E-aktiv axborot tizimida soliq hisobi bilan bog‘liq operatsiyalar 2024 yil 1 yanvargacha ixtiyoriy aks ettiriladi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Soliq qo‘mitasi va qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
2022 yil iyun oxirida prezident imzolagan qarorga ko‘ra, 2023 yil 1 martga qadar xo‘jalik yurituvchi subyektlar asosiy vositalar, nomoddiy aktivlar va tovar-moddiy resurslarini hisobga olish hamda o‘z ustav fondini shakllantirish va kamaytirish bilan bog‘liq barcha operatsiyalarni E-aktiv AAT aks ettirish ixtiyoriy hisoblanadi.
Tadbirkorlarning murojaatlari yuzasidan, shuningdek, Soliq qo‘mitasi va qo‘mita huzuridagi Jamoatchilik kengashida muhokamalar chog‘ida bildirilgan taklif va qarorlarni inobatga olgan holda ushbu muddatni 2024 yil 1 yanvarga qadar uzaytirish bo‘yicha hukumatga taklif kiritildi. Yaqin kunlarda tadbirkorlarga soliq majburiyatlarini bajarishda ularga qo‘shimcha imtiyozlar berishga qaratilgan me’yoriy hujjat qabul qilinishi kutilmoqda.
Qo‘mita matbuot xizmatining ta’kidlashicha, mazkur dastur jamoatchilik kengashi bilan hamkorlikda yakunlanmoqda. «Hozircha Soliq qo‘mitasi dasturiy mahsulotdan foydalanish majburiyatini yuklamaydi va choralar ko‘rmaydi», — deyiladi boshqarmada.

Отражение информации в системе E-aktiv (Э-омбор) останется добровольным до 2024 года. Об этом сообщила пресс-служба Налогового комитета при Министерстве экономики и финансов Узбекистана.
В конце июня 2022 года президент подписал указ, согласно которому до 1 марта 2023 года отражение всех операций, связанных с учётом основных средств, нематериальных активов и товарно-материальных ресурсов, а также формированием и уменьшением уставного капитала, в системе E-aktiv является добровольным.
В ответ на обращения, поступающие от предпринимателей, а также с учётом предложений и решений, озвученных в ходе обсуждений в Налоговом комитете и Общественном совете при комитете, в правительство внесено предложение о продлении этого срока до 1 января 2024 года.
«В ближайшие дни ожидается принятие нормативного документа, направленного на предоставление дополнительных преференций предпринимателям при исполнении ими налоговых обязательств», — говорится в сообщении.
В пресс-службе комитета отметили, что программа дорабатывается совместно с общественным советом. «Пока Налоговый комитет не обязывает и не принимает меры по использование программного продукта», — заявили в ведомстве.