O‘zbekistonda gaz qazib olish ketma-ket uchinchi oydirki pasaymoqda. «Gazeta.uz» Statistika agentligining sanoat ishlab chiqarishi bo‘yicha ma’lumotlariga e’tibor qaratdi.
2022 yilda gaz qazib olish 4 foizga, ya’ni 53,8 mlrd dan 51,66 mlrd kub metrga kamaygan.
Dekabrda ishlab chiqarish hajmi 4,35 mlrd kub metrni, yanvarda 4,31 mlrd, fevralda 3,85 mlrd kubometrni tashkil etdi.
Shunday qilib, 2023 yilning yanvar-fevral oylarida zangori olov ishlab chiqarish hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 8,2 foizga yoki 730,8 mln kub metrga kamaygan.
E’tiborlisi, fevral oyida ishlab chiqarishning pasayishi (2022 yilning fevraliga nisbatan -9%), anomal sovuqlar kuzatilgan yanvar oyiga nisbatan (o‘tgan yilning yanvariga nisbatan -7,5%) tezlashdi.
Yanvar-fevral oylarida elektr energiyasi ishlab chiqarish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,1 foizga — 12,88 mlrd kVt/soatdan 12,6 mlrd kVt/soatga kamaygan. Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2019 yildan buyon bu oylarda elektr energiyasi ishlab chiqarishda pasayish kuzatilmagan. Shu bilan birga, Energetika vazirligi yanvar-fevral oylarida elektr energiyasi ishlab chiqarish 4 foizga oshgani haqida xabar berdi.
Issiqlik energiyasi ishlab chiqarish 5,9 foizga, ko‘mir 22,4 foizga, gaz kondensati 8,9 foizga kamaydi. Shu bilan birga, neft qazib olish 7,6 foizga oshdi.
Umuman olganda, joriy yilning ikki oyida sanoat ishlab chiqarishi fizik ko‘rinishda 3,9 foizga (yanvarda 9,9 foizga) kamaydi. Shu bilan birga, yil boshida prezident 2023 yilda bu ko‘rsatkichni 14 foizga oshirish imkoniyatini ta’kidlagan edi.
«Gazeta.uz» avvalroq tabiiy gaz bo‘yicha soliq stavkalari 3, neft va gaz kondensati uchun 2 baravar pasaytirilgani tufayli davlat budjetiga 2022 yilda yer qa’ridan foydalanganlik uchun 538,1 mlrd so‘m soliq tushmagani haqida yozgan edi. Shu bilan birga, gaz qazib olish 4%, gaz kondensati 2,8% ga kamaydi.
Avvalroq O‘zbekiston neft-gaz konlarida qaysi kompaniyalar ishlayotgani haqida batafsil ma’lum qilgan edik. Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov Ozodlik radiosi tergoviga javoban 294 ta konning 118 tasi «O‘zbekneftgaz»ga tegishli ekani, 176 tasida xorijiy kompaniyalar ishlashini qayd etdi.
2021 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, eng katta tasdiqlangan zaxiralar — 934,1 mlrd kub metr gaz (joriy zaxiralarning 50 foizi) «O‘zbeknetfegaz» kompaniyasi tomonidan boshqariladi. «Lukoyl» 413,1 mlrd kub metr (22,1 foiz), Uz-Kor Gas Chemical — 109,6 mlrd kub metr (5,9 foiz), Surhan Gas Chemical — 106,6 milliard kub metr (5,8 foiz), Jizzakh Petroleum (hozirgi Saneg) 84,9 mlrd kub metr (4,5%) gaz zaxiralari bo‘lgan konlarda ishlagan. Ishlab chiqarishning katta qismi ham «O‘zbekneftgaz» hissasiga to‘g‘ri kelgan.

Добыча газа в Узбекистане уменьшается второй месяц подряд, следует из данных Агентства статистики о промышленном производстве, на которые обратила внимание «Газета.uz».
В 2022 году производство газа снизилось на 4% — с 53,8 млрд до 51,66 млрд кубометров.
В декабре объём производства составил 4,35 млрд кубометров, в январе — 4,31 млрд, в феврале — 3,85 млрд.
Таким образом, в январе-феврале 2023 года добыча этого топлива снизилась на 8,2%, или на 730,8 млн кубометров, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года.
Примечательно, что падение добычи в феврале (-9% по сравнению с февралём 2022 года) ускорилось по сравнению с январём (-7,5% к прошлогоднему январю), когда наблюдались аномальные морозы.
газ, теплоэнергия, электроэнергия
В январе-феврале производство электроэнергии снизилось на 2,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года — с 12,88 млрд до 12,6 млрд кВт·ч. Согласно данным Агентства по статистике, с 2019 года в эти месяцы до сих пор не наблюдалось падение выработки электричества. При этом Министерство энергетики сообщало, что производство электроэнергии в январе-феврале увеличилось на 4%.
Производство тепловой энергии снизилось на 5,9%, угля — на 22,4%, газового конденсата — на 8,9%. При этом добыча нефти увеличилась на 7,6%.
В целом промышленное производство в физическом объёме за два месяца этого года упало на 3,9% (в январе — на 9,9%). При этом в начале года президент отмечал возможность увеличения этого показателя в 2023 году на 14%.
«Газета.uz» ранее писала, что за счёт снижения налоговых ставок на природный газ в 3 раза, на нефть и газовый конденсат — в 2 раза госбюджет Узбекистана недополучил 538,1 млрд сумов налога за пользование недрами в 2022 году. При этом добыча газа упала на 4%, газового конденсата — на 2,8%. Производство нефти увеличилось только на 1,8%.
Ранее мы подробно рассказывали о том, какие компании работают на нефтегазовых месторождениях Узбекистана. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в ответ на расследование радио «Озодлик» сообщал, что из 294 месторождений 118 принадлежат «Узбекнефтегазу», а на 176 работают иностранные компании.