O‘zbekistonda firibgarlikda aybdor deb topilgan shaxslar jazodan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilinmaydi va jazo yengilrog‘i bilan almashtirilmaydi. Bu payshanba kuni Oliy Majlis Senati tomonidan ma’qullangan Jinoyat kodeksiga o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunda nazarda tutilgan.
O‘zgartishlarga ko‘ra, o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish, firibgarlik, soliqlar yoki boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash uchun hukm qilingan, biroq jinoyat oqibatida yetkazilgan zararni to‘liq qoplamagan shaxslarga hamda pora olish, pora berish, pora olish-berishda vositachilik qilish jinoyatlarni sodir etgan shaxslarga nisbatan jazodan muddatidan ilgari shartli ravishda ozod qilish va jazoni yengilrog‘i bilan almashtirish kabi normalar qo‘llanmaydi.
Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Shuhrat Chulliyev so‘nggi yillarda “oddiy fuqarolar ham, mansabdor shaxslar ham” sodir etayotgan firibgarlik bilan bog‘liq jinoyatlar ko‘payganini ta’kidladi.
Qonun prezident tomonidan imzolanib, hujjat kuchga kirgach, “firibgarlar ham qo‘ng‘iroqdan qo‘ng‘iroqqacha [qamoqda] o‘tirishadi”, — dedi u.
“Amaliyotda 5 yil, 6 yil muddat berilgani, odamlarning yoki davlatning milliardlab pullarini o‘g‘irlaganlar berilgan uzoq muddatning faqat uchdan bir qismini o‘tab, ozodlikka chiqib ketayotganini ko‘p ko‘ryapmiz. Ular „Yashirib qo‘ygan pullarimni bemalol ishlatib yuraveraman“ deb o‘ylab, bor-yo‘g‘i bir yil o‘tirib, ozodlikka chiqib kelyapti. Endi 6 yil berishsa, 6 yil, 8 yil berishsa, 8 yil — bu shaxslar ham qo‘ng‘iroqdan qo‘ng‘iroqqacha o‘tiradi. O‘ylaymanki, jazo kuchaytirilgandan so‘ng firibgarlik ham kamayib borsa kerak”, — dedi senator.
Eslatib o‘tamiz, Jinoyat kodeksining 167-moddasi (O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish), 168-moddasi (Firibgarlik) va 184-moddalari (Soliqlar yoki yig‘imlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash)ga ko‘ra, yetkazilgan moddiy zararning o‘rni qoplangan taqdirda, shaxsga nisbatan ozodlikni cheklash yoki qamoq jazosi qo‘llanmaydi.
“Gazeta.uz” avvalroq korrupsiyaga oid jinoyatlar ro‘yxatini belgilab beruvchi va ularni sodir etganlik uchun jazoni kuchaytiruvchi qonun tafsilotlari haqida yozgandi.

В Узбекистане лица, осуждённые за мошенничество, не смогут выходить на свободу за счёт условно-досрочного освобождения от наказания и замены наказания более мягким. Это предусмотрено законом о поправках в Уголовный кодекс, одобренным Сенатом Олий Мажлиса в четверг.
Согласно изменениям, лицам, осуждённым за хищение путём присвоения или растраты, мошенничество, уклонение от уплаты налогов или других обязательных платежей и полностью не возместившим ущерб, причинённый преступлением, а также лицам, совершившим такие преступления, как получение взятки, дачу взятки, посредничество во взяточничестве, не будут применяться условно-досрочное освобождение от наказания и замена наказания более мягким.
Заместитель председателя Комитета по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Шухрат Чуллиев отметил, что количество преступлений, связанных с мошенничеством «и среди простых граждан, и среди должностных лиц», за последние годы выросло.
После того, как закон подпишет президент и документ вступит в силу, «мошенники также будут сидеть [в тюрьме] от звонка до звонка», заявил он.
«На практике мы часто встречаем, что даётся срок 5 лет, 6 лет, и те, кто крадёт миллиарды у людей или государственные деньги, отбывает только третью часть этого большого срока и выходит на свободу. Они отбывают только год и думают: „Я выйду и смогу свободно использовать спрятанные деньги“. Теперь, если дают 6 лет, то 6 лет, если дали 8 лет, то 8 лет — эти лица будут сидеть от звонка до звонка. Думаю, после ужесточения наказания количество случаев мошенничества будет снижаться», — сказал сенатор.
Стоит отметить, что по статье 167 (хищение путём присвоения или растраты), 168 (мошенничество) и статье 184 УК (уклонение от уплаты налогов или сборов) в случае возмещения причинённого материального ущерба не применяется наказание в виде ограничения свободы и лишения свободы.
«Газета.uz» сообщала детали закона, которым определён перечень коррупционных преступлений и ужесточаются наказания за их совершение.