Buxoro viloyati Peshku tumanida fuqaro qo‘shnisiga tegishli eshakning quloqlarini kesib tashladi. Jonivor nobud bo‘lgan, deb xabar bermoqda viloyat IIB axborot xizmati.
Ma’lum bo‘lishicha, 6-aprel kuni soat 16:00 da 1985-yilda tug‘ilgan fuqaro U.A. qo‘shnisi fuqaro J.X.ga tegishli eshakni tomorqa yeriga zarar yetkazgani sababli jonivorning ikki qulog‘ini kesgan, oradan vaqt o‘tib, jonivor ko‘p qon yo‘qotishi oqibatida o‘lgan.
Hozirda fuqaro U.A.ga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 111-moddasi 2-qismi (Hayvonlarning o‘limiga yoxud mayib bo‘lishiga olib keladigan darajada shafqatsiz munosabatda bo‘lish)da ko‘rsatilgan huquqbuzarlikni sodir etgani bo‘yicha to‘plangan hujjatlar ma’muriy tartibda chora ko‘rish uchun Jinoyat ishlari bo‘yicha Peshku tumani sudiga yuborilgan.
Ushbu jinoyatni sodir etish bazaviy hisoblash miqdori (amalda — 300 ming so‘m, 1-maydan 330 000 so‘m)ning 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoqqa olishga sabab bo‘ladi.

Житель Пешкунского района Бухарской области отрезал уши ослу, после чего животное скончалось. Об инциденте утром в субботу сообщило Общество защиты животных «Mehr va Oqibat».
Видео животного, у которого из ран идёт кровь, опубликовал в интернете житель района. Он сообщил, что это сделал его односельчанин У. А. Когда ослик был меньше, он отрезал ему хвост, сообщил автор видео.
«Mehr va Oqibat» отправило данные об инциденте в МВД Узбекистана с просьбой найти виновного в жестоком обращении с животным и наказать его по закону.
Днём управление внутренних дел Бухарской области сообщило, что в отношении У. А. (1985 года рождения) оформлен административный протокол по части 2 статьи 111 Кодекса об административной ответственности — жестокое обращение с животным, повлёкшее его гибель либо увечье.
Дело направлено в районный суд. Наказание по этой статье предусматривает штраф от 5 до 10 базовых расчётных величин или административный арест до 15 суток.
По данным УВД, инцидент произошёл вечером 6 апреля. У. А. отрезал уши осла своего соседа якобы из-за повреждения его приусадебного участка.