Urgut tumanida 19 yoshli kelinning fotosurati Telegram`dagi behayo kanalga chiqarib yuborilgani sababli o‘zini o‘zi osib qo‘ygani bo‘yicha jinoyat ishi qaytadan tergov qilinadi. Bu haqda O‘zbekiston Bosh prokuraturasi matbuot xizmati xabar qildi.
Avvalroq “Gazeta.uz” tuman prokuraturasi ish tarkibida hech qanday jinoyat alomatlari topilmagani sababli o‘zini o‘zi o‘ldirish bo‘yicha jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad etgani haqida yozgan edi.
“Mazkur holat yuzasidan Urgut tumani prokuraturasi tomonidan o‘tkazilgan tekshirish natijasiga ko‘ra jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qaror qabul qilingan”, — deyiladi xabarda.
Mazkur qaror Samarqand viloyati prokuraturasi tomonidan nazorat tartibida o‘rganilib, bekor qilingan va qo‘shimcha tekshirish harakatlarini har tomonlama, to‘liq va xolisona o‘tkazish xakida ko‘rsatma berilgan.
“Qo‘shimcha tekshirish natijalari bo‘yicha qabul qilingan qonuniy qaror haqida keng jamoatchilikka e’lon qilinadi”, — deya ma’lum qildi Bosh prokuratura.
Ayol 3-mart kuni ota uyining orqa xonasida o‘zini osgan. Marhumning turmush o‘rtog‘ining aytishicha, uning surati kanalda intim videolarga ishora qiluvchi sarlavha bilan joylashtirilgan. Ilgari e’lon qilingan viloyat prokuraturasi bayonotida suratga hech qanday imzo qo‘yilmagani, kanaldagi suratlarda qizlar kiyimda bo‘lgani aytiladi.
O‘z joniga qasd qilish holati Nemolchi.uz zo‘ravonlikka qarshi loyihasi tomonidan e’lon qilinganidan keyin ma’lum bo‘ldi. Unda aytilishicha, ayol surati haqida uni qo‘llab-quvvatlagan turmush o‘rtog‘iga, so‘ngra otasiga aytgan, so‘ng uyiga, ota-onasinikiga ketgan. Uning otasi janjal chiqarib, unga baqirgan, deyiladi xabarda.

Дело о самоубийстве 19-летней женщины в Ургутском районе Самаркандской области, чьё фото было опубликовано в Telegram-канале с компрометирующим названием, будет расследовано заново, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
«Газета.uz» писала, что прокуратура района отказалась возбуждать уголовное дело по факту самоубийства, не найдя в чьих-либо действиях состава преступления.
«Прокуратура Самаркадской области изучило данное решение в надзорном порядке и отметила его, дав указание о проведение всесторонней, полной и объективной дополнительной проверки», — говорится в сообщении.
«О законном решении, принятом по результатам дополнительной проверки, будет сообщено общественности», — добавили в Генпрокуратуре.
Женщина повесилась 3 марта в подсобном помещении родительского дома. Муж покойной сообщил, что её фотография была размещена в канале с названием, намекающим на интимные видео. В сообщении областной прокуратуры, опубликованном до этого, говорится, что снимок никак не был подписан, а девушки на фотографиях в канале были в одежде.
О самоубийстве стало известно из публикации проекта против насилия Nemolchi.uz. В ней говорится, что женщина рассказала о фотографии супругу, который её поддержал, а потом своему отцу, после чего поехала домой к родителям. Её отец устроил скандал и кричал на неё, говорится в публикации.