Yevropa Ittifoqining sanksiyalar bo‘yicha maxsus vakili Devid O’Sallivan O‘zbekistonga tashrif buyurishni rejalashtirmoqda. Bu haqda u 28 mart kuni Qirg‘izistonga tashrifi chog‘ida ma’lum qildi. Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasidan «Gazeta.uz»ga ma’lum qilishlaricha, uning kelishi 27−28 aprel kunlari bo‘lishi mumkin.
Qirg‘izistonda so‘zga chiqqan Devid O’Sallivan Yevropa Ittifoqining Ukrainadagi urush tufayli Rossiyaga qarshi joriy qilgan sanksiyalarini chetlab o‘tish bilan bog‘liq davlatlarga tashrif buyurayotganini aytdi, deb yozadi Qirg‘izistonning Kaktus.media nashri. U O‘zbekistondan tashqari Qozog‘iston, Gruziya va Armanistonga ham borish niyatida va allaqachon Birlashgan Arab Amirliklari va Turkiyaga tashrif buyurib bo‘ldi.
«Biz Rossiyaga qarshi sanksiyalarni qo‘llab-quvvatlamaydigan davlatlarning fikrini hurmat qilamiz. Ammo ularning sanksiyalarni chetlab o‘tish platformasiga aylanishini istamagan bo‘lardik», — dedi Yevropa Ittifoqining maxsus vakili.
«Ayrim pozitsiyalar bo‘yicha Yevropa Ittifoqi davlatlaridan Qirg‘izistonga eksport o‘sishi 700 foizni tashkil etdi. Gap ilg‘or texnologiyalar va ikkilamchi mahsulotlar haqida bormoqda. Masalan, smartfonlar, videokameralar, urushda foydalanish mumkin bo‘lgan murakkab texnologiyaga ega qurilmalar», — deya ta’kidladi Devid O’Sallivan.
Maxsus vakilning qo‘shimcha qilishicha, YeI eksport qilinadigan mahsulotlar harbiy maqsadlarda qo‘llanilishini istamaydi, butlovchi qismlar esa Rossiya qurollaridan topilgan.
Shu bilan birga, O’Sallivan Qirg‘iziston va Rossiya o‘rtasida kuchli savdo-iqtisodiy aloqalar mavjudligi va ularni hech kim buzib tashlamasligini tushunishini ta’kidladi.
«Hech kim sanksiyalar masalasi Qirg‘iziston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarni buzishini istamaydi, ammo buning uchun qanday choralar ko‘rilishini tushunish uchun muloqot kerak. «Biz sanksiyalarni chetlab o‘tishni tushuntirish uchun huquqiy yordam ko‘rsatishga va treninglar o‘tishga tayyormiz. Bojxona va boshqa xizmatlar bo‘yicha mutaxassislar kuzda bu yerga kelishlari mumkin. Prezident ma’muriyati bilan uchrashuvlar allaqachon bo‘lib o‘tgan va biz o‘zaro maqbul yechimga kelishimiz kerak», — deya xulosa qildi YeI maxsus vakili.
Voqealar tarixi
Avval yozganimizdek, G‘arb nashrlari Rossiya o‘tgan yili Qozog‘iston, O‘zbekiston va Armaniston bilan savdo aylanmasini keskin oshirganiga ko‘proq e’tibor qaratmoqda.
Mart oyida Bloomberg axborot agentligi Yevropa Ittifoqi Rossiya va Ukrainada harbiy maqsadlarda foydalanishi mumkin bo‘lgan ilg‘or Yevropa texnologiyalari va boshqa tovarlar importini keskin oshirgan mamlakatlar bilan aloqa o‘rnatishni rejalashtirayotgani haqida xabar bergandi. Bu borada Turkiya, BAA, Qozog‘iston va Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari haqida gapirish mumkin.
Bir hafta o‘tib, Reuters`ning xabar berishicha, so‘nggi haftalarda Rossiya kompaniyalari Qozog‘istondagi hamkorlariga sanksiyalarni chetlab o‘tish uchun zarur tovarlarni import qilishda yordam so‘rab murojaat qilgan. Bu telefonlar, elektronika va nodir tuproq metallaridan tortib bank kartalari uchun materiallargacha bo‘lgan keng turdagi mahsulotlarni yetkazib berishni nazarda tutadi.
