10 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirligida V International Tashkent Marathon va O‘zbekistonning 14 shahrida bir vaqtda o‘tkaziladigan Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasi arafasida matbuot anjumani bo‘lib otdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Oliy ta’lim vazirligi, Fan va innovatsiyalar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi milliy olimpiya qo‘mitasi, «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati va Yengil atletika federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etdi.
V International Tashkent Marathon poytaxtda 5500 nafar ishtirokchini birlashtiradi. Ushbu son Yengil atletika federatsiyasi tomonidan muhim sport tadbiri — Toshkentdagi beshinchi xalqaro marafoni sharafiga taklif etilgan. O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport ishlari vazirining o‘rinbosari Shaxrullo Maxmudov ta’kidlaganidek, International Tashkent Marathon`ni xorijlik sportchilar va yugurish sporti ixlosmandlari qiziqish bilan kuzatib borishmoqda. Bugungi kunga qadar 34 ta davlatdan yuguruvchilar marafonda ishtirok etish uchun ariza topshirishdi. Toshkentda bo‘lib o‘tadigan marafon World Athletics`ning xalqaro musobaqalar taqvimiga kiritilgan. Klassik marafonning litsenziyalangan standartini bajargan holda: ayollar uchun — 2:26:10 va erkaklar uchun — 2:08:10 vaqt belgilandi, sportchilar 2024 yilda Parijda bo‘lib o‘tadigan Olimpiada o‘yinlariga litsenziya yutib olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Marafon masofasida ishtirok etish istagini bildirgan O‘zbekistonlik sportchilar orasida o‘tgan mavsumlar sovrindorlari — Zakirillo Mamatqulov va Vladislav Mamedovlar ham bor. Yarim marafon masofasida esa 2022 yil g‘oliblari Aziza Mirzakbarova va Yekaterina Tunguskovalar to‘qnash kelishadi. Yarim marafonda 10 ming metrga yugurish bo‘yicha O‘zbekiston rekordchisi Sitora Hamidova ham tanaffusdan so‘ng o‘zini marafonda sinab ko‘radi.
O‘zbekistonning eng kuchli sportchilaridan biri, SHHT Toshkent yarim marafoni g‘olibi Shohrux Davlatov ham yarim marafonda ishtirok etish uchun ariza topshirdi. Bu uning Keniyaning Iten shahridagi o‘quv-mashg‘ulot yig‘indan keyingi ilk chiqishi bo‘lib, u yerda sportchi dunyoning eng yaxshi yuguruvchilari bilan birga mashg‘ulot o‘tkazgan.
Yangi Nafas sport harakatining «Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda, birga yuguramiz» yagona shiori o‘tkazilayotgan V International Tashkent Marathon doirasida 3 km masofaga yugurish uchun butun mamlakat bo‘ylab taxminan 75 ming ishtirokchi birlashadi. Oliy ta’lim vazirligi, Fan va innovatsiyalar vazirligi vakillarining so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistondagi 57 ta oliy o‘quv yurtidan 25 mingdan ortiq talaba ham poygada ishtirok etadi.
Yangi Nafas ommaviy yugurish musobaqasining moslashuvchan formati butun mamlakat bo‘ylab turli yoshdagi fuqarolarni birlashtirish imkonini beradi. Shu bilan birga Yangi Nafas ijtimoiy harakati aholi salomatligini mustahkamlash, aholini sog‘lom turmush tarziga rag‘batlantirishga qaratilgan. Loyiha doirasida O‘zbekistonning shahar va tumanlarida xayriya ommaviy yugurish musobaqalari va marafonlar, sport tadbirlari o‘tkaziladi. Musobaqaga tayyorgarlik ko‘rish uchun har bir viloyatda viloyat hokimliklarida tezkor shtab tashkil etilgan. Eng yuqori natija ko‘rsatgan ishtirokchilar esdalik sovg‘alari va qimmatbaho sovrinlar bilan taqdirlanadi.
Yangi Nafas keng ko‘lamli sport harakati uning tashkilotchilari bo‘lgan Yoshlar siyosati va sport ishlari vazirligi, Oliy ta’lim vazirligi, Fan va innovatsiyalar vazirliklari, «O‘zbekneftgaz» AJ hamda O‘zbekiston Respublikasi Yengil atletika federatsiyasining samarali hamkorligi samarasidir. Hududlarda o‘tkaziladigan Yangi Nafas poygalariga Yengil atletika federatsiyasi tomonidan tayyorlangan 250 nafar malakali hakam va murabbiylar hamda 300 nafarga yaqin ko‘ngillilar jalb etiladi.
