Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchisi Takashi Xatori o‘z mamlakati hukumati nomidan O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyatiga Brayl alifbosida adabiyotlarni chop etish uchun dasturiy ta’minot to‘plamini topshirdi. Marosim 7-aprel kuni bo‘lib o‘tdi.
Yaponiya elchixonasi matbuot xizmatining “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, qiymati 91,2 ming dollardan ortiq bo‘lgan to‘plam o‘zbek tilida kitoblar va o‘quv materiallarini tayyorlash uchun Brayl alifbosidagi printerlar hamda Brayl alifbosi tarjimasi uchun dasturiy ta’minotdan iborat.
Uskunalar Yaponiya hukumatining “Inson xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha kichik ijtimoiy loyihalarga ko‘mak berish grantlari” dasturi doirasida taqdim etildi.
“Barcha odamlar munosib hayot kechirishi uchun Yaponiya tashqi siyosat asosi sifatida „Inson xavfsizligini ta’minlash“ konsepsiyasini ilgari suradi. Shaxsiy ko‘nikmalarni himoya qilish va rivojlantirish orqali mamlakatlar va jamiyat taraqqiyotiga ko‘maklashish shundan iboratdir”, — dedi Yaponiya elchisi.

Посол Японии в Узбекистане Такаши Хатори от имени правительства своей страны передал Обществу слепых Узбекистана комплект оборудования для печати литературы на шрифте Брайля. Церемония состоялась 7 апреля.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе посольства Японии, комплект стоимостью свыше 91,2 тысячи долларов США включает принтеры Брайля для изготовления книг и учебных материалов на узбекском языке, а также программное обеспечение для перевода шрифта Брайля.
Оборудование предоставлено в рамках грантовой программы японского правительства «Безвозмездная помощь социальным проектам малого масштаба по обеспечению человеческой безопасности».
«Чтобы все люди могли жить достойно, Япония продвигает концепцию „Обеспечение безопасности человека“ как основу внешней политики, которая заключается в продвижении развития стран и общества посредством защиты и укрепления навыков личности», — отметил посол Японии.
«Мы надеемся, что предоставленное оборудование будет эффективно использовано для расширения возможностей качественного образования для слабовидящих», — отметил Такаши Хатори.