29-mart kuni Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Tokayev yangilangan parlamentning birinchi majlisi ochilishida nutq so‘zladi.
Davlat rahbari yangi saylangan deputatlarni mamlakat manfaatlari yo‘lida hamjihatlikda ishlashga chaqirib, islohotlar yo‘li davom etishini ta’kidladi.
“Bu uzoq sayohatning boshlanishi. Siyosiy tizimni takomillashtirishga qaratilgan islohotlar davom ettiriladi. Bu juda muhim ish. Joriy yilda ilk bor 45 ta tuman va viloyat ahamiyatiga ega shahar hokimlarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri saylovi o‘tkaziladi. Shundan so‘ng butun respublika bo‘ylab tumanlar hokimlari sayloviga o‘tamiz. Natijada barcha hokimiyat institutlari yangicha ishlay boshlaydi“, — dedi u.
Unga ko‘ra, “siyosiy jarayonlarni demokratlashtirish, fuqarolarning davlat boshqaruvidagi ishtirokini yanada oshirish yo‘lidagi harakat davom etadi“.
“Barchamiz yaxshi bilishimiz kerakki, geosiyosiy tevarakda Qozog‘iston shunday chuqur islohotlarni amalga oshirayotgan yagona davlatdir. Ayrim fuqarolar, ular orasida siyosatchilar ham bor, bu islohotlar Qozog‘iston uchun xavf tug‘dirishi mumkin degan fikrda. Lekin ishonchim komilki, o‘zgarishlar xalqimiz kelajagi uchun eng muhimi. Tanlangan yo‘ldan hech qanday holatda ham ortga qaytib bo‘lmaydi. Aksincha, qonun ustuvorligi, xalq birligi, ijtimoiy adolat va ichki siyosiy barqarorlik kabi asosiy qadriyatlarni e’tiborda ushlab, islohotlar yo‘lidan qat’iy qadam tashlash kerak“, — dedi u.
Tokayev “aniq ustuvorliklar“ formatida ishlash zarur, deb hisoblaydi. “Ayniqsa, muhim masalalar zudlik bilan hal etilishi kerak. Ammo ba’zi savollarni kechiktirish kerak, ba’zilari bo‘yicha — faqatgina bo‘lg‘usi qarorlar konturiga belgi qo‘yish lozim. Boshqa yo‘l yo‘q, aks holda biz kuch-g‘ayratimizni havoga sovuramiz, mavjud resurslarimizni isrof qilamiz“, — dedi u.
Uning fikricha, kelgusi besh yil Qozog‘iston uchun hal qiluvchi davr bo‘ladi.
“Mamlakatning jadal rivojlanishini ta’minlash uchun yuqori sifatli qonunchilik bazasini shakllantirishimiz kerak. Buning uchun iqtisodiyotimiz qoidalari va tamoyillarini o‘zgartirish kerak bo‘ladi. Bu yo‘nalishdagi dastlabki qadamlar allaqachon qo‘yilgan — monopoliyadan chiqarish va mamlakatdan noqonuniy olib chiqilgan kapitalni qaytarish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda“, — dedi prezident.
Tokayev ochiq va o‘zini-o‘zi ta’minlaydigan bozor iqtisodiyotini yaratish ustuvor vazifa bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Shu bilan birga, kichik va o‘rta biznes iqtisodiyot va mehnat bozorining harakatlantiruvchi kuchiga aylanishi kerak.
“Biz kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirishimiz, ular mamlakat taraqqiyotidagi muhim rolini to‘liq his qilishlari lozim. Bizga Qozog‘istonning iqtisodiy taraqqiyoti uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga oladigan tadbirkorlarning yangi to‘lqini kerak. Uning o‘zagini ma’muriy resurslarga ega bo‘lmagan holda, tadbirkorlik iqtidori va mehnatsevarligi tufayli muvaffaqiyatli biznes qura olgan ishbilarmonlar tashkil etishi zarur. Bunday odamlar har bir viloyatda bor. Ularga mamlakat ichida o‘z biznesini rivojlantirish imkoniyatini berish va ularga chinakam yordam berish muhim“, — dedi u.
