AQSh davlat kotibi Entoni Blinkenning O‘zbekistonga tashrifi 1 mart kuni O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Baxtiyor Saidov bilan uchrashuvdan boshlandi.
«AQSh davlat kotibi Entoni Blinken bilan samarali uchrashuv o‘tkazdik. Biznes almashinuvi uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish, O‘zbekistonning kadrlar salohiyatini oshirish, Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlash va boshqa qator masalalar bo‘yicha sa’y-harakatlarimizni birlashtirishga kelishib oldik», — deb yozadi u o‘zining Telegram kanalida.
Baxtiyor Saidovning qo‘shimcha qilishicha, O‘zbekiston «AQSh hukumati tomonidan O‘zbekiston prezidentining islohotlar dasturini muntazam va har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotganini yuksak qadrlaydi».
Shundan so‘ng Entoni Blinken Toshkent shahrining Shayxontohur tumanidagi «Hast Imom» tarixiy me’moriy ansambli bilan tanishdi. «Gazeta.uz» muxbiri ushbu tashrifni suratga oldi.
«O‘zbekistonning boy tarixi va madaniyatini o‘zida aks ettirgan masjidga tashrif buyurish men uchun katta sharafdir. Men Qo‘shma Shtatlar O‘zbekistonning boy tarixiy merosini asrab-avaylash yo‘lida birgalikda harakat qilayotganidan faxrlanaman», — dedi AQSh davlat kotibi.
Shuningdek, Entoni Blinken AQShning Toshkentdagi elchixonasi tomonidan amalga oshirilayotgan Access dasturi orqali ingliz tilini o‘rganayotgan bir guruh maktab o‘quvchilari bilan uchrashdi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga diplomatik vakolatxona xabar berdi.
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida (O‘zDJTU) 2022 yil noyabr oyida boshlangan ikki yillik Access dasturi iqtisodiy ahvoli og‘ir oilalarning iqtidorli bolalari uchun mo‘ljallangan bo‘lib, darsdan tashqari mashg‘ulotlar va yozgi intensiv mashg‘ulotlarda ingliz tili asoslarini o‘rgatadi. AQSh elchixonasi O‘zbekiston bo‘ylab 17 ta Access markaziga ega bo‘lib, ularda 700 dan ortiq o‘quvchi ingliz tilini o‘rganadi.
AQSh davlat kotibi 14−16 yoshli 12 nafar o‘quvchi bilan uchrashdi, ular Amerikadagi Prezident kuni bayrami haqidagi bilimlarini, shuningdek, sevimli filmlari, taomlari va mashg‘ulotlari haqidagi savollarga javob berish qobiliyatini namoyish etdi.
Entoni Blinken Amerikaning Fulbright dasturi bo‘yicha universitetga taklif etilgan o‘qituvchi Viktoriya Rahmonova va assistent Eshli Leyn tomonidan olib borilgan darsda ham ishtirok etdi. Eshli Leyn O‘zbekiston bo‘ylab universitet talabalariga ingliz tilini o‘rgatish va AQSh madaniyati haqida ma’lumot berish bilan shug‘ullanuvchi, yaqinda Amerika kollejini bitirgan 14 nafar yordamchi o‘qituvchidan biri hisoblanadi.
«Kotib Blinkenning Jahon tillari universitetiga tashrifi Amerika Qo‘shma Shtatlari O‘zbekistonda ingliz tilini o‘rganish va o‘qitishga katta ahamiyat berayotganining kichik bir ifodasini ko‘rsatdi. 2018 yildan beri AQSh hukumati ingliz tilini o‘rganish va o‘qitish uchun 25 million dollardan ortiq mablag‘ ajratdi. Mablag‘lar sabab yuqori sifatli ingliz tili darsliklari xarid qilindi va hozirda mamlakatimiz bo‘ylab 10 mingta maktabda foydalanilmoqda», — deya ta’kidladi elchixona.
Bundan tashqari, elchixonaning qo‘shimcha qilishicha, AQSh kiritgan sarmoya O‘zbekistonda 2020 yilda boshlangan «Ingliz tilida so‘zlashadigan millat» (ESN — English Speaking Nation) dasturi doirasida o‘qituvchilarni tayyorlash va malakasini oshirishni ta’minladi, bu yerda amerikalik trenerlar, shuningdek, ingliz tili o‘qituvchilari o‘rta maktabda dars beruvchi 15 mingdan ortiq ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlaydi.
