Rossiyada 5 yillik qamoq jazosini o‘tayotgan O‘zbekiston fuqarosi Ukrainada vafot etdi. Uning jasadi 30 yanvar kuni Qoraqalpog‘istonning Ellikqal’a tumanidagi yaqinlariga topshirildi, deb xabar qildi O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati.
Marhumning onasi o‘g‘lining ismi Faxriddin ekanini ma’lum qildi. Ota-ona ajrashgani sababli u yoshlikdanoq ishga chiqqan. Uning qo‘lidan ko‘p ish kelgan, payvandchi bo‘lib ishlagan. Onasining so‘zlariga ko‘ra, daromadi ham yaxshi bo‘lgan.
Ancha yillar oldin do‘stlarining taklifiga ko‘ra u Moskvaga ishlash uchun ketgan. Vaqti-vaqti bilan uyga kelib turgan. 2008 yilda uylangan, bir nafar qiz farzand ko‘rgan. Qizi bir yoshga to‘lganda Faxriddin farzandini buvisi qaramog‘iga tashlab, xotini bilan Rossiyaga ishlashga ketgan.
Keyinroq Faxriddinning buyragi og‘rib, ular O‘zbekistonga qaytgan. 2019 yilda u yana Moskvaga ketgan. Onasining so‘zlariga ko‘ra, vaqti-vaqti bilan uy ta’miri uchun pul jo‘natib turgan.
O‘sha yilning dekabr oyida boshqa chet ellik ishchilar bilan mojaro tufayli u 5 yillik qamoq jazosiga hukm qilingan.
Qarindoshlariga tez-tez qo‘ng‘iroq qilib turgan, lekin 2022 yil oxirida ular bilan aloqa uzilib, ikki-uch oy davomida daragi bo‘lmagan. Yanvar oyida ularga Faxriddin vafot etgani haqida xabar berishgan.
Uning singlisi ham turmush o‘rtog‘i bilan Rossiyada ishlaydi, u akasi Ukrainaga ketishi haqida xabar berganini aytdi. Akasi bir-ikki oy davomida shartnoma asosida ishlashga ketishini aytgan va bu haqda onasiga aytmaslikni so‘ragan. Mart oyida O‘zbekistonga qaytmoqchi bo‘lgan. Ukrainaga o‘z ixtiyori bilan yuborilganmi yoki majburlov ostidami — yaqinlari bu haqda bilmaydi.

Гражданин Узбекистана (43 года), отбывавший пятилетний тюремный срок в России, погиб в Украине. Его тело было доставлено родным в Элликкалинский район Каракалпакстана 30 января, сообщила пресс-служба СГБ Узбекистана.
Мать погибшего рассказала, что мужчину звали Фахриддин. Он рано начал работать, поскольку отец оставил семью. Умел выполнять разные работы, в последнее время работал сварщиком и, по словам матери, неплохо зарабатывал.
Много лет назад по приглашению друзей поехал работать в Москву. Периодически приезжал домой. В 2008 году женился, у семьи есть дочь. Когда ей был год, Фахриддин с женой оставили дочь на попечение бабушке и поехали вместе работать в Россию.
Позже из-за болезни почек у Фахриддина они вернулись на родину. В 2019 году он снова поехал в Москву. По словам матери, он время от времени отправлял деньги на ремонт дома.
В декабре того же года из-за конфликта с рабочими из другой страны мужчина был приговорён к пяти годам лишения свободы.
Он регулярно звонил родным, но в конце прошлого года с ним пропала связь, и они два-три месяца не знали, что с ним. В январе им сообщили, что Фахриддин погиб.
Его сестрёнка, которая с мужем также работает в России, рассказала, что он сообщил ей о его отправке в Украину. Он сказал, что едет по договору поработать пару месяцев, и просил не говорить об этом матери. В марте он собирался вернуться в Узбекистан. Родные не знают, он был отправлен в Украину по своей воле или под принуждением.
По словам знакомых Фахриддина, в место, где он работал, попал снаряд. Его братишка рассказал, что тело было сильно повреждено, его невозможно было узнать. Он опознал брата только по шраму на затылке.