O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev xitoylik hamkorlar bilan Sirdaryo viloyatida avtomobil zavodi qurishni taklif qildi. Davlat rahbari 7-aprel kuni Gulistonda bo‘lib o‘tgan xalq deputatlari viloyat kengashi yig‘ilishida ushbu tashabbusni ilgari surdi.
“Nimaga Sirdaryoda — Toshkentga yaqin joyda mashina ishlab chiqarilmaydi? Nimaga? Xitoyning yaxshi zavodi poydevorini qo‘yaylik-da, qancha ko‘p mashina zavodlari bo‘lsa, avvalambor, narx kamayadi, sifat o‘zgaradi. Shuni qilsak bo‘ladimi — bo‘ladi”, — deya ma’lum qildi u (“O‘zbekiston 24” telekanali lavxasiga ko‘ra).
Shuningdek, yig‘ilishda prezident Sirdaryo aholisi farovonligini oshirishga qaratilgan 5 ta yangi tashabbusni e’lon qildi.
Birinchisi, ilg‘or innovatsiyalar hududida bio-farmatsevtika, qurilish materiallari, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, elektro-texnika, tibbiyot, ta’lim sohalarining 20 ta yo‘nalishidagi loyihalariga alohida imtiyozlar rejimi joriy qilinadi. Unga ko‘ra yer, mol-mulk, foyda va aylanma uchun soliqlar hamda bojxona bojlaridan 3 yilgacha ozod qilinadi. Yer uchastkalari soddalashgan tartibda ajratiladi, yer va binolarni sotib olishda 5 yilgacha bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi.
Shuningdek, Sirdaryoda 500 mln dollarlik investitsiya hisobiga O‘zbekiston-Xitoy biotexnologiyalar klasteri barpo etiladi. Unda Xitoyning yetakchi oliygohlari bilan birga Gulistonda xalqaro ta’lim va tadqiqot universiteti, innovatsion tibbiyot klinikasi, Markaziy Osiyo genom markazi, onkologik kasalliklarni davolash uchun Hujayra terapiyasi markazi tashkil qilinadi. Shuningdek, klaster tomonidan zamonaviy diagnostika qurilmalari, innovatsion vaksinalar, probiotiklar va onkologik kasalliklar uchun dori vositalari ishlab chiqariladi.
Buning uchun 200 gektar yer ajratilib, 10 ming talaba uchun o‘quv binolari, zamonaviy kampus, laboratoriyalar, muhandislar maktabi tashkil etiladi.
Ikkinchisi. Viloyatning 11 ta tuman va shahri Xitoy modeli asosida sanoatga ixtisoslashadi, har birida innovatsion texnoparklar tashkil qilinadi. Ularda elektrotexnika, bio-farmatsevtika, kimyo, qurilish materiallari, ipak va oziq-ovqat sanoatida innovatsion loyihalar amalga oshiriladi. Texnoparklarga erkin iqtisodiy zona maqomi beriladi va “bojxona hududida qayta ishlash” rejimining soddalashgan tizimi joriy qilinadi. Joriy yilda texnopark infratuzilmasiga 200 milliard so‘m ajratiladi.
Investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun Sirdaryoda “O‘zbekiston-Xitoy investitsiya jamg‘armasi” tashkil etiladi. Bu jamg‘arma Xitoyning nufuzli Ipak yo‘li fondi va boshqa moliya tashkilotlari bilan birga tashkil qilinadi. Jamg‘armaga 1 mlrd dollar sarmoya olib kelinadi.
Uchinchisi. Sirdaryoda eng ilg‘or agrotexnologiyalar joriy etiladi. Xitoydan viloyat hokimiga qishloq xo‘jaligi bo‘yicha maslahatchilar, irrigatsiya va melioratsiya tizimlari modernizatsiyasiga investorlar jalb qilinadi.
Shuningdek, Xitoy tajribasi yordamida Sayxunobodda qoramol va parrandachilik eko-komplekslari, Mirzaobodda intensiv anor, qovun, pekan yong‘og‘i va baliqchilik plantatsiyalari tashkil qilinadi. Xovosda o‘simliklardan tabiiy bo‘yoqlar ishlab chiqarish quvvati, meva-sabzavotni saqlash, qayta ishlash va qadoqlash texnoparki tashkil etiladi. Sho‘r va suvsizlikka chidamli ekin turlari, chorvachilik nasllarini yaratish bo‘yicha Xitoyning yetakchi oliygohlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.