AQSh davlat kotibi Entoni Blinken, shuningdek, O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashdi. Shavkat Mirziyoyev va Entoni Blinken ikki mamlakat o‘rtasida savdo-iqtisodiy, investitsion va innovatsion hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, Amerika yetakchi kompaniyalarining O‘zbekiston bozoridagi ishtirokini kengaytirish masalalarini muhokama qildi.

Визит государственного секретаря США Энтони Блинкена в Узбекистан начался 1 марта со встречи с исполняющим обязанности министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым.
Приветствуя его, Бахтиёр Саидов отметил успешное и продуктивное министерское совещание в формате «С5+1», которое состоялось накануне в Астане.
«Я внимательно выслушал ваши замечания и оценки ситуации в Центральной Азии и в целом в мире. Я хочу подчеркнуть, что у нас общие приоритеты по процветающей, стабильной и мирной Центральной Азии», — цитирует и. о. министра пресс-служба Государственного департамента США.
Энтони Блинкен также тепло приветствовал и. о. главы МИДа.
«Вчера я вылетел из Астаны, попрощавшись с вами, — обратился он к Бахтиёру Саидову, — а когда я прилетел сюда, вы уже встречали меня у самолёта. Вы чудесным образом вернулись сюда даже раньше нас! Но я очень рад быть здесь, рад [вчерашним встречам] как на двусторонней основе, так и, конечно, с нашими коллегами из C5+1. И я согласен с вами — думаю, что среди стран C5+1 было огромное осознание как общих задач, так и общих целей».
«Провели продуктивную встречу с госсекретарём США Энтони Блинкеном. Договорились объединить наши усилия в целях создания лучших условий для деловых обменов, наращивания кадрового потенциала Узбекистана, укрепления региональной безопасности в Центральной Азии и в других областях», — написал и. о. главы МИДа в своём Telegram-канале по итогам встречи.
энтони блинкен
Бахтиёр Саидов добавил, что в Узбекистане высоко ценят «оказываемую правительством США неизменную и полную поддержку курса реформ президента Узбекистана».
Затем Энтони Блинкен ознакомится с историческим архитектурным ансамблем Хаст Имам в Шайхантахурском районе Ташкента. Корреспондент «Газеты.uz» запечатлел этот визит.
«Для меня большая честь посетить мечеть Хаст Имам, которая отражает богатую историю и культуру Узбекистана. Я горжусь тем, что Соединённые Штаты сотрудничают в сохранении богатых исторических ресурсов Узбекистана», — сказал госсекретарь США.
Энтони Блинкен также встретился с группой старшеклассников, изучающих английский язык по программе Access, проводимой посольством США в Ташкенте. Об этом «Газете.uz» сообщили в дипломатической миссии.
Двухгодичная программа Access, которая началась в Узбекском государственном университете мировых языков (УзГУМЯ) в ноябре 2022 года, предназначена для талантливых детей из семей с низким экономическим уровнем и даёт основы английского языка во время внеклассных занятий и летних интенсивных курсов. Посольство США поддерживает 17 Access-центров по всему Узбекистану, в которых более 700 студентов изучают английский язык.
Госсекретарь США встретился с группой из 12 учеников в возрасте 14−16 лет, которые продемонстрировали свои знания об американском празднике Дне президента, а также умение отвечать на вопросы о любимых фильмах, блюдах и хобби.
Энтони Блинкен также присутствовал на уроке, который проводили преподаватель Виктория Рахманова и ассистент преподавателя Эшли Лейн, приглашённая в университет по американской программе Фулбрайт. Эшли Лейн является одной из 14 ассистентов преподавателя, недавних выпускников американских колледжей, которые помогают учителям английского языка и рассказывают о культуре США студентам университетов по всему Узбекистану.
«Визит госсекретаря Блинкена в Университет мировых языков продемонстрировал лишь малую часть того огромного значения, которую США придают изучению и преподаванию английского языка в Узбекистане. С 2018 года правительство США выделило более 25 млн долларов на изучение и преподавание английского языка, — отметили в посольстве. — Финансирование обеспечило приобретение высококачественных учебников по английскому языку, которыми сейчас используются в 10 тысячах школах по всей стране».
Кроме того, добавили в посольстве, инвестирование со стороны США обеспечило подготовку и повышение профессионального уровня учителей в рамках программы English Speaking Nation, запущенной в Узбекистане в 2020 году, где американские тренеры, а также педагоги английского языка обучают более 15 тысячи учителей английского языка из средних школ с целью улучшения преподавания и изучения иностранного языка.
Ожидается, что сегодня госсекретарь США Энтони Блинкен встретится с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, а также выступит перед журналистами.