O‘zbekistonda gidrometeorologik ma’lumotlarni yig‘ish uchun avtomatlashtirilgan meteorologiya stansiyalari ko‘paytiriladi. Bu haqda 6-aprel kuni prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokidagi yig‘ilishda yangi tashkil etilgan Tabiat resurslari vazirligi tomonidan o‘tkazilgan taqdimotda ma’lum qilindi.
Yig‘ilishda har bir tuman va shaharlarda atmosfera havosi ifloslanishini monitoring qilish uchun avtomatlashgan kichik stansiyalar o‘rnatilishi qayd etildi. Shunga asosan, hududlarning havo tozaligi reytingi shakllantirilib, mansabdor shaxslar ishiga baho berib boriladi.
Bundan tashqari, gidrometeorologiya yo‘nalishida avtomatlashgan meteorologik stansiyalarni ko‘paytirish, gidrologik o‘lchov uskunalarini avtomatlashtirish, agrometeorologik xizmat bo‘yicha mobil ilovani ishga tushirish choralari belgilandi.
Prezident suv, havo, yer va yerosti boyliklarini muhofaza qilish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
Xususan, 500 ziyod korxonada suv tozalash inshooti standartga javob bermaydi, ba’zilarida umuman yo‘qligi ta’kidlandi.
“Kompensatsiya miqdori kamligi sababli, bunday texnologiya o‘rnatishdan ko‘ra, kompensatsiya to‘lash foydali bo‘lib qolgan. Shu bois me’yordan ortiqcha oqova uchun kompensatsiya to‘lovini oshirish taklifi bildirildi. Davlatimiz rahbari ekologik nazorat inspeksiyasi faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berdi”, — deyiladi xabarda.
Jumladan, O‘zbekistonda yiliga 7 mln tonna maishiy chiqindi hosil bo‘layapti. Shundan faqat 2 mln tonnadan ziyodi qayta ishlanadi. Qolgan chiqindilardan paydo bo‘layotgan issiqxona gazi va sizot suvlar tabiatga zarar yetkazayapti.
Ohangarondagi eski poligonda chiqindidan 15 Megavatt elektr energiyasi olish loyihasi boshlangan. Davlat rahbari bu tajribani kengaytirib, boshqa poligonlarda ham chiqindini qayta ishlash va muqobil energiya olishni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
O‘rmon xo‘jaligida daraxt bilan qoplangan hududlar atigi 8 foiz ekani ham yetarli emasligi aytib o‘tildi. Ko‘chatchilikni rivojlantirib, cho‘llarda 221 ming gektar, tog‘ hududida 15 ming gektar o‘rmonlar barpo qilishga imkoniyat borligi qayd etildi.
Bunda, o‘rmonchilik sohasini rivojlantirish hamda “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirishda tubdan yangi tizimni joriy etishga ko‘rsatma berildi. Jumladan, bog‘ va o‘rmonlarni barpo etish markaziy moliyalashtiriladigan manzilli dastur asosida amalga oshirilishi qat’iy belgilandi.

В Узбекистане будет увеличено количество автоматизированных метеорологических станций для сбора гидрометеорологических данных. Об этом говорилось на совещании у президента Шавката Мирзиёева 6 апреля, на котором недавно образованное Министерство природных ресурсов представило презентацию.
Сообщалось, что в каждом районе и городе страны будут установлены малые автоматизированные станции мониторинга загрязнения атмосферного воздуха. На основе их данных будет формироваться рейтинг чистоты воздуха и будет оцениваться работа должностных лиц.
Кроме того, запланированы автоматизация гидрологических изменений и запуск мобильного приложения агрометеорологической службы.
Президент заострил внимание на вопросах охраны воздуха, водных и земельных ресурсов и подземных богатств.
Была озвучена информация о том, что на более чем 500 предприятий водоочистные сооружения не соответствуют стандартам, на некоторых предприятиях таких сооружений нет вообще.
«Малый размер компенсаций за причинение вреда экологии привёл к ситуации, когда предприятиям выгоднее заплатить компенсацию, чем установить технологию очистки. В связи с этим предложено увеличить размер компенсации за сброс сточных вод сверх нормы», — говорится в сообщении пресс-службы президента.
Глава государства поручил организовать деятельность инспекции экологического надзора.
В стране ежегодно образуется 7 миллионов тонн бытовых отходов. Из них перерабатывается немногим более 2 миллионов тонн. Свалочный газ и сточные воды, которые образуют мусорные полигоны, наносят вред природе.
На старом полигоне в Ахангаране Ташкентской области был запущен проект по выработке из отходов электроэнергии мощностью 15 мегаватт. Президент отметил необходимость расширить этот опыт, наладив переработку отходов и производство альтернативной энергии на других полигонах.
Отмечалось также, что в лесных хозяйствах залесённая площадь составляет лишь 8%. Говорилось о возможности создания 221 тысячи га лесов в степной и 15 тысяч га лесов в горной местности посредством развития древесных питомников.
Было поручено внедрить «совершенно новую систему развития лесного хозяйства и реализации общенационального проекта „Яшил макон“» («Зелёный край»). Создание парков и лесов будет осуществляться на основе целевой программы, финансируемой из централизованных источников.
Говорилось также о развитии экотуризма в заповедниках и питомниках, охотничьего туризма в соответствующих хозяйствах с принятием необходимых мер охраны природы. Президент поставил задачу привлечь туристов в природные объекты и организовать питомники для разведения хищных животных.