2 mart kuni prezident Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonning Boku shahrida o‘tkazilgan Qo‘shilmaslik harakati sammitida nutq so‘zladi, deya xabar bermoqda uning matbuot xizmati.
Davlat rahbari nutqi avvalida Ozarbayjon yetakchisi raisligi davrida Qo‘shilmaslik harakatining xalqaro maydondagi o‘rni va nufuzi keskin oshganini, tashkilot tarixida birinchi bor parlamentlar va yoshlar qanotlari tashkil etilganini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev so‘nggi yillarda insoniyat pandemiyaga qarshi kurashish bilan bir qatorda iqlim o‘zgarishi, tabiiy ofatlar va texnogen fojialarning ayanchli oqibatlarini ham boshidan o‘tkazayotganiga to‘xtalib, bu muammolarning ko‘lami tobora kengayib, ular nafaqat ayrim davlatlar, balki butun bir mintaqalarning xavfsizligi va barqaror taraqqiyoti uchun jiddiy xavf solayotganini qayd etdi.
«Albatta, bunday qiyin va murakkab sinovlarni faqatgina birgalikda, bir-birimizni yaqindan qo‘llab-quvvatlagan holda yenga olamiz. Shu ma’noda, O‘zbekiston 2030 yilga qadar mo‘ljallangan Senday hadli dasturining asosiy maqsadlariga erishish bo‘yicha Global platforma faoliyatini yanada kuchaytirish tarafdoridir», — dedi u.
Bu kabi favqulodda holatlar sabablarini chuqur o‘rganish hamda ofat oqibatlarini bartaraf etish maqsadida Qo‘shilmaslik harakatining maxsus monitoring va ilmiy tadqiqot tarmog‘ini tashkil qilishni taklif etib, bu institutni O‘zbekistonda joylashtirishga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev hozirda geosiyosiy va mafkuraviy ziddiyatlar kuchayib, ularning ta’sirida jahonning turli nuqtalarida yangi notinchlik o‘choqlari paydo bo‘layotgani haqida gapirdi. Yaqin Sharq mintaqasi va Afg‘onistonda uzoq vaqtdan buyon saqlanib qolayotgan nizolarning global yechimi hanuzgacha topilgani yo‘qligini ta’kidladi. Ayniqsa, so‘nggi paytlarda barcha davlatlarda terrorizm va ekstremizmning xavf-xatari o‘sib borayotganini aytdi.
«Ana shunday tahlikali vaziyatda biz Qo‘shilmaslik harakatini terrorizmning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashning xalqaro-huquqiy bazasini mustahkamlash bo‘yicha umumiy intilishlarga yetakchilik qilishga chaqiramiz. Ushbu jarayonda harakatga a’zo barcha davlatlarning Birlashgan Millatlar Tashkiloti doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada faollashtirishiga qat’iy ishonamiz», — dedi u.
«Birlashgan Millatlar Tashkilotini isloh qilish jarayonida, Xavfsizlik kengashi tarkibida [Xitoy, Rossiya, AQSh, Buyuk Britaniya va Fransiya doimiy a’zo hisoblanadi] kelgusida Qo‘shilmaslik harakati a’zolarining doimiy o‘rni bo‘lishi kerak. Shu o‘rinda afg‘on masalasi bo‘yicha algoritmni kelishish uchun BMT huzurida Xalqaro muzokaralar guruhini tuzishga doir O‘zbekiston taklifini qo‘llab-quvvatlaysizlar, deb ishonaman», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbari nutqi davomida global kun tartibidagi yana bir muhim masala — bu davom etayotgan va yakuni hali ko‘rinmayotgan iqtisodiy inqiroz asoratlarini yumshatishga ham to‘xtalib o‘tdi. Bunday qiyin vaziyatda eng katta og‘irlik va salbiy ta’sir, avvalo, aynan rivojlanayotgan davlatlar zimmasiga tushayotganini aytdi.
«Bugungi sammit kabi nufuzli anjumanlar birinchi navbatda o‘zaro amaliy hamkorlikni rivojlantirish, qo‘shma dasturlar va yirik loyihalarni ilgari surish uchun keng iqtisodiy imkoniyatlar eshigini ochib berishi lozim. Bu xayrli rejani amalga oshirish maqsadida tashkilotimiz sammitlari arafasida Qo‘shilmaslik harakati Iqtisodiy forumini muntazam o‘tkazib borishni taklif etaman», — dedi prezident.
Bundan tashqari, Shavkat Mirziyeyov yoshlarning sifatli ta’lim va professional bilim olish, tibbiy xizmatlardan foydalanish va sport bilan shug‘ullanish imkoniyatlari keskin kamayib borayotgani haqida gapirdi.
«Eng yomoni, yosh avlodning kelgusida hayotda o‘z munosib o‘rnini topishiga bo‘lgan ishonchi va qat’iyati susaymoqda. Shuningdek, minglab yoshlarning ongu tafakkuriga buzg‘unchi va radikal mafkuralar ta’siri ham tobora kuchaymoqda. Biz o‘tgan yili Toshkent shahrida bu masalalar yechimiga qaratilgan, yoshlar ta’limi va tarbiyasiga bag‘ishlangan ikkinchi global konferensiyani o‘tkazdik», — dedi davlat rahbari.