Uning fikricha, Qozog‘iston haqiqiy sanoatlashtirish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, infratuzilmani modernizatsiya qilish bilan shug‘ullanishi darkor. budjetdan moliyalashtiriladigan loyihalar, birinchi navbatda, mahalliy tadbirkorlar tomonidan amalga oshirilishi kerak, deb hisoblaydi u.
QQS stavkalarini tabaqalashtirish, yirik va tovar xo‘jalik yurituvchi subyektlar uchun soliqlarni oshirish
Bundan tashqari, Tokayev “davlat budjetining asosiy ulushini shakllantiruvchi“ korporativ daromad solig‘i (KDS) va qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) bo‘yicha stavkalarni farqlash zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, u soliq tizimini to‘liq raqamlashtirish bo‘yicha topshiriq berdi.
“Shu bilan birga, yuqori rentabelli yirik korxona va xomashyo eksport qiluvchi kompaniyalar g‘aznaga ko‘proq to‘lashi kerak. Bu amaliyot uzoq vaqtdan beri dunyoda o‘zini muvaffaqiyatli o‘rnatgan. Va bu adolatli“, — dedi u.
Shu bilan birga, Qozog‘iston prezidenti so‘nggi o‘n yilliklarda yer qa’ridan foydalanish sohasida tizimli muammolar to‘planib qolganini ta’kidladi.
“Tog‘-kon sanoati salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishga qidiruv-qidiruv ishlari hajmining yetarli emasligi to‘sqinlik qilmoqda. Mineral-xom ashyo bazasini to‘ldirish sur’ati ham sekinlashmoqda. Bu esa o‘zlashtirilgan yer qa’rining kamayishi fonida sodir bo‘lmoqda“, — dedi u.
budjet
Tokayev yangi parlament faoliyati haqidagi tasavvurini taqdim qilar ekan, “adolatli, barqaror va shaffof soliq tizimi“ni shakllantirishga chaqirdi. Qozog‘iston prezidenti milliy boylikning maqbul taqsimlanishini, yuqori darajadagi iqtisodiy faollikni ta’minlash va iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarini manzilli qo‘llab-quvvatlash zarurligini qayd etib o‘tdi.
Iqtisodiyotni monopoliyadan chiqarish bo‘yicha ishlar doirasida transfertli narxlar xilma-xilligi, xalqaro soliqqa tortish, subsidiyalar va davlat resurslari ajratilishi ustidan nazoratni ta’minlashning tushunarli va samarali vositalarini joriy etish zarur, dedi prezident.
Tokayev parlamentda so‘zlagan nutqida budjetni rejalashtirish va ijro etish “eng yaxshisini orzu qilishini“ ta’kidladi.
“Davlat qarziga xizmat ko‘rsatish xarajatlari oshib bormoqda, Milliy jamg‘armadan ajratiladigan mablag‘lar kamaymayapti, barcha darajadagi budjetlarni ishlab chiqish samaradorligi bilan bog‘liq muammolar saqlanib qolmoqda. Shuning uchun bizga puxta va muvozanatli budjet siyosati kerak. Joriy yilda parlamentga kiritiladigan yangi budjet kodeksi loyihasi ana shu masalalarni hal etishga qaratilgan bo‘lishi zarur“, — dedi u.
Boy va kambag‘allar o‘rtasidagi farq
Tokayev oldinda har tomonlama modernizatsiya sur’atlarini jadallashtirish va ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishda yutuq yaratishdek muhim vazifa turganini ta’kidladi.
“Biz tashqi vaziyatga ishondik va unga yo‘nalish oldik. Tashqi konsepsiyalar va dasturlarga ishondik, bajarilgan ishlar bo‘yicha yolg‘on hisobotga ishonishga majbur bo‘ldik. Ayni paytda aholi o‘rtasida ahvol juda og‘ir. Boylar va kambag‘allar o‘rtasida juda katta tafovut mavjud. Endi esa, kelasi besh yil ichida hukumat va parlament bunga yechim topishi kerak“, — dedi u.