Shuningdek, brifingda, 11 mart kuni bo‘lib o‘tadigan V International Tashkent Marathon arafasida Paxtakor stadionida faol hayot tarzini qo‘llab-quvvatlovchi ikki avlodni birlashtirgan Kids Run bolalar ommaviy yugurish musobaqasi va skandinavcha yurish musobaqasi o‘tkazilishi haqida ham so‘z yuritildi.
V International Tashkent Marathon`ning o‘tkazilishi ayni paytda professional yuguruvchilar va yugurish sporti havaskorlari uchun bahor faslining boshlanishi bo‘lib, u o‘zida tabiatning uyg‘onish kuchlari va g‘oyalarini mujassam etadi. Shu bilan birga bu o‘zbek xalqining sevimli Navro‘z bayrami ramzi hamdir.

10 марта в Министерстве молодёжной политики и спорта Узбекистана в преддверии проведения V International Tashkent Marathon и единовременного забега Yangi Nafas по 14 городам Узбекистана состоялся пресс-брифинг с участием представителей Министерства молодёжной политики и спорта, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Национального олимпийского комитета, Министерства внутренних дел, АО «Узбекнефтегаз» и Федерации лёгкой атлетики.
В столице V International Tashkent Marathon объединит 5500 участников. Именно такое символическое количество слотов было предложено Федерацией лёгкой атлетики в честь проведения значимого спортивного мероприятия — пятого международного марафона в Ташкенте.
Как отметил заместитель министра молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, за проведением International Tashkent Marathon с интересом наблюдают зарубежные спортсмены и любители бега. На сегодняшний день бегуны из 34 стран подали свои заявки на участие. Марафон в Ташкенте входит в календарь международных соревнований World Athletics. При выполнении лицензионного норматива в классическом марафоне: для женщин — 2:26:10 и для мужчин — 2:08.10 спортсмены получат возможность завоевать лицензию на участие в Олимпийских играх 2024 года в Париже.
Среди узбекских спортсменов, подтвердивших своё участие на марафонской дистанции — призёры прошлых сезонов Закирилло Маматкулов и Владислав Мамедов. На полумарафонской дистанции встретятся спортсменки-победительницы 2022 года Азиза Мирзакбарова и Екатерина Тунгускова. Рекордсменка Узбекистана в полумарафоне бега на 10 000 м Ситора Хамидова также попробует свои силы в марафоне после перерыва.
Один из сильнейших легкоатлетов Узбекистана, призёр Ташкентского полумарафона ШОС Шохрух Давлатов также подал заявку на участие в полумарафоне. Это будет его первое выступление после учебно-тренировочного сбора в кенийском городе Итен, где он тренировался вместе с лучшими бегунами мира.
В рамках V International Tashkent Marathon под единым девизом спортивного движения Yangi Nafas «Одна страна, один старт, одна дистанция, одна цель» на дистанциях с единой протяжённостью 3 км объединятся около 75 тысяч участников по всему Узбекистану. Как рассказали представители Министерства высшего образования, науки и инноваций, к забегу присоединятся в том числе более 25 тысяч студентов из 57 высших учебных заведений страны.
Гибкий формат проведения забега Yangi Nafas позволяет объединять граждан разного возраста по всему Узбекистану. Социальное движение Yangi Nafas направлено на стимулирование интереса к здоровому образу жизни. В рамках проекта проводятся благотворительные забеги и марафоны, спортивные мероприятия по городам и населённым пунктам Узбекистана. Для подготовки к проведению забега в каждом регионе создан оперативный штаб при областных хокимиятах. Участники, показавшие самые высокие результаты, будут награждены памятными подарками и призами.
Масштабное спортивное движение Yangi Nafas является результатом плодотворного сотрудничества организаторов: Министерства молодёжной политики и спорта, Министерства высшего образования, науки и инноваций, АО «Узбекнефтегаз» и Федерации лёгкой атлетики Узбекистана. К забегам Yangi Nafas в регионах будет привлечено 250 квалифицированных судей и тренеров, подготовленных Федерацией лёгкой атлетики и около 300 волонтеров.
На брифинге также рассказали о проведении в преддверии V International Tashkent Marathon, 11 марта, на стадионе «Пахтакор» детского забега Kids Run и соревнования по скандинавской ходьбе, где объединятся два поколения, поддерживающие активный образ жизни.
Проведение V International Tashkent Marathon одновременно является стартом весеннего сезона для профессиональных бегунов и любителей бега, а также объединяет в себе идею пробуждения природы, символизирующую всенародно любимый праздник Навруз.