Tojikistonda 23 martga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan zilzilalar oqibatida 3 kishi jabrlandi, 60 dan ortiq chorva mollari nobud bo‘ldi, deb xabar berdi Tojikistonning Asia Plus nashri Favqulodda vaziyatlar qo‘mitasiga tayanib.
Zilzila epitsentri bo‘lgan Tojikistonning So‘g‘d viloyati Ko‘histoni Mastchoh tumanida yashovchi ikki erkak va bir ayol yengil tan jarohati olgan. 14 ta qoramol, 52 ta qo‘y va 2 ta ot nobud bo‘lgan.
Rasht tumani Takoba qishloq fuqarolar yig‘inining Porvog‘, Duoba, Saridasht va Takoba qishloqlaridagi 27 ta turar joy binosi qisman shikastlangan — devorlarda yoriqlar paydo bo‘lgan.
Nurobod tumani Mehrobod hududi Tegirmi qishlog‘ida zilzila oqibatida 2 ta turar joy binosiga jiddiy zarar yetgan, 10 ta turar joy, 1 ta ta’lim muassasasi va tuman ijroiya hokimiyati binosi qisman zararlangan.
Sangvor tumani Farking qishlog‘ida bitta turar joy binosiga qisman shikast yetgan — devorlarda yoriqlar hosil bo‘lgan.
Turar joy binolari va xo‘jaliklarga yetgan zarar miqdori respublika va viloyat komissiyalari tomonidan aniqlanadi.
Avvalroq tunda sodir bo‘lgan zilzila epitsentriga yaqin joylashgan bir qancha qishloqlarda mahalliy aholining uylari va avtoyo‘llar qisman zarar ko‘rgani, biroq asosan poydevorsiz xo‘jalik inshootlari shikastlangani, odamlar oraasida qurbonlar qayd etilmagani haqida xabar bergan edik.

В результате землетрясений, которые произошли в ночь на 23 марта в Таджикистане, пострадало три человека, погибло более 60 голов скота, сообщило таджикистанское издание Asia Plus со ссылкой на Комитет по чрезвычайным ситуациям.
Лёгкие ранения получили двое мужчин и одна женщина из Кухистони-Мастчохского района Согдийской области Таджикистана, где был эпицентр землетрясения. Погибло 14 голов крупного рогатого скота, 52 овцы и 2 лошади.
Частичные повреждения — трещины в стенах — были выявлены в 27 жилых домах сел Порвог, Дуоба, Саридашт и Такоба сельского джамоата Такоба Раштского района.
В селе Тегирми сельского джамоата Мехрабад Нурабадского района землетрясение стало причиной серьёзного повреждения двух жилых домов, а 10 жилым домам, одному общеобразовательному учреждению и зданию районного исполнительного органа было нанесено частичное повреждение.
В районе Сангвор, в селе Фаркинг сельского джамоата Тавильдара частично был повреждён один жилой дом — в стенах образовались трещины.
Количество и размер ущерба жилым домам и подсобным хозяйствам устанавливаются республиканской и районной комиссиями.
Ранее сообщалось, что в результате землетрясений частично пострадали дома местных жителей и автодороги, но в основном были повреждены хозяйственные постройки без фундамента. Человеческих жертв не зафиксировано.