Braziliya va Xitoy qo‘shma kliring palatasi tashkil etilganini e’lon qildi, deb xabar berdi Braziliyaning Folha nashri.
Hisob-kitob kliring palatasi — ikki davlat o‘rtasida milliy valyutada operatsiyalar va kreditlar berish imkonini beruvchi bank muassasasi. Endi davlatlar o‘z valyutalarini AQSh dollariga konvertatsiya qilmasdan turib, transchegaraviy operatsiyalarni bevosita amalga oshirishlari mumkin bo‘ladi. Bu orqali tranzaksiyalar summasining arzonlashishi va dollarga qaramlik pasayishi kutiladi.
“Braziliya bilan yuanda to‘lov bo‘yicha kelishuv imzolandi, bu savdomizni ancha osonlashtiradi. Biz oziq-ovqat va mineral xomashyo sohasida hamkorlikni kengaytirmoqchimiz, Xitoydan Braziliyaga va Braziliyadan Xitoyga yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan mahsulotlarni eksport qilish imkoniyatlarini qidiramiz“, — dedi Xitoy savdo vaziri o‘rinbosari Go Tintin.
8-fevral kuni Xitoy Xalq banki va Braziliya Markaziy banki o‘rtasida Xitoy yuanidan foydalangan holda kliring kelishuvlari bo‘yicha memorandum imzolangandi.
Braziliyaning Savdo va investitsiyalarni rivojlantirish agentligi (ApexBrasil)ning ta’kidlashicha, yangi kelishuv “xarajatlarni kamaytiradi, o‘zaro savdoni yanada kengaytiradi va investitsiya kiritishni osonlashtiradi“.

Бразилия и Китай объявили о создании совместной клиринговой палаты, сообщает бразильское издание Folha.
Клиринговая палата — это банковское учреждение, которое позволяет заключать сделки и предоставлять кредиты между двумя странами в национальных валютах. Теперь страны смогут проводить трансграничные операции напрямую без необходимости конвертировать свои валюты в доллары США. Это, как ожидается, удешевит транзакции и снизить зависимость от доллара.
«С Бразилией подписано соглашение об оплате в юанях, что значительно облегчает нашу торговлю. Мы собираемся расширять сотрудничество в сфере продовольствия и полезных ископаемых, искать возможность экспорта товаров с высокой добавленной стоимостью из Китая в Бразилию и из Бразилии в Китай», — заявил заместитель министра торговли КНР Го Тинтин.
Меморандум о клиринговых механизмах с использованием китайских юаней был подписан Народным банком КНР и Центральным банком Бразилии 8 февраля.
Бразильское агентство по содействию торговле и инвестициям (ApexBrasil) заявило, что новая договорённость «сократит затраты, будет способствовать ещё большему расширению двусторонней торговли и облегчит инвестиции».
По данным издания, Китай является крупнейшим торговым партнёром Бразилии за последние с 2010 года. В 2022 году товарооборот между двумя странами достиг рекордных 150 млрд долларов.