YeTTB krediti mahsulotining 30 foizini (shundan 15 foizi O‘zbekistonga) eksport qiluvchi “Yuriya-farm”ga O‘zbekiston bozori uchun dori vositalarini ichki ishlab chiqarish hamda Ukrainadagi ishlab chiqarish quvvatlarining qariyb 10 foizini boshqa dori vositalarini ishlab chiqarish uchun bo‘shatish imkonini beradi.
YeTTBning ta’kidlashicha, “Yuriya-Farm” Ukrainadagi yetakchi beshta farmatsevtika ishlab chiqaruvchilardan biri bo‘lib, o‘z dori vositalarini dunyoning 40 dan ortiq mamlakatlariga eksport qiladi.
“Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush sharoitida eksport qiyinlashib, qimmatlab borayotgan bir paytda o‘zbek kompaniyasini sotib olish eng yaxshi strategik qadam bo‘ldi”, — deya qayd etdi bank.
“Ushbu kelishuv Ukrainada ham, O‘zbekistonda ham dori vositalarining mavjudligini oshiradi. Shuningdek, u “Yuriya-Farm”ning rentabelligini oshiradi hamda Ukrainadan tashqarida qo‘shimcha maydonlarni joylashtirish orqali ishlab chiqarish xatarlarini diversifikatsiya qiladi”, — dedi Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Sharqiy Yevropa va Kavkaz bo‘yicha boshqaruvchi direktori Matteo Patrone.
“Yuriya-farm” YeTTB bilan dastlabki kredit shartnomasini 2019-yil may oyida imzolagan. Kompaniya 25 mln yevro jalb qildi, bu mablag‘ ikki transhda ajratilishi kerak edi. Dastlabki 15 mln yevro qadoqlash liniyalarini takomillashtirish, arzon individual dozalarda saraton kasalligini davolash uchun dori vositalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish hamda ishlab chiqarishning energiya samaradorligini oshirish chora-tadbirlariga sarflandi. Ishlab chiqarishni yanada takomillashtirish uchun mo‘ljallangan ikkinchi transh esa sarflanmadi, endilikda u “Reka-Med”ni sotib olishga yo‘naltiriladi.
“Reka-Med” korxonasi O‘zbekistonda 2006-yilda ishga tushirilgan. Korxonalar va tashkilotlar yagona davlat reyestri ma’lumotlariga ko‘ra, 31-mart holatida kompaniyaning ta’sischilari ustav kapitalidagi 95,2 foizga ega Emteko holding (Latviya) va 4,8 foizi Mahbuba Mamanova hisoblanadi.
Ishlab chiqarish quvvatining o‘zi Sirdaryo viloyatida joylashgan bo‘lib, tomir ichiga yuborish uchun infuzion preparatlar ishlab chiqaradi.

Украинская фармацевтическая компания «Юрия-фарм» приобрела фармацевтическое предприятие «Река-мед» в Узбекистане, направив на это 10 млн евро за счёт кредита Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), сообщила пресс-служба банка.
Кредит ЕБРР позволит «Юрия-фарм», которая экспортирует 30% своей продукции (из них 15% — в Узбекистан), производить препараты для рынка Узбекистана внутри страны и высвободить около 10% производственных мощностей в Украине для производства других критически необходимых для местного рынка лекарств.
В ЕБРР отметили, что «Юрия-фарм» входит в пятёрку лидеров фармпроизводства Украины и экспортирует свои препараты более чем в 40 стран мира.
«Покупка узбекской компании — лучший стратегический ход ввиду войны России с Украиной, из-за которой экспорт стал более сложным и дорогим», — подчеркнули в банке.
«Эта сделка повысит доступность лекарств как в Украине, так и в Узбекистане. Она также повысит прибыльность „Юрия-фарм“ и диверсифицирует производственные риски благодаря размещению дополнительных площадок за пределами Украины», — сказал управляющий директор ЕБРР в странах Восточной Европы и Кавказа Маттео Патроне.
«Юрия-фарм» подписала первоначальное кредитное соглашение с ЕБРР в мае 2019 года. Компания привлекла 25 млн евро, которые должны были быть выделены двумя траншами. Первые 15 млн евро были направлены на улучшение упаковочных линий, запуск производства лекарств для лечения рака в доступных индивидуальных дозах и меры по повышению энергоэффективности производства. Второй транш, предназначенный для дальнейшего улучшения производства, не был израсходован, теперь его перенаправили на приобретение «Река-мед».
Предприятие «Река-мед» было запущено в Узбекистане в 2006 году, следует из данных на его сайте. Согласно Единому госрегистру предприятий, на 31 марта учредителями компании являются Emteko holding (Латвия) с 95,2% в уставном капитале и Махбуба Маманова с 4,8%.
Само производство располагается в Сырдарьинской области и выпускает инфузионные препараты для внутривенного введения.