Hashamatli uylar egalari uchun energoresurslar tariflarining pastligi
Qozog‘iston rahbari o‘tgan yili mamlakatda tovar gazining jiddiy tanqisligi yuzaga kelganini, bu esa mamlakatning energetika xavfsizligini xavf ostiga qo‘yganini eslatdi.
“Kelgusida bunday holatlarning oldini olish uchun ichki bozorni ushbu turdagi yoqilg‘i bilan ta’minlash zarur. Shu bilan birga, Qozog‘istonda gaz narxi barcha qo‘shni davlatlarga nisbatan eng past. Shuning uchun xorijiy davlatlar misolida tabaqalashtirilgan tariflarni joriy etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish zarur. Umuman olganda, past tariflar, arzon narxlar iqtisodiyotimizga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ajratilgan barcha subsidiyalar qo‘shni davlatlarga ketadi“, — dedi u.
Qasim-Jomart Tokayevning fikricha, hozirda “kechayu kunduz ulkan qasrlarini past tarifda isitayotganlar“ uchun yangi tizimda kub metr narxi yuqoriroq bo‘lishi kerak. Aynan shu yerda ijtimoiy adolat namoyon bo‘ladi, dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mavjud xomashyodan foydalanish samaradorligini oshirish muhim, “biz uyda ham, davlat darajasida ham tejamkorlik sharoitida yashashni o‘rganishimiz kerak“.
“Bu hozirgi murakkab geosiyosiy vaziyatda kuchaygan global amaliyotdir. Ishlab chiqarishda ham, kundalik hayotda ham arzon gazdan nazoratsiz va ehtiyotsiz foydalanish o‘tmishda qolishi kerak. Hukumat energiya samaradorligi va tijorat gazini oqilona iste’mol qilish rejasini ishlab chiqishi kerak“, — dedi Tokayev.
Lobbichilar ustidan nazorat
Prezident lobbichilik faoliyatini monitoring qilish amaliyotini o‘rganish bo‘yicha topshiriq berdi. Uning fikricha, bu huquqiy bo‘shliqlar korrupsiya uchun keng maydon yaratadi.
“Fursatdan foydalanib, yana bir dolzarb masalaga e’tibor qaratmoqchiman. Ma’lumki, qonunlar va turli qoidalarni ishlab chiqishda moliyaviy va sanoat guruhlari hamda yirik biznes qarorlar qabul qilishda katta ta’sir ko‘rsatadi. Adolat uchun aytish kerakki, bu deyarli barcha mamlakatlarga, jumladan, rivojlangan mamlakatlarga ham xos“, — dedi u.
“Ammo bu parda ortida sodir bo‘lganda, to‘liq huquqiy tartibsizlik sharoitida korrupsiya uchun keng maydon paydo bo‘ladi. Sivilizatsiyalashgan dunyoda siyosat yopiq eshiklar ortida shakllanmaydi. Shuning uchun lobbichilik faoliyatini qonunchilik bilan tartibga solish va nazorat qilish bo‘yicha xalqaro tajribani o‘rganishni topshiraman“, — dedi Tokayev.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев 29 марта выступил на открытии первой сессии обновлённого парламента.
Глава государства призвал вновь избранных депутатов сообща работать в интересах страны и заявил, что курс на преобразования будет продолжен.
«Это только начало большого пути. Реформы, направленные на совершенствование политической системы, будут продолжены. Это очень важная работа. В этом году впервые пройдут прямые выборы акимов 45 районов и городов областного значения. После чего мы перейдём к выборам районных акимов по всей стране. В результате все институты власти станут работать по-новому», — отметил он.
По его словам, «движение в сторону демократизации политических процессов, дальнейшего повышения участия граждан в государственном управлении будет продолжено».
«Мы все должны хорошо понимать, что в геополитическом окружении Казахстан — единственная страна, проводящая такие глубинные реформы. Отдельные граждане, среди которых есть и политики, заявляют, что эти реформы могут привести к угрозам для Казахстана. Но я убеждён, что преобразования имеют исключительно важное значение для будущего нашей нации. С избранного пути ни в коем случае нельзя сворачивать. Напротив, следует твёрдой поступью идти по пути реформ, держа в фокусе такие фундаментальные ценности, как верховенство закона, единство народа, социальная справедливость и внутриполитическая стабильность», — подчеркнул он.
