O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1 mart kuni «Davlat ishtirokidagi korxonalarni isloh qilish jarayonlarini jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorni (PQ-83) imzoladi.
Hujjat bilan 2023−2025 yillarda isloh qilinadigan va operatsion samaradorligi oshiriladigan 31 ta davlat ishtirokidagi yirik korxonalar ro‘yxati tasdiqlandi. Ularning Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va boshqa vazirliklardagi ulushlari prezident huzuridagi Strategik islohotlar agentligi balansiga o‘tkazib, mazkur kompaniyalarni isloh qilish vazifasi yuklatilgan.
Davlat ishtirokidagi korxonalar ustav kapitalidagi davlat aksiya paketlari (ulushlar) UzAssets investitsiya kompaniyasiga boshqaruvga beriladi. Ushbu kompaniya tomonidan xalqaro konsalting, auditorlik va investitsiya maslahatchilari, investitsiya banklari va boshqa ixtisoslashgan kompaniyalarni jalb etish eng yaxshi takliflarni tanlab olish asosida amalga oshiriladi. Bunda ular bilan tuxiladigan shartnomalarni ekspertizadan o‘tkazib talab etilmaydi.
UzAssets kompaniyasiga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklatiladi:
- iqtisodiyot uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lgan yirik korxonalarni isloh qilish, shu jumladan ekologik, ijtimoiy va korporatik boqaruv (ESG) tamoyillarini joriy etish hamda xususiy sektorni jalb qilish;
- korxonalarning rentabelligi va operatsion samaradorligini oshirish, moliyaviy barqarorligini ta’minlash hamda biznes jarayonlarni optimallashtirish;
- Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkilotining korporativ boshqaruv bo‘yicha tavsiyalarini joriy etish orqali o‘ziga boshqaruvga berilgan korxonalarning samarali boshqarilishini va barqaror rivojlanishini ta’minlash hamda ularning qiymatini va investitsion jozibadorligini oshirish;
- o‘ziga boshqaruvga berilgan korxonalarning ijroiya organi va kuzatuv kengashiga mahalliy hamda xorijiy malalakali menejerlarni jalb qilish.
Boshqariladigan investitsiyaya aktivlarini o‘rtcha yillik qiymatining kamida 5 foizi miqdorida o‘z moddiy aktivlariga ega bo‘lish to‘g‘risidagi talab UzAssets investitsiya kompaniyasiga nisbatan tatbiq etilmaydi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 1 марта подписал постановление о мерах по ускорению процессов реформирования предприятий с участием государства (ПП-83).
Документом утверждается перечень из 31 крупного предприятия с госдолей, подлежащего реформированию и повышению операционной эффективности в 2023—2025 годах. Их акции от Агентства по управлению госактивами и других министерств переводятся на баланс Агентства стратегических реформ при президенте, на которое возлагается задача реформирования этих компаний.
uzassets, агентство стратегических реформ
При этом управлением акций займётся инвестиционная компания UzAssets. Она же будет принимать решения по назначению членов исполнительного органа и наблюдательного совета, а также распределения чистой прибыли предприятий «по согласованию в установленном порядке».
На UzAssets возглогаются дополнительные задачи по:
• реформированию крупных предприятий, имеющих важное значение для экономики, в том числе внедрение принципов экологического, социального и корпоративного управления (ЕSG), а также привлечение частного сектора;
• повышению рентабельности и операционной эффективности, обеспечению финансовой стабильности предприятий и оптимизации бизнес-процессов;
• обеспечению эффективного управления и стабильного развития предприятий, переданных ей в управление, а также повышению их стоимости и инвестиционной привлекательности путём внедрения рекомендаций по корпоративному управлению Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР);
• привлечение отечественных и зарубежных квалифицированных менеджеров в исполнительный орган и наблюдательный совет предприятий.
Международные консалтинговые, аудиторские, инвестиционные консультанты, инвестиционные банки и спецкомпании теперь будут привлекаться путём отбора наилучших предложений. При этом заключаемые с ними договора не будут проходить через экспертизу.
Требование о наличии собственных материальных активов в размере не менее 5% среднегодовой стоимости управляемых инвестактивов к UzAssets применяться не будет.