BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO — Food and Agriculture Organization) chigirtkalarga qarshi kurash bo‘yicha Tojikiston va O‘zbekiston agentliklari o‘rtasida transchegaraviy tadqiqot o‘tkazdi. Bu haqda tashkilot “Gazeta.uz”ga xabar berdi.
Tadbir Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) tomonidan moliyalashtirilayotgan FAO`ning “Markaziy Osiyoda chigirtkalarga qarshi kurashni takomillashtirish (2-bosqich)” loyihasi doirasida o‘tkazildi.
4−5-aprel kunlari tadqiqotning birinchi qismi Tojikistonda Xatlon viloyatining chegaradosh hududlari va respublikaga qarashli 30 ming gektar maydonda bo‘lib o‘tdi. 6−8-aprel kunlari chigirtkaga qarshi mutaxassislar O‘zbekistonning Surxondaryo viloyatining 40 ming gektarga yaqin hududi o‘rganilgan chegara hududlarida bo‘ldi.
FAO tadbirni amalga oshirishga o‘z hissasini qo‘shib, Tojikistonning “Chigirtkalarga qarshi kurash ekspeditsiyasi” davlat muassasasining 6 nafar, O‘zbekiston O‘simliklar karantini va himoyasi agentligining 5 nafar xodimining ishtirokini qo‘llab-quvvatladi.
“Transchegaraviy tadqiqot chigirtkalarga qarshi kurashda birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni kuchaytirdi. Chegaraning har ikki tomonida o‘tkazilgan o‘rganishlar davomida chigirtkalar holati va unga qarshi kurashish usullarini ko‘rib chiqdik, shuningdek, o‘z vaqtida ma’lumot almashishga kelishib oldik”, — dedi O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi chigirtka va tut parvonasiga qarshi kurashish bo‘limi boshlig‘i Bahodir Xudayqulov.
So‘rov natijalariga ko‘ra ikki davlat idoralari o‘rtasida umumiy xulosalar va kelgusidagi harakatlar to‘g‘risida bayonnoma imzolandi. Ular orasida chigirtkalarga qarshi kurash va monitoringni kuchaytirish, shuningdek, o‘rganilayotgan chegara hududlarida chigirtka rivojlanishi to‘g‘risida doimiy ma’lumot almashish kiradi.
Eslatib o‘tamiz, shu kunlarda O‘zbekiston hududlarida chigirtkalar tarqalishining oldini olish ishlari boshlangan. Favqulodda vaziyatlar vazirligi boshchiligida 500 ming gektardan ortiq hududni maxsus ishlov berish rejalashtirilgan.
Qashqadaryo, Surxondaryo, Jizzax, Samarqand va respublikaning boshqa viloyatlarida chigirtkalar ko‘payish ehtimoli bo‘lgan o‘choqlarga maxsus ishlov berish choralari ko‘rilmoqda.

Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (ФАО) организовала трансграничное обследование между агентствами Таджикистана и Узбекистана по борьбе с саранчой, сообщили «Газете.uz» в организации.
Мероприятие проводилось в рамках проекта ФАО «Улучшение борьбы с саранчой в Центральной Азии (Фаза 2)», который финансируется Японским агентством международного сотрудничества (JICA).
4−5 апреля в Таджикистане прошла первая часть обследования в приграничных районах Хатлонской области и районах республиканского подчинения площадью 30 тысяч га. 6−8 апреля специалисты по саранчовым посетили приграничные районы Сурхандарьинской области Узбекистана, где было обследовано около 40 тысяч га.
ФАО поспособствовалили осуществлению мероприятия и поддержали участие шести сотрудников государственного учреждения «Экспедиция по борьбе с саранчой» Таджикистана, и пяти сотрудников Агентства по карантину и защите растений Узбекистана.
«Трансграничное обследование позволило усилить наши совместные усилия по борьбе с саранчой. В ходе обследований по обе стороны границы мы рассмотрели ситуацию с саранчой и методы борьбы с ней, а также договорились о своевременном обмене информацией», — сказал Бахадир Худайкулов, глава департамента по борьбе с саранчой и тутовой огнёвкой Агентства по карантину и защите растений Узбекистана.
По итогам обследования агентства двух стран подписали протокол об общих выводах и дальнейших действиях. Они включают в себя усиление борьбы с саранчой и мониторинг, а также постоянный обмен информацией о развитие саранчовых в изучаемых приграничных районах.