So‘nggi haftalarda Rossiya kompaniyalari G‘arb sanksiyalarini chetlab o‘tish maqsadida qozog‘istonlik hamkorlariga eng zarur tovarlarni import qilishda yordam so‘rovlari bilan ko‘mib tashladi. Bu haqda Reuters xabar bermoqda.
Agentlikka nomini oshkor qilishni istamagan yetti manbaning ma’lum qilishicha, ular Qozog‘istonning Rossiya bilan quruqlikdagi chegarasi orqali podshipniklar va samolyot qismlaridan tortib, nodir metallargacha bo‘lgan barcha narsalarni olib o‘tishda yordam so‘rab Rossiyadan so‘rovlar ko‘payganiga guvooh bo‘lishgan.
Ulardan ikki nafari so‘rovlar ko‘payishini Turkiyaning Rossiyaga sanksiyalar tranzitini to‘xtatgani bilan izohladi. Boshqalar esa G‘arbning yangi sanksiyalariga ishora qilishmoqda.
Qozog‘istonlik tadbirkorlardan birining aytishicha, unga Avstraliyadan yuk mashinasi yuklangan nodir metallarni olib o‘tishda yordam berish uchun 1 mln dollar taklif qilingan.
Ruslar juda katta xarid ro‘yxatiga ega, deydi manbalar, bu ro‘yxat sanoat uskunalari, temir yo‘l podshipniklari, ilg‘or elektronika, radiotexnika, turbinalar, samolyot qismlari, xomashyo va hattoki bank kartalari uchun materiallardan tarkib topgan. Ba’zi rus firmalari sanksiyalangan tovarlarni yetkazib berish uchun uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni taklif qilishgan.
AQSh davlat kotibi Entoni Blinken shu oy mintaqaga qilgan tashrifi chog‘ida Markaziy Osiyo davlatlarini sanksiyalarni qo‘llab-quvvatlashga chaqirib, buning zararini qoplashda yordamlashishga va’da berdi. Ammo Blinkenning tashrifi arafasida jurnalistlar bilan suhbatda bo‘lgan markaziy osiyolik rasmiyning aytishicha, hukumatlar savdogarlarning Rossiyaga tovarlarni reeksport qilishini to‘xtatish uchun hech qanday chora ko‘ra olmaydi, deb yozadi Reuters.
Rossiya Qozog‘istonning eng yirik savdo sherigi bo‘lib qolmoqda. Qozog‘istonning Rossiyaga eksporti o‘tgan yili chorak barobarga o‘sdi va 8,8 mlrd dollarni tashkil etdi. Rasmiy statistik ma’lumotlarga ko‘ra, podshipniklar eksporti ikki baravar ko‘payib, 111 mln dollarni tashkil etdi.
Rossiyada ishlab chiqarish yoki yetkazib berishda muammolar yuzaga kelayotgan plastik quvurlarning ayrim turlari eksporti o‘tgan yili uch barobardan ko‘proqqa oshib, 12 mln dollarni tashkil etdi.
Shu bilan birga, Qozog‘iston Yevropa davlatlari va Tayvandan kompyuterlar importini keskin oshirdi. Bunda ularning qanchasi keyinchalik Rossiyaga reeksport qilingani noma’lum. Manbalarga ko‘ra, bunday holatlarda qariyb hech qanday qonun buzilmaydi. Ko‘pincha murakkab mahsulotlar sanksiyaga kiritilgan komponentlarni o‘z ichiga oladi, biroq ularning o‘zlari taqiqlanmagan. Savdo hajmi oshgani sababli qozoq bojxonasi to‘lib ketgan, deya qo‘shimcha qildi ular. Yana bir manbaning aytishicha, Rossiya banklari bank kartalarini ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan asbob-uskunalar va plastmassalarni Qozog‘iston orqali import qilmoqda.
Biroq bu biznes qo‘shimcha xarajatlar bilan birga keladi. Rossiyaga tovarlarni qayta sotayotgan qozog‘istonlik ishbilarmonlar odatda 12% QQSni qaytarib olish huquqiga ega, biroq «shubhali narsalarni» olib o‘tayotganlar butun ta’minot zanjirini xavf ostiga qo‘ymaslik uchun bunga murojaat qilmaydi, dedi tadbirkorlardan biri.
Avvalroq YeI ilg‘or Yevropa texnologiyalari va Rossiya Ukrainada harbiy maqsadlarda foydalanishi mumkin bo‘lgan boshqa tovarlar importini keskin oshirgan davlatlarga murojaat qilishni rejalashtirayotgani haqida yozgan edik. Turkiya, BAA, Qozog‘iston va Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari haqida gapirish mumkin.

В последние недели компании из России завалили своих казахстанских партнёров новыми просьбами помочь им обойти западные санкции и импортировать крайне необходимые товары. Об этом сообщает Reuters.
Семь источников на условиях анонимности сообщили агентству, что они стали свидетелями увеличения числа запросов России о помощи в доставке всего — от подшипников и авиационных деталей до редкоземельных металлов — через сухопутную границу Казахстана с Россией.
Два из них связали рост запросов с тем, что Турция остановила санкционный транзит в Россию. Другие указывают на новые западные санкции.
Один казахстанский предприниматель сообщил, что ему предложили 1 млн долларов за помощь в перевозке грузовика с редкоземельными металлами из Австралии.
По словам источников, у россиян очень длинный список покупок, который включает промышленное оборудование, железнодорожные подшипники, передовую электронику, радиооборудование, турбины, детали для самолётов, сырье и даже материалы для банковских карт. Некоторые российские фирмы предложили установить долгосрочные партнёрские отношения по доставке санкционных товаров.
Госсекретарь США Энтони Блинкен призвал страны Центральной Азии во время визита в регион в этом месяце поддержать санкции и пообещал помочь им справиться с сопутствующим ущербом. Но чиновник из Центральной Азии, выступая перед журналистами в кулуарах визита Блинкена, сказал, что правительства мало что могут сделать, чтобы остановить трейдеров от реэкспорта товаров в Россию, пишет Reuters.
Россия остаётся крупнейшим торговым партнёром Казахстана. Казахстанский экспорт в Россию в прошлом году вырос на четверть — до 8,8 млрд долларов. Согласно официальной статистике, экспорт подшипников удвоился и составил 111 млн долларов.
Экспорт пластиковых труб, по некоторым видам которых у России возникли проблемы с производством или поставками, в прошлом году вырос более чем втрое и составил 12 млн долларов.
В то же время Казахстан резко увеличил импорт компьютеров из европейских стран и Тайваня, хотя неясно, сколько из них затем было реэкспортировано в Россию. По словам источников, иногда даже не нарушается никакой закон. Часто сложные продукты включают санкционированные компоненты, но сами по себе не запрещены. Из-за роста торговли казахстанская таможня перегружена, добавили они. Другой источник сообщил, что российские банки импортируют оборудование и пластмассы, необходимые для производства банковских карт, через Казахстан.
Тем не менее такой бизнес сопряжён с дополнительными расходами. Казахстанские бизнесмены, перепродающие товары в Россию, обычно имеют право на возврат НДС в размере 12%, но те, кто перемещает «подозрительные предметы», не подают на это заявление, чтобы не подвергать риску всю цепочку поставок, сказал один из предпринимателей.
Как мы сообщали ранее, Европейский союз планирует обратиться к странам, которые резко нарастили импорт передовых европейских технологий и других товаров, которые Россия может использовать в военных целях в Украине. Речь может идти о Турции, ОАЭ, Казахстане и других странах Восточной Европы и Центральной Азии.