Bu borada siyosat va rejalarni uyg‘unlashtirish, to‘plagan tajribalar bilan o‘rtoqlashish maqsadida harakat yoshlar tarmog‘ining «Cheksiz imkoniyatlar sammiti»ni kelgusi Samarqandda tashkil etish niyatida ekanini bildirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2 марта выступил на саммите контактной группы Движения неприсоединения, сообщила пресс-служба главы государства.
Напомним, это движение объединяет 120 государств-участников, которые провозгласили основой своей внешней политики неучастие в военно-политических блоках и организациях.
Глава Узбекистана в начале своей речи отметил, что в последние годы человечество, помимо борьбы с пандемией, также сталкивается с губительными последствиями изменения климата, природных бедствий и техногенных катастроф. Их масштабы растут и представляют серьёзную угрозу безопасности и устойчивому развитию не только отдельных государств, но и целых регионов, сказал он.
«Несомненно, лишь объединившись и поддерживая друг друга, мы сможем преодолеть столь непростые испытания. В этой связи Узбекистан выступает за дальнейшее усиление нашей деятельности на базе Глобальной платформы по достижению основных целей Сендайской рамочной программы до 2030 года», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Для глубокого изучения причин возникновения таких чрезвычайных ситуаций и эффективного предотвращения их последствий он от имени Узбекистана предложил создать сеть мониторинга и научных исследований Движения неприсоединения. «Готовы разместить этот институт в Узбекистане», — добавил президент.
Шавкат Мирзиёев также отметил, что сейчас в мире усилились геополитические и идеологические противоречия, под воздействием которых в разных регионах мира возникают новые очаги нестабильности. «Кроме того, до сих пор не найдены глобальные решения конфликтов, сохраняющихся на протяжении долгого времени в регионе Ближнего Востока и Афганистане», — напомнил президент Узбекистана.
Он подчеркнул возрастающую актуальность расширения взаимодействия в рамках организации «в условиях усиливающейся в последнее время во всех странах угрозы терроризма и экстремизма».
«Учитывая это, мы призываем Движение неприсоединения возглавить наши общие усилия по укреплению международно-правовой базы борьбы со всеми проявлениями терроризма. Твёрдо убеждён, что это будет способствовать ещё большей активизации многостороннего сотрудничества всех государств-членов движения в рамках ООН», — заявил президент Узбекистана.
«Безусловно, в системной координации и эффективном решении этих проблем на международном уровне основная роль должна принадлежать ООН и её специализированным структурам. В процессе реформирования ООН члены Движения неприсоединения должны обрести постоянное место в Совете безопасности», — подчеркнул президент Узбекистана.
Об этом в своём выступлении на саммите также говорил президент Азербайджана Ильхам Алиев. «Состав Совета безопасности ООН следует расширить, чтобы включить в него больше стран и сделать его более справедливым в географическом плане», — цитирует главу государства ИА Turan. Сейчас постоянное место в Совбезе имеют США, Китай, Россия, Великобритания и Франция.
«Надеюсь, что вы также поддержите инициативу Узбекистана о создании при ООН международной переговорной группы для согласования алгоритма по решению афганского вопроса», — продолжил свою речь Шавкат Мирзиёев. Идею международной переговорной группы глава государства выдвинул в октябре 2022 года на саммите Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии.
«Ещё один важный вопрос глобальной повестки дня — это смягчение последствий продолжающегося экономического кризиса, которому не видно конца. Все мы непосредственно ощущаем негативное воздействие ослабления мировых торговых связей, нарушения промышленных и логистических цепочек. Кроме того, серьёзным испытанием для социально-экономических систем наших стран становится усугубляющийся дефицит продовольствия, водных и энергетических ресурсов», — подчеркнул президент.
«К огромному сожалению, в столь непростой обстановке основная тяжесть этого негативного воздействия ложится именно на развивающиеся государства. Такие авторитетные форумы, как сегодняшний саммит, должны открывать широкие экономические возможности для развития сотрудничества, продвижения региональных совместных программ и крупных проектов. В этих целях предлагаю регулярно накануне саммитов Движения неприсоединения проводить экономические форумы нашей организации», — сказал глава Узбекистана.
Он выразил уверенность, что такие мероприятия будут способствовать ускорению обмена инновациями, современными знаниями и передовыми технологиями, в целом созданию прочного фундамента для четвёртой промышленной революции, в частности, развития «умной» экономики.
Президент Узбекистана также заострил внимание на том, что отрицательное влияние пандемии прежде всего сказывается на подрастающем поколении.
«Резко сокращаются возможности молодёжи для получения качественного образования и профессий, медицинских услуг и занятия спортом. Особенно тревожит, что у молодого поколения снижается уверенность в том, что в будущем оно сможет занять достойное место в жизни. Также усиливается влияние деструктивных и радикальных идеологий на сознание тысяч молодых людей», — подчеркнул президент.
Он заявил о намерении организовать в следующем году «Саммит безграничных возможностей» Молодёжной сети Движения неприсоединения в Самарканде.