Toshkentda 20−21-may kunlari bo‘lib o‘tishi kerak bo‘lgan “Jara” xalqaro musiqa festivali qoldirildi, deya xabar qildi iTicket chiptalar sotish xizmati.
Festival qaysi vaqtga yoki sanaga qoldirilgani aytilmagan.
“Afsuski, dunyodagi hozirgi vaziyat keng ko‘lamli musiqiy tadbirlarni o‘tkazish uchun qulay emas”, — deyiladi xabarda.
Xarid qilingan chiptalarni Telegram iTicket xizmatiga qaytarish mumkin.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq “Gazeta.uz” tashkilotchilarga tayanib, festival boshqa muddatga qoldirilishi kutilayotgani haqida xabar bergan edi.
Eslatib o‘tamiz, 29-mart kuni bloger Mirzayor Erkinov “Kreml tomonidan qo‘llab-quvvatlangan va Kremlni qo‘llab-quvvatlovchi Z-artistlar” ishtiroki tufayli tadbirni boykot qilishga chaqirgan edi.
3-aprelga kelib iTicket xizmatidagi festival sahifasi yo‘qolgan, tadbirning Instagram akkaunti bloklangan edi. Konsert tashkilotchilarining “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, sahifa Instagram`ning o‘zi tomonidan “ko‘plab shikoyatlar tufayli” bloklangan.
Avvalroq Boku va Olmaota shaharlarida ham “Jara” festivali bekor qilingan edi. Qozog‘istonda ham ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari festivalni bekor qilishni talab qilib, boykot e’lon qilishdi.
Olmaotada bekor qilingandan so‘ng festival Toshkentga ko‘chirildi. Unda HammAli & Navai, EMIN, Ani Lorak, Olga Buzova, Dabro, Diskoteka Avariya, Jasmin, Artik&Asti, KARNA.VAL, Vanya Dmitriyenko, Vlade Kay, Mary Gu, Bahh Tee & Turken, Cosmos girls, Nyusha va boshqalarning ishtiroki kutilayotgan edi.

Международный музыкальный фестиваль «Жара», который планировалось провести в Ташкенте 20−21 мая, перенесён, сообщил сервис продажи билетов iTicket.
На какой срок или дату перенесён фестиваль, не уточняется.
«К сожалению, текущая ситуация в мире не способствует проведению масштабных музыкальных мероприятий», — говорится в сообщении.
Приобретённые билеты можно вернуть через Telegram сервиса iTicket.
Ранее «Газета.uz» со ссылкой на организаторов сообщила, что ожидается перенос фестиваля.
Напомним, 29 марта блогер Мирзаёр Эркинов призвал бойкотировать мероприятие из-за участия «Z-артистов, которые поддерживаются Кремлём и поддерживают Кремль».
Уже 3 апреля страница фестиваля в сервисе iTicket оказалась недоступна, а аккаунт мероприятия в Instagram — заблокирован. Организаторы концерта сообщили «Газете.uz», что страница была заблокирована самим Instagram «из-за многочисленных жалоб».
Ранее фестиваль «Жара» был отменён в Баку и Алматы. В Казахстане пользователи соцсетей также требовали отмены фестиваля и призывали к бойкоту.
После отмены в Алматы фестиваль перенесли в Ташкент, где было запланировано участие таких артистов, как HammAli & Navai, EMIN, Ани Лорак, Ольга Бузова, Dabro, Дискотека Авария, Жасмин, Artik&Asti, KARNA.VAL, Ваня Дмитриенко, Vlade Kay, Mary Gu, Bahh Tee & Turken, Cosmos girls, Нюша и другие.