To‘rtinchisi. Sirdaryo mamlakatni Qozog‘iston, Tojikiston, Xitoy va Afg‘oniston bilan bog‘laydigan yirik logistika xabiga aylantiriladi. Buning uchun, Xitoylik investorlar bilan hamkorlikda respublikaning sharqiy va markaziy qismlarini hamda chet el yo‘nalishlariga bog‘laydigan yangi transport marshrutlari va multi-modal logistika markazi quriladi.
Bulardan tashqari, yo‘llarni qurish, ta’mirlash va boshqarishga xususiy sektorni jalb qilish ham Sirdaryodan boshlanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил построить в Сырдарьинской области совместно с партнёрами из Китая автомобильный завод. Глава государства выдвинул эту инициативу 7 апреля на заседании областного кенгаша народных депутатов в Гулистане.
«Почему в Сырдарье, рядом с Ташкентом не выпускаются автомобили? Почему? Давайте заложим фундамент хорошего китайского завода. Чем больше автомобильных заводов, тем ниже будет цена и качество тоже изменится. Мы можем это сделать? Можем, конечно», — заявил он (по сюжету телеканала «Узбекистан 24»).
Отметим, сегодня в Узбекистане автомобили производятся, в основном, в Андижанской, Джизакской и Самаркандской областях.
На заседании президент озвучил 5 новых инициатив, направленных на повышение благосостояния населения Сырдарьи.
В области, которую планируется превратить в зону передовых инноваций, будет введён особый льготный режим для проектов по 20 направлениям биофармацевтики, строительных материалов, сельского хозяйства, пищевой отрасли, электротехники, медицины и образования. Они сроком на 3 года будут освобождены от уплаты земельного налога, налогов на имущество, прибыль и оборот, а также таможенных пошлин. Земельные участки в этой зоне будут выделяться в упрощённом порядке, участки и здания можно будет покупать в рассрочку на 5 лет.
Как мы писали ранее, в Сырдарье также будет создан узбекско-китайский биотехнологический кластер с объёмом инвестиций 500 млн долларов. Совместно с ведущими университетами Китая в Гулистане будут созданы международный университет образования и исследований, клиника инновационной медицины, Центральноазиатский геномный центр, центр клеточной терапии для лечения онкологических заболеваний. Также кластер будет производить современные диагностические приборы, инновационные вакцины, пробиотики и онкологические лекарственные препараты.
Для кластера будет выделено 200 га земли, построены учебные корпуса для 10 тысяч студентов, современный кампус, лаборатории, школа инженеров.
Кроме того, 11 районов и городов области будут специализироваться на промышленности на основе китайского опыта, в каждом будут созданы инновационные технопарки. В них планируется реализация инновационных проектов в области электротехники, биофармацевтики, химии, строительных материалов, шелководства и пищевой промышленности. Технопаркам будет предоставлен статус свободной экономической зоны с введением упрощённой системы режима «переработка на таможенной территории». В этом году на инфраструктуру технопарка будет выделено 200 млрд сумов.
Для финансирования инвестиционных проектов в Сырдарье будет создан узбекско-китайский инвестиционный фонд совместно с китайским Фондом Шёлкового пути Китая и другими финансовыми институтами. Капитал фонда составит 1 млрд долларов.
В Сырдарье планируется «внедрить самые передовые агротехнологии». Хокима области будут консультировать эксперты по сельскому хозяйству из Китая, будут привлечены инвесторы для модернизации оросительных и мелиоративных систем.
С помощью китайского опыта в Сайхунабадском районе будут созданы животноводческие и птицеводческие экокомплексы, а в Мирзаабадском — интенсивные плантации граната, дыни, пекана и рыбы. В Хавастском районе намечено создать мощности по производству натуральных красителей из растений, технопарк хранения, переработки и упаковки фруктов и овощей. Ожидается сотрудничество с ведущими университетами Китая по созданию солеустойчивых и засухоустойчивых культур, новых пород скота.
По словам президента, Сырдарья будет превращена в крупный логистический узел, связывающий страну с Казахстаном, Таджикистаном, Китаем и Афганистаном. Для этого в сотрудничестве с китайскими инвесторами будут построены новые транспортные маршруты и мультимодальный логистический центр, связывающий восточную и центральную части республики и интегрированный с зарубежными направлениями.
Кроме того, с Сырдарьи начнётся эксперимент по привлечению частного сектора к строительству, содержанию и управлению дорогами.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что с опорой на результаты медицинских реформ и имеющиеся возможности город Гулистан будет превращён в хаб инновационной медицины.