Yaqinda Financial Times gazetasi Qozog‘iston aprel oyidan boshlab Rossiyaga qayta eksport qilish uchun mamlakat orqali o‘tadigan tovarlarni kuzatishni boshlashini yozdi. Ushbu choralar G‘arbning xorijiy kompaniya va jismoniy shaxslarning Rossiyaga sanksiyalarni chetlab o‘tishda yordam berishiga yo‘l qo‘ymaslik istagi fonida amalga oshiriladi, deb ta’kidladi nashr.
Yaqinda The Telegraph nashri muharrirlar tomonidan qo‘lga kiritilgan maxfiy hujjatga tayanib, YeI Rossiyaga «ikki maqsadli» texnologiyalarga ega uskunalarni sotib olishga yordam beradigan davlatlarga nisbatan cheklov choralarini joriy etish rejalarini muhokama qilayotgani haqida xabar berdi. Gap, xususan, Yevropa Ittifoqi davlatlaridan Qozog‘iston, Qirg‘iziston va O‘zbekistonga eksport qilinayotgan kir yuvish mashinalari, eski avtomobil va kameralar haqida bormoqda.

Специальный представитель Европейского союза по санкциям Дэвид О’Салливан планирует посетить Узбекистан. Об этом он заявил 28 марта в ходе визита в Кыргызстан. В Делегации Евросоюза в Узбекистане «Газете.uz» уточнили, что его приезд может состояться в конце апреля.
Дэвид О’Салливан, выступая в Кыргызстане, заявил, что посещает страны, которые связаны с обходом санкций ЕС, введённых против России из-за войны в Украине, пишет кыргызстанское издание Kaktus.media. Кроме Узбекистана он намерен посетить также Казахстан, Грузию и Армению и уже побывал в ОАЭ и Турции.
Спецпредставитель ЕС заявил: «Мы уважаем мнение стран, которые не поддерживают санкции против России. Но мы бы не хотели, чтобы они становились платформой для обхода санкций».
«По некоторым позициям рост экспорта из стран ЕС в Кыргызстан составил 700%. Речь идёт о передовых технологиях и товарах двойного назначения. К примеру, смартфоны, видеокамеры, устройства со сложной технологией, которые можно использовать в войне», — сказал Дэвид О’Салливан.
Спецпредставитель добавил, что в ЕС не хотели бы, чтобы экспортируемая продукция использовалась в военных целях, а компоненты были найдены в российском вооружении.
При этом О’Салливан отметил, что понимает, что у Кыргызстана и России сильные торгово-экономические связи и никто не будет разрушать их.
«Никто не хочет, чтобы вопрос санкций разрушал отношения между Кыргызстаном и Евросоюзом, но для этого необходим диалог, чтобы понять — какие меры будут предприняты. «Мы готовы предоставить юридическую помощь и тренинги для понимания обхода санкций. Уже осенью сюда могут приехать эксперты для таможенной и других служб. Уже прошли встречи с администрацией президента, и мы должны прийти к взаимоприемлемому решению», — заключил спецпредставитель ЕС.
Как мы писали ранее, западные издания все чаще обращают внимание на то, что Россия в минувшем году резко нарастила торговлю с Казахстаном, Узбекистаном и Арменией.
В марте агентство Bloomberg сообщило, что Евросоюз планирует обратиться к странам, которые резко увеличили импорт передовых европейских технологий и других товаров, которые Россия может использовать в военных целях в Украине. Речь может идти о Турции, ОАЭ, Казахстане и других странах Восточной Европы и Центральной Азии.
Спустя неделю агентство Reuters сообщило, что российские компании в последние недели «завалили» своих партнёров из Казахстана просьбами помочь им с импортом необходимых товаров для обхода санкций. Имеется в виду доставка самой разной продукции — от телефонов, электроники и редкоземельных металлов до материалов для банковских карт.
Financial Times на днях писала о том, что Казахстан с апреля начнёт отслеживать товары, которые проходят через страну для реэкспорта в Россию. Эти меры будут предприняты на фоне стремления Запада не допустить, чтобы иностранные компании и частные лица помогали России обходить санкции, отметило издание.
Совсем недавно The Telegraph со ссылкой на конфиденциальный документ, который попал в распоряжение редакции, сообщил, что в ЕС обсуждают планы ввести ограничительные меры в отношении стран, помогающих России приобретать технику с технологиями «двойного назначения». Речь идёт, в частности, о стиральных машинах, подержанных автомобилях и фотоаппаратах, вывозимых из стран ЕС в Казахстан, Кыргызстан и Узбекистан.