Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Soliq qo‘mitasi rahbariyati bilan Yandex Go xizmatini taqdim etuvchi Ridetech International kompaniyasi boshqaruv tarkibi o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi, deya xabar qildi qo‘mita matbuot xizmati.
“Kun tartibidagi asosiy mavzulardan biri — yo‘lovchi tashish va oziq-ovqat yetkazib berish bozorida shaffoflikni oshirish va tartibga solishni takomillashtirish bo‘ldi”, — deyiladi xabarda.
Muhokama chog‘ida, avval xabar qilinganidek, kompaniya onlayn xizmatlarini soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiyalash masalalari ko‘rib chiqildi.
“Uchrashuv yakunida amalga oshirilayotgan tranzaksiyalarni fiskallashtirish va Yandex Go xizmatlari foydalanuvchilariga fiskal cheklarni avtomatik tarzda taqdim etish bo‘yicha hamkorlikda ishlash rejalari belgilab olindi”, — deya qayd etdi qo‘mita matbuot xizmati.
Bundan bir necha kun avval, 27-mart kuni Ridetech Internationa vakillari Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi bilan ham uchrashdi, deb yozadi Spot.
Tomonlar platformaning mahalliy bozordagi faoliyati, uning raqobat muhitiga ta’siri, shuningdek, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha harakatlarni muhokama qildi.
Xususan, Yandex Go 1-apreldan haydovchilar va yo‘lovchilarni sug‘urtalashni yo‘lga qo‘yishga hozirlik ko‘rayotgani ma’lum qilindi. Tegishli tashabbus qo‘mita tomonidan avvalgi yig‘ilishlardan birida ilgari surilgan edi.
Shuningdek, Yandex Go va uning taksi kompaniyalari bilan hamkorligi tamoyillari, oddiy vaqt va tig‘iz soatlarda narxlarni belgilash algoritmlari muhokama qilindi. Yandex Eats kompaniyasining O‘zbekiston bozoriga kirishi va uning strategiyasining raqobatga ta’siri alohida muhokama mavzusi bo‘ldi.
Ishtirokchilar kompaniyaning MDHning boshqa mamlakatlaridagi faoliyati, shuningdek, raqamli bozorlarni tartibga solish masalalariga to‘xtaldi. Ridetech International vakillari qo‘mitaga iste’molchilar huquqlarini himoya qilish mexanizmlari haqida ma’lumot berishga rozi bo‘ldi.
“Hozirda qo‘mita Yandex tomonidan taqdim etilayotgan raqamli xizmatlar bozorlaridagi boshqa ishtirokchilarning faoliyatini o‘rganmoqda. Qo‘mita tahlil natijalariga ko‘ra qo‘shimcha ma’lumot berishga va’da berdi “, deb yozadi nashr.
O‘tgan haftada Soliq qo‘mitasi (Soliq qo‘mitasi) O‘zbekistonda Yandex Go xizmati qanday tartibga solingani, kompaniya va taksi kompaniyalari tomonidan qancha soliq to‘langani haqida ma’lumot berdi. Avvalroq, Raqobatni rivojlantirish qo‘mitasi va Soliq qo‘mitasi Yandex Go’ni tartibga solish masalasida tanqidga uchragan, OAV va blogerlar kompaniya O‘zbekistonda daromad solig‘i to‘lamayotgani unga mahalliy raqobatchilardan ustunlik berishi hamda kvitansiyalar taqdim etilasligiga e’tibor qaratishgan edi.

Встреча руководства Налогового комитета с руководящим составом компании Ridetech International, представляющей сервис Yandex Go, состоялась 31 марта в Ташкенте, сообщила пресс-служба комитета.
«Одна из актуальных тем на повестке дня — повышение прозрачности и совершенствование регулирования рынка пассажирских перевозок и доставки еды», — говорится в сообщении.
yandex go, комитет по развитию конкуренции, налоговый комитет
В ходе дискуссии были рассмотрены вопросы интеграции онлайн-сервисов компании с информационными системами налоговых органов. Напомним, ранее Налоговый комитет заявил, что такая работа ведётся.
«По итогам встречи намечены планы совместной работы по фискализации транзакций и автоматическому предоставлению фискальных чеков пользователям услуг Yandex Go», — отметили в Налоговом комитете.
«Газета.uz» также получила комментарий от Yandex Go. Как отметили представители сервиса, сейчас обязанность формирования чеков распределена между участниками рынка.
«Чтобы унифицировать и оптимизировать процесс, мы в диалоге с НК решили оказать техническое содействие в фискализации транспортных услуг, которые предоставляются партнёрами-перевозчиками с использованием нашего сервиса. Мы уже обсуждаем интеграцию и технические процессы. Со своей стороны готовы делиться экспертизой и будем делать все возможное для того, чтобы скорее это реализовать», — добавили в Yandex Go.
Несколькими днями ранее, 27 марта, представители Ridetech International также встретились с Комитетом по развитию конкуренции, пишет Spot.
Стороны обсудили работу платформы на местном рынке, её влияние на конкурентную среду, а также действия по обеспечению защиты прав потребителей.
В частности, сообщалось, что Yandex Go готовится с 1 апреля запустить страхование водителей и пассажиров. Соответствующую инициативу выдвинул комитет на одной из предыдущих встреч.
«Мы действительно обсуждали с ведомством нашу инициативу по дополнительному бесплатному страхованию жизни и здоровья пассажиров и водителей. Планируем запуск программы в ближайшее время. Скоро поделимся подробностями», — прокомментировали эту информацию представители сервиса.
Обсуждались также принципы работы Yandex Go и его партнёрства с таксопарками, алгоритмы ценообразования в обычное время и в часы пик. Отдельной темой для разговора стал выход на рынок Узбекистана Yandex Eats и воздействие его стратегии на конкуренцию.
Участники затрагивали вопросы деятельности компании в других странах СНГ, а также регулирования цифровых рынков. Представители Ridetech International согласились предоставить комитету сведения о механизмах защиты потребителей.
«Сейчас комитет изучает деятельность других участников рынков цифровых услуг, предоставляемых „Яндексом“. В ведомстве обещали представить дополнительную информацию по итогам анализа», — пишет издание.
На прошлой неделе Налоговый комитет (НК) рассказал, как регламентируется деятельность сервиса Yandex Go в Узбекистане и сколько налогов уплачено компанией и таксопарками. Ранее Комитет по развитию конкуренции и Налоговый комитет подверглись критике из-за регулирования работы Yandex Go, СМИ и блогеры обратили внимание на то, что компания не платит в Узбекистане налог с доходов, что даёт ей преимущество над местными конкурентами, и не выдаёт чеки.