Токаев считает, что необходимо работать в формате «чётких приоритетов». «Особо важные вопросы решать незамедлительно. Но какие-то вопросы придётся отложить, по каким-то — только наметить контуры будущих решений. По-другому нельзя, иначе мы распылим свои усилия и растратим имеющиеся ресурсы», — сказал он.
казахстан, касым-жомарт токаев
По его мнению, предстоящие пять лет станут определяющими для Казахастана.
«Нам предстоит сформировать качественную законодательную базу для обеспечения динамичного прогресса страны. Для этого потребуется изменить правила и принципы функционирования нашей экономики. Первые шаги в этом направлении уже сделаны — проводится работа по демонополизации и возврату незаконно выведенных из страны капиталов», — сообщил президент.
Токаев указал, что создание открытой и самодостаточной рыночной экономики остаётся главным приоритетом. При этом движущей силой экономики и рынка труда должно стать малое и среднее предпринимательство.
«Нужно запустить комплекс полноценных мер поддержки малого и среднего бизнеса, который должен в полной мере ощутить свою значимую роль в развитии страны. Нам необходима новая волна предпринимателей, способных взять на себя ответственность за экономический прогресс Казахстана. Ее ядром должны стать бизнесмены, которые без доступа к административным ресурсам, за счёт предпринимательских талантов и трудолюбия смогли построить успешное дело. Такие люди есть в каждом регионе. Важно дать им возможность развивать свой бизнес внутри страны и реально помочь им», — заявил он.
По его словам, в Казахстане следует заняться реальной индустриализацией, локализацией производства, модернизацией инфраструктуры. Проекты, финансируемые из бюджета, должны претворяться в жизнь в первую очередь отечественными предпринимателями, считает он.
Дифференциация ставок НДС, повышение налогов для крупного и сырьевого бизнеса
Кроме того, заявил Токаев, нужно дифференцировать ставки по корпоративному подоходному налогу (КПН) и налогу на добавленную стоимость (НДС), «которые формируют львиную долю госбюджета». Он также поручил полностью оцифровать налоговую систему.
«При этом высокодоходные крупные предприятия и экспортирующие сырье компании должны платить в казну больше. Такая практика давно и успешно зарекомендовала себя в мире. И это справедливо», — сказал он.
В то же время президент Казахстана указал, что за последние десятилетия в сфере недропользования накопились системные проблемы.
«Полноценную реализацию возможностей горнодобывающей промышленности сдерживают недостаточные объёмы геологоразведочных работ. Темпы восполнения минерально-сырьевой базы также замедляются. И это происходит на фоне истощения осваиваемых недр», — заявил он.
Бюджет
Представляя своё видение работы нового парламента, Токаев призвал сформировать «справедливую, стабильную и прозрачную налоговую систему». Президент Казахстана пояснил, что следует обеспечить оптимальное распределение национального богатства, высокий уровень экономической активности и точечную поддержку приоритетных отраслей экономики.
В рамках работы по демонополизации экономики предстоит внедрить понятные и действенные инструменты, обеспечивающие контроль при трансфертном ценообразовании, международном налогообложении, выделении субсидий и государственных ресурсов, указал президент.
Токаев, обращаясь к парламенту, отметил, что планирование и исполнение бюджета «оставляет желать лучшего».
«Растут расходы на обслуживание госдолга, не снижаются трансферты из Национального фонда, сохраняются проблемы с эффективностью освоения бюджетов всех уровней. Поэтому нам нужна продуманная и сбалансированная бюджетная политика. Проект нового Бюджетного кодекса, который будет внесён в Парламент в текущем году, должен быть направлен на решение данных вопросов», — сказал он.
Разрыв между бедными и богатыми
Токаев отметил, что впереди стоит жизненно важная задача — ускорить темпы всесторонней модернизации и совершить рывок в социально-экономическом развитии.
