2022 yilning iyul oyi boshida Qoraqalpog‘istonda sodir bo‘lgan voqealarni o‘rganish bo‘yicha parlament komissiyasi tartibsizliklar sabab sudlangan shaxslarning oila a’zolari va yaqinlaridan murojaat kelib tushganini ma’lum qildi.
«Murojaatda tergov hibsxonasida saqlanayotgan shaxslar bilan insonparvarlik tamoyili asosida qo‘shimcha uzoq va qisqa uchrashuvlar tashkil qilishda yordam so‘ralgan», — deyiladi xabarda.
Komissiya mazkur masala o‘rganilayotganini bildirdi.
Yanvar oyi oxirida birinchi sud majlisida 22 nafar ayblanuvchiga nisbatan chiqarilgan hukm e’lon qilindi. Unga ko‘ra, asosiy ayblanuvchi Dauletmurat Tajimuratov 16 yilga ozodlikdan mahrum etilgandi. Lolagul Kallixonova 8 yil sinov muddati oldi va Azamat Nuratdinov, Axmet Smetullayev va Azamat Turdanov bilan birga sud zalidan ozod etildi. Fevral boshida esa 6 yilga hukm qilingan Po‘lat Shamshetov vafot etdi.
17 mart kuni ikkinchi sud majlisida 39 nafar ayblanuvchiga hukm o‘qildi: 28 kishi 5 yildan 11 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilindi, qolgan 11 ayblanuvchi 5 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Eng uzun jazoni advokat Oralbay Dosnazarov oldi.
«Gazeta.uz»ga ma’lum bo‘lishicha, sudlanganlarning aksariyati birinchi instansiya sudining qaroriga e’tiroz bildirish uchun apellyatsiya shikoyati bilan murojaat qilgan.
Iyul oyi o‘rtalarida Qoraqalpog‘istonda yuz bergan voqealarni o‘rganish va ular yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish uchun parlament komissiyasi tuzilgandi. Komissiya vazifalariga inson huquqlari, erkinliklarini hamda qonuniy manfaatlarini buzish bilan bog‘liq holatlar va hodisalarni chuqur o‘rganish hamda audio, foto va video bilan qayd etib borish kiritilgandi. O‘rganish natijalari bo‘yicha yakuniy axborot tayyorlanib, Oliy Majlisining palatalariga taqdim etishi belgilangandi.
Ikki sud jarayoni yakunlanganiga qaramay, komissiya haligacha o‘z hisobotini taqdim etgani yo‘q. Komissiya a’zosi, Shvetsiyaning Markaziy Osiyo nodavlat notijorat tashkilotlari assotsiatsiyasi direktori Gulnoz Mamarasulova «Gazeta.uz»ga bergan intervyusida hisobotning e’lon qilinishini O‘zbekiston jamoatchiligi, xalqaro tashkilotlar, AQSh va Yevropa Ittifoqi ham kutayotganini aytgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ayrim komissiya a’zolari to‘liq hisobotning e’lon qilinishi uning ishini biroz cheklaydi yoki yakunlaydi, «shuning uchun komissiya sud jarayonini kuzatishni va keyin xulosani e’lon qilishni xohlaydi».

Парламентская комиссия по расследованию событий начала июля прошлого года в Каракалпакстане сообщила, что получила обращение от членов семей и близких осуждённых в рамках двух судебных процессов.
«В обращении запрашивается помощь в организации дополнительных длительных и краткосрочных встреч с лицами, содержащимися в следственном изоляторе, на основе принципа гуманизма», — говорится в сообщении.
Комиссия заявила, что изучает данный вопрос.
В конце января суд огласил приговоры 22 обвиняемым по первому процессу: основной обвиняемый Даулетмурат Тажимуратов осуждён на 16 лет. Лолагул Каллыханова получила 8 лет условного срока. Она вместе с Азаматом Нуратдиновым, Ахметом Сметуллаевым и Азаматом Турдановым была освобождена из зала суда. В начале февраля Полат Шамшетов, осуждённый на 6 лет, скончался.
17 марта суд по второму процессу зачитал приговоры 39 подсудимым: 28 человек получили сроки тюрьмы от 5 лет до 11 лет, остальные 11 обвиняемых осуждены к 5 годам ограничения свободы. Самый большой срок получил адвокат Оралбай Досназаров.
По данным «Газеты.uz», большая часть осуждённых подала апелляционные жалобы, чтобы оспорить решение суда первой инстанции.
Парламентская комиссия была создана в середине июля для проведения независимого расследования фактов и событий в Каракалпакстане. В задачи комиссии вошли детальное изучение фактов нарушения прав, свобод и законных интересов человека с документированием и аудио-, фото- и видеофиксацией своей работы. Отчёт по результатам изучения должен быть представлен палатам Олий Мажлиса.
Несмотря на завершение двух судебных процессов, комиссия до сих пор не представила свой отчёт. Член комиссии, директор Шведского общества по правам человека «Ассоциация Центральной Азии» Гулноз Мамарасулова в интервью «Газете.uz» говорила, что публикацию отчёта ждут и общественность Узбекистана, и международное сообщество (к этому призывали, в частности, США и Евросоюз). Некоторые члены комиссии, по её словам, отмечали, что публикация полного отчёта в некоторой степени ограничит или завершит её работу, «поэтому комиссия хочет понаблюдать за судебным процессом, а затем опубликовать заключение».