l-transport hodisasi sodir etilgan, bu 2021 yildagi holatlardan (1073) qariyb 130 taga ko‘p. Ushbu davrda yo‘l-transport hodisalari oqibatida halok bo‘lganlar soni 136 nafarini tashkil etadi.
Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha respublika maxsus komissiyasi Toshkentning Kichik halqa yo‘li ichidagi hududlarda transportlarning harakat tezligini 70 kmdan 60 kmgacha pasaytirishga oid qarorni qabul qilgan.

С 1 апреля в Ташкенте и Нукусе, а также областных и районных центрах Узбекистана максимальная скорость передвижения транспортных средств будет снижена с 70 до 60 км/ч. Это предусмотрено указом президента Шавката Мирзиёева, которым утверждена Государственная программа по реализации стратегии развития Нового Узбекистана на 2022−2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования».
Решение о снижении скорости принимается в целях обеспечения безопасности дорожного движения на основе идеи «город не для автомобилей, а для пешеходов», говорится в документе.
В проекте данного указа предлагалось с 1 июня снизить максимально разрешённую скорость до 60 км/ч во всех населённых пунктах Узбекистана. В нём отмечалось, что снижение скорости на 10 км/ч может привести к уменьшению смертности в дорожно-транспортных происшествиях минимум на 15%. Только в Ташкенте в 2022 году произошло 1200 ДТП, что почти на 130 больше, чем в 2021 году (1073).
По всему Узбекистану в прошлом году было официально зарегистрировано 9902 ДТП, что на 1% меньше, чем годом ранее. Количество ДТП со смертельным исходом снизилось на 5,1% (до 2086), а умерших в результате аварий — на 2,9% (до 2356). При этом аварий, связанных с травматизмом, стало больше на 0,2% (7816), а число травмированных увеличилось на 3,9% (9606).
В 2023 году СБДД МВД намерена добиться сокращения количества ДТП на 15%.
С января в Ташкенте в пределах Малой кольцевой автодороги, в Намангане и Ургенче — во всём городе, а в других регионах страны — на отдельных улицах и дорогах разрешённая скорость движения транспорта была снижена с 70 до 60 км/ч. В столице знаки «60» установлены в основном на съездах с Малой кольцевой, в городе они не встречаются.
В феврале прошлого года президент Шавкат Мирзиёев заявил о необходимости снизить скорость в центре Ташкента до 50−60 км/ч, однако цифра 50 км/ч ни в каких документах не фигурирует.
Снизить скорость в населённых пунктах с 70 до 60 км/ч могли уже в 2018 году. Однако из принятой тогда правительством Концепции обеспечения безопасности дорожного движения на 2018−2022 годы этот пункт был исключён.