«Мы доверяли и ориентировались на внешнюю ситуацию. Доверяли внешним концепциям и программам, были вынуждены верить ложному отчёту о проделанной работе. Но тем не менее сейчас очень сложная ситуация среди населения. Есть очень большой разрыв между богатыми и бедными. И сейчас в ближайшие пять лет правительство и парламент должны найти решение этому», — сказал он.
Критика низких тарифов на энергоресурсы для людей с особняками
Глава Казахстана напомнил, что в прошлом году страна столкнулась с серьёзным дефицитом товарного газа, что поставило под угрозу энергетическую безопасность страны.
«Чтобы исключить подобные ситуации в будущем, необходимо обеспечить внутренний рынок этим видом топлива. В то же время цены на газ в Казахстане самые низкие в сравнении со всеми соседними государствами. Поэтому по примеру зарубежных стран нужно рассмотреть возможность введения дифференцированных тарифов. В целом низкие тарифы и низкие цены негативно сказываются на нашей экономике. Все выделяемые субсидии уходят в соседние страны», — отметил он.
Касым-Жомарт Токаев считает, что для тех, кто сейчас «днём и ночью отапливает огромные особняки по низкому тарифу», в новой системе цена кубометра должна стать выше. В этом и проявляется социальная справедливость, подчеркнул он.
По его словам, важно повышать эффективность использования имеющегося сырья, «надо учиться жить в условиях жёсткой экономии как в быту, так и на уровне государства».
«Это мировая практика, которая усилилась в современной сложной геополитической ситуации. Бесконтрольное и нерачительное использование дешёвого газа как в производстве, так и в быту, должно уйти в прошлое. Правительству следует разработать План энергоэффективности и рационального потребления товарного газа», — заявил Токаев.
Контроль за лоббистами
Президент поручил изучить практику контроля лоббистской деятельности, потому что правовые пробелы создают широкое поле для коррупции.
«Пользуясь случаем, хочу заострить внимание ещё на одном актуальном вопросе. Известно, что при разработке законов и различных правил на принятие решений большое влияние оказывают финансово-промышленные группы, крупный бизнес. Справедливости ради стоит отметить, что это свойственно практически всем странам, включая развитые», — сказал он.
«Но, когда это происходит кулуарно, в условиях полной правовой неурегулированности, создаётся широкое поле для коррупции. В цивилизованном мире политика формируется не за закрытыми дверями. Поэтому поручаю изучить международный опыт законодательного регулирования и контроля лоббистской деятельности», — заявил Токаев.
«Не ждите поручений сверху»
Президент отметил, что в стране требуется повысить эффективность государственного управления и качество стратегического планирования.
«Предвыборные обещания и программы теперь нужно последовательно и кропотливо воплощать в реальность. От этого зависит доверие граждан к институтам власти и их вера в реальность перемен», — сказал он.
Ключевая роль в разработке и реализации реформ отведена государственным служащим. Поэтому, заявил Токаев, на государственную службу «нужно привлекать высокомотивированных и высококвалифицированных специалистов», максимально открыть двери для талантливых управленцев и профессионалов из частного сектора.
«Нам следует перейти на более гармоничную децентрализованную модель государственной службы. Нужно привыкнуть решать проблемы сразу на местах, не ожидая поручений сверху. Наряду с институциональными изменениями требуется коренная модернизация организационной культуры в государственных структурах», — добавил он.
Парламентские выборы прошли в Казахстане 19 марта. По данным ЦИК, правящая партия «Аманат» получила большинство голосов (53,9%) и 40 мест. Дальше места в парламенте распределились следующим образом: партия «Ауыл» (10,9) — восемь мест, партия Respublica (8,59%) — шесть мест, партия «Ак жол» (8,41%) — шесть мест, Народная партия Казахстана (6,8%) — пять мест, общенациональная социал-демократическая партия (5,2%) — четыре места.
Голосование проходило по смешанной системе: 69 депутатов избираются по партийным спискам, а 29 — по одномандатным округам, по одному от каждого.