Nozim Xusanov Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi, deya xabar bermoqda O‘zA.
U vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga 2022-yilning so‘ngida tayinlangandi. Bungacha 2019-yil sentabr oyidan bandlik va mehnat munosabatlari vaziri lavozimida ishlab kelayotgandi. Sobiq rahbarning nima sababdan ishdan ketgani hozircha ma’lum emas. Vazirlik matbuot kotibi Faxriddin Hayitov “Gazeta.uz”ga bundan xabari yo‘qligini aytmoqda.
Nozim Xusanov 1976-yil Toshkent viloyatining Zangiota tumanida tug‘ilgan. 1997-yilda Toshkent avtomobil yo‘llari institutini, 2002-yilda Toshkent moliya institutini (sirtqi bo‘lim) tamomlagan.
U 2010−2011-yillarda Markaziy bank Toshkent viloyati bosh boshqarmasi boshlig‘i lavozimida faoliyat olib borgan, 2011−2013-yillarda Markaziy bank raisi o‘rinbosari, 2013−2014-yillarda Tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy banki boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari, 2014−2016-yillarda “Mikrokreditbank” ochiq aksiyadorlik-tijorat banki boshqaruvi raisi bo‘lgan.
2016-yilning bahoridan 2018-yil bahorigacha Toshkent shahar hokimining iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish, xizmatlar sohasi va tadbirkorlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimida ishlagan. 2018-yilning mayidan 2019-yilning sentabriga qadar Sergeli tumani hokimi bo‘lgan.

Нозим Бахтиёрович Хусанов освобождён от должности первого заместителя министра занятости и сокращения бедности Узбекистана, сообщило УзА. Причины не уточняются.
Он был назначен на этот пост в конце декабря 2022 года, когда была объявлена административная реформа и реорганизованы министерства. До этого с сентября 2019 года он работал министром занятости и трудовых отношений.
Нозим Хусанов (1976 г. р.) — выпускник Ташкентского автодорожного института (1997), Ташкентского финансового института (2002) и Академии государственного и общественного строительства при президенте Узбекистана (2007). В 2018—2019 годах работал хокимом Сергелийского района Ташкента. Был также первым замхокима столицы.