28-mart kuni Adliya vaziri Akbar Toshqulov jurnalistlar bilan uchrashuvda vazirlikning 2022-yildagi faoliyati to‘g‘risida hisobot berdi. Ochiq muloqot davomida u OAV va jamoatchilik vakillarining ko‘plab savollariga ham javob berdi.
Uchrashuv ishtirokchilaridan biri saylov paytida byulletenlarni qalbakilashtirish va an’anaviy saylov tizimidagi boshqa muammolarni qayd etib, O‘zbekiston yaqin kelajakda saylovlarda elektron ovoz berishga o‘tishni rejalashtiryaptimi, deb so‘radi.
Vazir saylov byulletenlarini qalbakilashtirish jinoiy javobgarlik belgilangan, agar bunday holatlar mavjud bo‘lsa, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga xabar berish zarurligini ta’kidladi.
“Saylov kodeksi qabul qilindi. Yillar davomida takomillashtirib boriladi. [Elektron ovoz berish] uchun elektron baza, aholining elektron reyestri paydo bo‘lishi kerak. Ma’lum bir infratuzilmalar paydo bo‘lishi kerak. Juda ko‘p davlatlar hali bunga o‘tmagan. Ko‘p davlatlarda qog‘oz tizimida hali. Rivojlanish darajasi biznikidan yuqori bo‘lgan mamlakatlarda ham hali elektron ovoz berishga o‘tmagan”, — dedi Akbar Toshqulov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, infratuzilma deganda 18 mln saylovchining (36 mln aholidan) barmoq izlari va boshqa shaxsiy identifikatsiya ma’lumotlarini, shuningdek, ovoz berish moslamalari va shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish tizimini to‘plash tushuniladi.
“Ba’zi odamlar elektron tizimda qanday ovozini berganini kimdir bilishini xohlamaydi. Elektron tizimni mukammal deb o‘ylamaysiz. U sizga nima qilganingizni, kimga ovoz berganingizni va kimga ovoz bermaganingizni aniq aytadi. Uni xohlamaydilar, shuning uchun anonimlik degan narsa bor. Elektron tizim ideal degan narsa yo‘q. Elektron tizim barmoq izlaringizni oldimi, u qanday ovoz berganingizni bilib oladi. Bu zarur?” — deb so‘radi u.
2021-yil oktabr oyida bo‘lib o‘tadigan prezidentlik saylovi chog‘ida Buyuk Britaniyadan kelgan xalqaro kuzatuvchi Vpis Kais O‘zbekistonda navbatdagi saylovlar uchun onlayn ovoz berish joriy etilishiga, bu saylovchilarga dunyoning istalgan nuqtasidan ovoz berish imkonini berishiga, tashkiliy xarajatlarni kamaytirishga va saylov komissiyalari faoliyatini yanada samarali qilishiga ishonch bildirgan edi.

Министр юстиции Акбар Ташкулов 28 марта встретился с журналистами и отчитался о деятельности своего министерства в 2022 году. В ходе открытого диалога он также ответил на многочисленные вопросы представителей СМИ и общественности.
Один из участников встречи отметил фальсификацию бюллетеней во время выборов и другие проблемы в традиционной избирательной системе. Он поинтересовался, планирует ли Узбекистан в ближайшее время перейти к электронному голосованию на выборах.
Министр подчеркнул, что за фальсификацию бюллетеней предусмотрена уголовная ответственность и необходимо сообщать в правоохранительные органы, если имеются такие факты.
«Избирательный кодекс принят. Избирательная система с годами совершенствовалась. Для [электронного голосования] должна появиться электронная база, электронный реестр. Должна быть сформированы определённая инфраструктура. Во многих странах к этому ещё не перешли. Даже в странах с более высоким уровнем развития, чем у нас, ещё не перешли на электронное голосование и у них бумажная система», — сказал Акбар Ташкулов.
По его словам, под инфраструктурой подразумевается сбор отпечатков пальцев 18 миллионов избирателей (из 36-миллионного населения) и других данных для идентификации личности, а также устройства для голосования и система защиты персональных данных.
«Некоторые люди не хотят, чтобы кто-то знал, как они проголосовали в электронной системе. Вы не подумайте, что электронная система совершенна. Она может точно рассказать, что вы сделали, за кого вы проголосовали, а за кого не проголосовали. Этого не хотят, поэтому есть такая вещь как анонимность. Нельзя сказать, что электронная система идеальна. Если система получает отпечатки ваших пальцев, то она будет знать, как вы голосовали. Это нужно?» — задася он вопросом.
Международный наблюдатель от Великобритании Ваис Каис во время выбором президент в октябре 2021 года выразил надежду, что к следующим выборам в Узбекистане будет внедрено онлайн-голосование, которое позволило бы избирателям голосовать из любой точки мира, сократило организационные расходы и сделало работу избирательных комиссий более продуктивной.