Iqtisodiyot va moliya vazirligi O‘zbekistonning 10 ta eng yirik soliq to‘lovchilarini e’lon qildi. Ushbu kompaniyalar 2023 yilda davlat budjeti daromadlarining 31,2 foizini ta’minlashi prognoz qilinmoqda.
- Navoiy kon-metallurgiya kombinati (NKMK) — 14,8%
- Olmaliq kon-metallurgiya kombinati (AGMK) — 8,1%
- “O‘zbekneftgaz” AJ — 1,8%
- “O‘ztransgaz” AJ — 1,7%
- “Hududgazta'minot” AJ — 1,2%
- “Uzbat” AJ — 1,1%
- AJ “O‘zavtosanoat” — 0,9%
- “Buxoro neftni qayta ishlash zavodi” MCHJ — 0,6%
- ““Uz-Kor Gas Chemical” MCHJ QK — 0,6%
- “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” AJ — 0,4%
2022 yilda ushbu kompaniyalarning davlat budjeti daromadlaridagi ulushi 36,44 foizni tashkil etishi prognoz qilingan edi.
2018 yilda prognoz daromadlarining 34 foizi 20 ta yirik soliq to‘lovchilar hisobiga to‘g‘ri kelgandi, ya’ni davlat budjeti daromadlari manbalari ko‘proq diversifikatsiya qilingandi.
O‘sha vaqtda “O‘ztransgaz” ulushi 5,1 foiz, NKMK — 5 foiz, OKMK — 3,1 foizni tashkil etgandi. Shuningdek, ro‘yxatga “Qizilqumsement” — 1,2 foiz, Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi — 1,2 foiz, Coscom (Ucell) — 1 foiz, “O‘zbekiston-Xitoy” gaz quvuri operatori Asia Trans Gas — 1,2 foiz, Ohangaransement — 0,6 foiz, Toshkentvino — 1,1 foiz va boshqalar kiritilgandi. Bu kompaniyalarning bir qismi xususiylashtirilgandi.

Министерство экономики и финансов назвало 10 наиболее крупных налогоплательщиков Узбекистана. Прогнозируется, что эти компании обеспечат 31,2% доходов государственного бюджета в 2023 году.
1. Навоийский горно-металлургический комбинат (НГМК) — 14,8%
2. Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК) — 8,1%
3. АО «Узбекнефтегаз» — 1,8%
4. АО «Узтрансгаз» — 1,7%
5. АО «Худудгазтаъминот» — 1,2%
6. АО UzBat — 1,1%
7. АО UzAuto Motors — 0,9%
8. ООО Бухарский нефтеперерабатывающий завод — 0,6%
9. СП ООО Uz-Kor Gas Chemical — 0,6%
10. АО «Узбекский металлургический комбинат» — 0,4%
госбюджет-2023, крупнейшие налогоплательщики
В 2022 году прогнозировалось, что доля этих компаний в общих доходах госбюджета составит 36,44%.
Стоит отметить, что в 2018 году 34% прогнозных поступлений приходились на 20 крупных налогоплательщиков, то есть источники доходов госбюджета был более диверсифицирован.
Тогда доля «Узтрансгаза» составляла 5,1%, НГМК — 5%, АГМК — 3,1%. В списке также были «Кызылкумцемент» — 1,2%, Ферганский нефтеперерабатывающий завод — 1,2%, Coscom (Ucell) — 1%, оператор газопровода «Узбекистан — Китай» Asia Trans Gas — 1,2%, «Ахангаранцемент» — 0,6%, «Тошкентвино» — 1,1% и другие. Некоторые из этих компаний были приватизированы.
Таким образом, госбюджет 2023 года стал более зависим от крупных государственных компаний по сравнению с 2018 годом. В 2022 году доля НГМК и АГМК составляла 17,82% и 9,4%, в 2021 году — 20,1% и 6,4%, в 2020 году — 13,5% и 4,6%, в 2019 году — 6,8% и 3,6% соответственно.